Zaključci barskih odbornika o LNG terminalu, auto-putu kroz Crmnicu i kamenolomima idu na adresu ministarstva
Većinom glasova odbornika lokalnog parlamenta na 18., hitnoj sjednici SO Bar danas su usvojena tri zaključka koja se odnose na Nacrt Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine, odnosno na potencijalnu izgradnju LNG terminala, trasu auto-puta i koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina – kamenoloma u Baru.
“Zahtijevamo da Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine povuče prijedlog da se u Prostornom planu Crne Gore nađe lokacija za LNG terminal Termoelektranu „u ili blizu Luke Bar“, kako je predviđeno Memorandumom o razumijevanju potpisanom između Vlade Crne Gore, koju je predstavljao tadašnji premijer Dritan Abazović i američkih kompanija Enerflex Energy Systems i Wethington Energy Innovation, a koji je potpisan suprotno važećem Prostornom planu Crne Gore, suprotno GUP-u Bar, suprotno Zakonu o javnim nabavkama, suprotno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata, suprotno Strategiji razvoja pomorske privrede i suprotno Strategiji razvoja opštine Bar i Strategiji razvoja turizma u opštini Bar” i „Zahtijevamo da Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine uradi detaljnu studiju lokacije po pitanju trase auto-puta Podgorica-Bar (do Luke Bar) kojom bi bila uzeta u obzir činjenica o potrebi zaštite, tj. spriječena uzurpacija i devastacija potencijala nekoliko crmničkih sela i bilo dovedeno u pitanje kulturno, arhitektonsko, arheološko, privredno i prirodno bogatstvo ovog kraja“, usvojeni su zaključci koje je predložio predsjednik SO Bar Branislav Nenezić, a uz korekcije u formulaciji, koje su dali odbornici Omer Vukić i Nikica Purlija.
Na predlog odbornika Asima Andrića, usvojen je i zaključak koji glasi: „Predlaže se Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine i obrađivačima Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine da se kroz ovaj planski dokument u potpunosti isključi mogućnost za davanje novih koncesija na detaljna geološka istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina – kamenoloma na teritoriji opštine Bar“.
Predsjednik SO Bar Branislav Nenezić naglasio je da lokalni parlament nema nadležnost da mijenja planski dokument, ali da je usvajanje ovih zaključaka od velikog značaja jer se njima iskazuje stav građana. Negativan stav o gradnji LNG terminala i trasi auto-puta građani su imali priliku da pokažu i na sjednici Otvorenog parlamenta i Javnoj raspravi o Nacrtu Prostornog plana, koju je organizovalo nadležno ministarstvo.
„Ovo je preporuka i molba nadležnom ministarstvu i Vladi Crne Gore da grad Bar treba da se razvija na potpuno drugačiji način“, naveo je Nenezić.
Suzana Crnovršanin, savjetnica predsjednika Opštine Bar, predstavila je sublimat predloga i primjedbi koji su upućeni tokom javne rasprave, a koji će, u ime Opštine Bar, biti upućeni nadležnom ministarstvu.
“Nakon uvida u nacrt Prostornog plana Crne Gore do 2040 godine, Opština Bar dostavlja sledeće primjedbe: Kada je u pitanju opština Bar, nacrt PPCG definiše građevinsko područje naselja – gradske površine duž čitave obale i u kompletnom zahvatu GUR-a Bara(Grafički dio, karta br. 5- Planirana namjena prostora Crne Gore), bez ikakvih drugih namjena i zelenih prodora, što je potrebno dodatno analizirati i obrazložiti, s obzirom da, po definiciji, građevinsko područje naselja predstavlja izgrađeni i uređeni dio naselja i neizgrađeni dio tog naselja predviđen planskim dokumentom za njegov razvoj i proširenje.Naime, priobalni dio opštine Bar ima 5 prostornih zona Mišići, Sutomore, Novi Bar, Stari Bar i Pečurice, sa lokalnim centrima i mrežom naselja koja im gravitiraju, kao i dominantno linearnu urbanizaciju duž obale, ali to ne bi smjelo da podrazumjeva nekontrolisano širenje građevinskog područja naselja. Ovakav koncept je u suprotnosti sa principima prostomog razvoja definisanim u poglavlju 1.3. OPŠTI CILJEVI – PRIORITETI I STRATEŠKA USMJERENJA PROSTORNOG RAZVOJA CRNE GORE, naročito sa pojedinim principima navedenim kroz cilj 4 Racionalno korišćenje prostora i prirodnih resursa: Ograničavanje proširivanja građevinskog područja na racionalnu mjeru; Kontrola širenja urbanih područja; Ravnomjeran raspored djelatnosti u skladu sa mogućnostima vodosnabdijevanja. U tom smislu, potrebno je obratiti pažnju na poglavlje 1.4. SEKTORSKI CILJEVI, dio Razvoj strukture naselja: SPECIFIČNI. Razvoj urbanih područja u skladu sa prihvatljivim principima i parametrima za izgradnju, uz kontrolu širenja građevinskih područja i urbana sanacija, Obezbjeđivanje komunalne opremljenosti urbanih i ruralnih naselja”, kazala je Crnovršanin i dodala da posebno treba imati u vidu važeću plansku dokumentaciju, seizmičke i geološke karakteristike ovog područja (IX seizmička zona i veliki dio nestabilnog, uslovno nestabilnog i erozivnog terena koji nije pogodan za urbanizaciju), kao i spomenike i parkove prirode, aktivne zone eksploatacije mineralnih sirovina, magistralu i željezničku prugu koje se nalaze u ovoj zoni, koje u kombinaciji sa namjenom građevinsko područje naselja gradske površine, mogu stvoriti brojne konfliktne situacije u prostoru.
