Opština Ulcinj pozvala Evropsku komisiju da zaštiti prava građana Ulcinja

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu uputio je pismo predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen u kome navodi „duboku i legitimnu zabrinutost u vezi sa politikama i praksama Vlade Crne Gore“ koje prema navodima čelnika najjužnijeg crnogorskog primorskog grada, „nisu u skladu sa Ustavom naše države, niti sa temeljnim evropskim principima koji štite prava manjina, jednakost i kulturnu raznolikost“.
– Opština Ulcinj uputila je zvanično pismo predsjednici Evropske komisije, Ursuli von der Leyen, izražavajući duboku zabrinutost zbog alarmantnih posljedica koje bi sporazum između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata mogao imati po građane ovoga grada, saopšteno je iz kabineta predsjednika Opštine Ulcinj.
Opština je pozvala Evropsku komisiju da prepozna ozbiljnost situacije i preduzme korake u zaštiti prava građana Ulcinja.
“Ovim dopisom, imamo čast da podijelimo s Vama našu duboku i legitimnu zabrinutost u vezi sa politikama i praksama Vlade Crne Gore koje, u brojnim slučajevima, nijesu u skladu sa Ustavom ove države niti sa temeljnim evropskim principima koji štite prava manjina, jednakost i kulturnu raznolikost.
Nažalost, posljednji potezi Vlade Crne Gore su u direktnoj suprotnosti s tim principima. Vlada je, na dosad nezabilježen način, odlučila da potpiše međunarodni sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koristeći ubrzanu i hitnu proceduru – kao da se država nalazi u ratnom stanju – kako bi isti bio što prije ratifikovan u Skupštini Crne Gore, zaključno sa sjednicom 17. aprila 2025. godine.
Zbog ekstremno kratkog roka, ni Opština Ulcinj, ni njeni građani – pripadnici albanske manjine – nijesu imali priliku da preduzmu ustavne i zakonske korake radi zaštite svojih prava i legitimnih interesa.
Štaviše, postoje osnovane sumnje da sporazum UAE sadrži ozbiljne pravne nedostatke, što je potvrdio i sam predsjednik Crne Gore, gospodin Jakov Milatović, koji je, prema pisanju dnevnog lista “Vijesti” od 9. aprila 2025. godine, zatražio krivičnu odgovornost za zvaničnike koji su potpisali taj sporazum.
Veliki infrastrukturni projekti kakav je Sporazum sa UAE podrazumijevaju uvoz hiljada stranih radnika – što je već predviđeno u tekstu sporazuma – čime se stvara ogroman pritisak na lokalnu ekonomiju i demografiju.
Prema članu 39 Zakona o manjinskim pravima i slobodama Crne Gore, izričito je zabranjeno preduzimanje bilo kakvih mjera koje bi narušile demografsku strukturu područja u kojima žive manjinske zajednice. Sporazum UAE i njegova moguća implementacija predstavljaju upravo to – demografsku destabilizaciju i podrivanje identiteta Ulcinja kao većinski albanske opštine.
Tokom novije istorije Crne Gore, Albanci su pokazali nepokolebljivu lojalnost prema državi i njenim institucijama, doprinoseći stabilnosti, saradnji i miru u regionu. Bili su aktivan činilac u procesu nezavisnosti Crne Gore, vjerujući da će ustavna načela i garancije biti poštovani bez izuzetaka, bez obzira na političku orijentaciju bilo koje vlade.
Velika plaža u Ulcinju, kao simbol identiteta i ekonomskog opstanka, predstavlja ne samo prirodni resurs već i temelj kolektivnog dostojanstva i opstanka.
Osim toga, narušeno je i pravo na zdravu životnu sredinu, koje je garantovano Ustavom Crne Gore, evropskim ekološkim standardima i Arhuskom konvencijom. Projekti koji ugrožavaju ekosisteme, kao što su oni na Velikoj plaži i Solani Ulcinj, a sprovode se bez procjena uticaja na životnu sredinu, grubo krše to pravo.
Za autore sporazuma sa UAE, ekonomska korist je očigledno bila iznad bilo kakvog ustavnog ili međunarodnog ograničenja”, ističe se između ostalog u pismu predsjednika Opštine Ulcinj, Genci Nimanbegua, upućenom predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen.