Porodične prilike okrivljenog olakšavajuća okolnost za počinjene nedozvoljene polne radnje?
Dosadašnja praksa Osnovnog suda u Baru za krivično djelo nedozvoljene polne radnje je pokazala da su uvijek izricane visoke kazne zatvora u rasponu od šest mjeseci zatvora pa do maksimuma koji je predviđen za ovo krivično djelo, od dvije godine zatvora, kazala je za Primorski portal PR Osnovnog suda u Baru sudija Tamara Spasojević u odgovoru na pitanje- Kakva je sudska praksa pri izricanju kazni za nedozvoljene polne radnje nad maloljetnim djetetom.
U Osnovnom sudu u Baru, Baranin I.S. (55) oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 20 (dvadeset) dana, za krivično djelo nedozvoljene polne radnje na štetu maloljetne M.B. Presudu je u drugoj polovini aprila donijela sudija Valentina Vuković, prvostepeni krivični sudija u Osnovnom sudu u Baru.
Za krivično djelo nedozvoljene polne radnje iz člana 208 st.1 KZCG propisana je novčana kazna, ili kazna zatvora do dvije godine. U konkretnom slučaju okrivljenom je izrečena kazna zatvora u trajanju od 20 dana, pri čemu je sudija prilikom donošenja odluke kao olakšavajuce okolnosti cijenila porodične prilike okrivljenog, jer je oženjen i otac 4 djece, priznanje krivičnog djela i činjenicu da ranije nije osuđivan. Portparolka Osnovnog suda u Baru, predsjednica suda Tamara Spasojević potvrdila je da je protiv presude tog suda K.br.134/23 od 19. aprila Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Baru izjavilo žalbu dana 16. Maja.
– Predmet će, čim se za to steknu zakonski uslovi, u najkraćem roku biti ekspedovan Višem sudu u Podgorici radi odlučivanja o istoj. Istakla je da je sudija samostalan i nezavistan u donošenju svojih odluka, te da se radi o nepravosnažnoj presudi, kazala je sudija Spasojević. Istakla je da je sudija samostalan i nezavistan u donošenju svojih odluka, te da se radi o nepravosnažnoj presudi.