“Stoga, prije konačno određene namjene za građevinsko područje naselja gradske površine, treba pažljivo analizirati sve aspekte ovog prostora i njihov međusobni odnos i efekat koji mogu izazvati”, podvukla je Crnovršanin.
Potrebno je, kako je naglasila, dodatno analizirati i dati smjernice za korigovanje granica zona posebnih namjena (zone morskog dobra i Nacionalnog parka Skadarsko jezero).
“Potrebno je dodatno analizirati i dati smjernice za korigovanje granice zona Zaštićenog područja Parka prirode Katić, koje su u koliziji sa važećom planskom dokumentacijom (PPPN OP i Detaljna razrada lokacije Maljevik) i onemogućuju sprovođenje planskog dokumenta i prethodno stečene ugovorne obaveze investitora i Opštine Bar. Zbog kvalitetnog planiranja, nerealizovani ciljevi prethodnog PPCG trebalo bi da budu predmet detaljne analize i revizije, uz razmatranje sadašnjih potreba, postojećeg stanja i promjena koje su nastale tokom vremena. Konkretno, za Opštinu Bar je za dalji razvoj veoma bitna postojeća i planirana saobraćajna i hidrotehnička infrastruktura, kao i područje Nacionalnog parka Skadarsko jezero koje je obuhvaćeno PPPN Skadarsko jezero, a koji nakon izrade i sprovedenog postupka još nije usvojen”, navela je Crnovršanin.
U nacrtu dokumenta stoji i da bi “kapacitete Luke Bar trebalo optimizirati planiranjem odgovarajućih terminala, a posebnu pažnju treba posvetiti smjernicama za planiranje, razvoj i valorizaciju slobodne zone u sklopu privredne zone i Luke Bar”.
“S obzirom da je najavljena izgradnja LNG terminala i termoelektrane u Baru naišla na negativan stav i veliki otpor javnosti, neophodna je sveobuhvatna analiza opravdanosti planiranja ovog terminala, imajući u vidu veliki hazard koji predstavlja u IX seizmičkoj zoni. Takođe, treba imati u vidu Pariški sporazum iz 2016. godine, kojim se do 2050. godine obavezuje na prestanak upotrebe fosilnih goriva, činjenicu da Crna Gora nema izgrađen gasovod i nije zavisna od upotrebe gasa, pa stoga treba pažljivo razmotriti sve posledice planiranja LNG terminala i uraditi studiju opravdanosti i uticaja na životnu sredinu ove vrste postrojenja. S obzirom da lokacija nije nova več prenijeta iz prethodnih PPCG, stav Opštine Bar je da LNG terminal i termoelektranu u Baru u sadašnjem kontekstu nije potrebno planirati. SO Bar je na ovu temu organizovala i sjednicu otvorenog parlamenta, uz učešće zainteresovane javnosti i NVO, uz dodatna objašnjenja stručnjaka koji se bave ovom problematikom. Stav svih učesnika je da je LNG terminal u luci Bar potencijalna opasnost za stanovništvo u Baru i okolini, kao i za životnu sredinu, i da treba obustaviti sve planove za njegovu izgradnju”, navodi se u dokumentu.
Nacrtom plana su date varijante trasa infrastrukture, prvenstveno saobraćaja, i koridori koji zauzimaju veliku površinu, u najvećem dijelu ruralnog područja, i do daljeg onemogućuju bilo kakvu izgradnju na tom prostoru, navodi se u nacrtu dokumenta.
“Koridori moraju biti jasno definisani, a smjernicama plana je potrebno dati prioritet izradi idejnih rješenja primarne infrastrukture, kako bi se prostor obuhvaćen koridorima mogao osloboditi za dalji razvoj. Evidentna je zavisnost razvoja i valorizacije Luke Bar i svih vidova turizma od saobraćajne infrastrukture, ali treba imati u vidu da saobraćajne površine zauzimaju veliku površinu, te ih stoga treba pažljivo i kvalitetno planirati, naročito na područjima koja treba valorizovati kroz turističku namjenu, na način da ne devastiraju prostor i ne ugrožavaju prirodna i kulturna dobra, a pritom imajući u vidu konfiguraciju terena, pejzaž i sva dodatna prostorna ograničenja. Stoga, potrebno je naći kompromisno rješenje i racionalno planirati trase saobraćajnica, koje po svojoj funkciji, zbog kolovoza, putnog pojasa i složenih saobraćajnih petlji, moraju zauzeti značajni dio prostora”, navela je Crnovršanin.
Dio sugestija odnosi se i na proširenje lokacije deponije Možura, koju je, kako se navodi, potrebno planirati adekvatno potrebama za planirani razvoj, u skladu sa zahtjevom doo „Možura“. Takođe, u zoni morskog dobra je neophodno spriječiti devastaciju prostora i obale i predložiti odgovarajuće mjere zaštite u smislu ograničenja intervencija u prostoru, a posebno na prirodnim kupalištima.
Opozicioni odbornici problematizovali su način zakazivanja sjednice i doveli u pitanje hitnost, budući da je od javne rasprave prošlo više od mjesec. Za neke od njih, postoje urgentnija pitanja za stanovnike opštine Bar, kao što je recimo saobraćajna infrastruktura u susret ljetnjoj sezoni. Momčilo Leković tvrdi da je zakazivanjem ove sjednice po hitno postupku „zloupotrijebljena SO Bar“, i ocijenio da je u pitanju „predstava“, na šta je predsjednik SO Bar Branislav Nenezić replicirao da „pitanje budućnosti ovog grada ne može da se smatra predstavom“
„Sjednicu sam najavio 12. marta na javnoj raspravi, kroz konferencije i saooštenja. Prevashodni cilj je da se ukaže na ovaj način na ključne probleme apostrofirane tokom javne rasprave“, istakao je Nenezić i pozvao se na član 89 Poslovnika o radu Skupštine u kom stoji da se sjednica lokalnog parlamenta može sazvati i po hitnom postupku, a da se tačka dnevnog reda predloži na samoj sjednici.
On je saopštio i da su predstavnici lokalne uprave imali uspješan sastanak sa predstavnicima Monte Put-a, vezano za trasu auto-puta kroz Crmnicu, te da je prihvaćen predlog da se izradi kompletne Studije lokacije.
Nikica Purlija osvrnula se na komentare opozicionih odbornika koji su skupštinskoj službi zamjerili na „neblagovremenom dostavljanju materijala“ i kazala je da bi odnos opozicionih pojedinih odbornika prema radu skuštine i izučavanju javnih dokumenata mogao da se okarakteriše kao „sramota“.
„Kao odbornici i predstavnici građana, moramo poznavati i upoznati zakone, jedino tako možemo stremiti pravnoj državi i to dostići. U ovom domu uvijek su se donosile odluke koje su u interesu Bara i Barana. Ovo su teme oko kojih ne treba politički da se dijelimo, nego ujedinimo kao Barani, da se čujemo. Ili da nas, s druge strane, ubijedite koje benefite bi recimo LNG terminal donio građanima Bara“, kazala je Purlija i pročitala Deklaraciju o proglašenju Crne Gore ekološkom državom.
„Sve ovo na šta ukazujemo ugrožava prirodu. Šta imaju Bar i Crna Gora? Sunce, čist vazduh, vodu, more, to nas krasi, time treba da se ponosimo. Da li to treba ugroziti? Šta će nam donijeti projekat izgradnje LNG terminala – ekonomski napredak ili gašenje turizma? Da ste prisustvovali raspravi o Nacrtu prostornog plana vidjeli bi da je ova sala bila puna i da su svi iskazali oštru kritiku na Nacrt prostornog plana Crne Gore“, kazala je Purlija.
Milena Božović smatra da će usvojeni zaključci skrenuti pažnju planerima i uticati na izmjenu teksta.
„Imamo obavezu da zaštititmo prostor, jer ga nemamo na pretek. Slažem se da smo ranije trebali da dobijemo skupštinski materijal, pa makar nacrt primjedbi na Prostorni plan. Na ovu sjednicu trebali su biti pozvani planeri, odnosno ljudi od struke, da bi sa svog stručnog aspekta pomogli i dali nam odgovore na pitanje. Vjerujem da će se sa dužnom pažnjom razmotriti sugestije i zaključke koji se odnose na teritoriju opštine Bar. Struka mora i treba da se pita, a ne politika. Ako zanemarim o struku, u problemu smo i mi i generacije poslije nas“, kazala je Božović.
