Da li i litijum stiže u Luku Bar?
„Da li i litijum stiže u Luku Bar?“, pita poslanik Socijaldemokrata Branislav Nenezić ministra pomorstva Filipa Radulovića.
Nenezić je to postavio kao poslaničko pitanje ministru Raduloviću u okviru druge-posebne sjednice Drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja koja je zakazana za 29. oktobar.
“Da li je tačno da bi, u slučaju otvaranja rudnika litijuma u Srbiji u dolini rijeke Jadar, postojala mogućnost da se preko Luke Bar transportuju materijali koji bi bili u direktnoj ili indirektnoj vezi sa konkretnim rudnikom, a koji se mogu svrstati u opasne materije”, glasi pitanje Nenezića.
Nenezić je naglasio da će obrazloženje dati a samoj sjednici, a zahtijeva odgovor i u pisanoj formi.
U Srbiji se već mjesecima vodi polemika oko toga da li treba zabraniti iskopavanje litijuma u dolini rijeke Jadar. Organizovano je i više protesta.
Poslanici Skupštine Srbije odbili su ranije ovog mjeseca, većinom glasova, predlog opozicije da se usvoji Zakon o izmjenama i dopunama zakona o rudarskim i geološkim istraživanjima, koji je predviđao trajnu zabranu rudarenja litijuma i bora na teritoriji Srbije.Stručnjaci u Srbiji upozoravaju da je problem sa kopanjem litijuma u Jadru što ne postoji sličan rudnik u svijetu, zbog čega je rizično pristajati na neprovjerene metode rada.O posljedicama kopanja i eksploatacije litijuma i jadarita, osam srpskih naučnika objavilo je naučni rad “Uticaj istražnih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji”, u časopisu Scientific Reports, koji pripada grupi časopisa “Nature”. Oni su detaljno, kroz naučne dokaze, ukazali na štetnost eksperimentalnog bušenja u Jadru, po okolinu i zdravlje ljudi.
Naučnici su uzeli uzorke zemlje oko bušotina, koje je iskopao Rio Tinto prilikom istraživanja terena, i na osnovu analiza izveli zaključke o nesagledivoj štetnosti potencijalnog rudnika. Iako se Rio Tinto žalio naučnom časopisu na pomenuti rad, analize i zaključci srpskih naučnika su potvrđeni, a žalba ove međunarodne korporacije – odbijena.
Međutim, i pored svih upozoreja vlasti u Srbiji i dalje ne odustaju da realizuju ovaj projekat.
Da li se razmatra mogućnost da se litijum prevozi preko Luke Bar crnogorska javnost trebalo bi da dobije odgovor naredne sedmice od ministra Radulovića.
izvor: cdm.me