Da ideja o izgradnji nije ideja koja je potekla od 43. Vlade apostrofirao je odbornik Momčilo Leković, koji je odbornicima na uvid dao i novinski članak u kom bivša ministarka Dragica Sekulić najavljuje da će Luka Bar biti baza za distribuciju LNG terminala.
„DPS je dakle podržavala do promjene vlasti ideju o LNG terminalu u Baru. Gospođa Sekulić se nije zadržala na tome, već je otvarala radionice na temu LNG. I tada je bilo sve okej, nije bilo javnih rasprava i gospodina Nenezića, odbornika koji se sad tome protive“, kazao je Leković.
Milan Nešković istakao je da su doneseni zaključci pravno neobavezujući.
Darko Janković naveo je da postoji veliki broj negativnih, ali i određeni broj beneftita koje LNG terminal može donijeti.
„Obezbijedili bi dio infrastrukture bitan za taj sistem. Da li će uopšte doći do momenta da terminal počne da se gradi stvari su koje su na dugom štapu. Imali bi mogućnost skladištenja tog gasa kao energenta. Imali bi određenu nezavisnost, ali s obzirom da ga ne proizvodimo i zavisnost od uvoza gasa. Postoje plusevi i minusa i svakom odlukom nešto se dobija, a nešto drugo gubi. Ovaj memorandum o razumijevanju je iskorišten da se to digne na politički nivo. Cijeli proces mogao je biti mnogo transparentniji“, kazao je Janković i naveo primjer Barselone, u kojoj se LNG terminal nalazi blizu naseljenih područja.
Osvrnuvši na izgradnju auto-puta, kazao je da je „siguran da onaj koji bude radio put neće proći preko grobnog mjesta ili manastira“.
„Ovo je sve u domenu planiranja i vjerujemo u stručnost ljudi koji rade na planiranju ovog dokumenta“, istakao je Janković.
O svemu, kako dodaje, treba da se pitaju građani, te je predložio i opciju organizovanja referenduma o spornim temama.
„Nemojte da nas 37 odlučuje o svim stanovnicima Bara“, podvukao je Janković.
Nenezić je zaključio da bi Crna Gora uvozila gas, što je velika razlika u odnosu na druge, svjetske LNG terminale.
„Ne postoji mogućnost da se bezbjedno skladišti ukapljeni tečni gas. To ne kažem ja, kaže struka. Mi danas pričamo o obali Volujice, koja bi bila skraćena 60 m u pripremnoj fazi. Nijedan brod od 250 m ne bi više mogao da uđe u Luku Bar. Mi dovodimo u pitanje poslovanje Luke Bar. Mi nemamo gasovod, gradimo nešto za šta nemamo infrastrukuru, treba da postanemo prepumpna stanica. Memorandum o razumijevanju nije esej o školi. To je potpisao premijer jedne države. Zamislite da jedan građanim dovodi u pitanje potpis premijera. Veliki broj koraka je urađen, na osnovu tog Memoranduma mi imamo LNG u predlogu Prostornog plana“, kazao je Nenezić i podsjetio da je su države EU potpisale rezoluciju o ukidanju fosilnih goriva do 2050. godina, čime LNG terminal u Crnoj Gori gubi svrhu.
Nenezić je pohvalio rad i angažman ministra energetike i rudarstva Saše Mujovića na ovoj problematici.
„LNG će sjutra da služi za zeleni vodonik, to je rekao i ministar Mujović. Zašto, na kraju, bar grad Bar? LNG ne mora tu, ne mora u Baru. Mi pretovaramo razne materije, imamo kruzere, a sve to treba da dovedemo u pitanje zbog terminala? Ministar Mujović je protiv izgradnje, mi nemamo taj novac. Mi treba da damo luku da Crna Gora postane samo kanal distribucije“, istakao je Nenezić.
Odbornik Radomir Novaković (Biram Bar) je upitao da „ako je ova sjednica hitna zašto nisu prisutni sekretari koji su po poslovniku obavezi da prisustvuju“.
„Baru su potrebne investicije. Baru nije potrebna politika. Dokle god politika bude glavna, grad ide nazad. Ovo je bitna tema. Kakav je odnos ljudi prema predsjedniku SO Bar i našem gradu, vidimo na djelu. Da li ste zadovoljni što ćete donijeti zaključke sa hitne sjednice bez prisustva ijednog sekretara i funkcionera?“, kazao je Novaković.
Nenezić je replicirao da je poražavajuće što u sali nisu svi odbornici.
„Što se tiče funkcionera SD-a, danas je radni dan i svako od njih opravdao je svoje odsustvo. A vjerujte da su dobro informisani i daju mi podršku“, zaključio je Nenezić.