Postignut kompromis – Mala scena ostaje u Bući, ali pod jasnim uslovima

Pozorišni i drugi programi u sklopu Međunarodnog festivala mediteranskog teatra „Purgatorije“ u Tivtu i dalje će se odvijati u atrijumu srednjevjekovnog ljetnjikovca Buća-Luković u tom gradu, na novoj maloj sceni koja će u zahvatu tog zaštičenog spomenika kulture II kategorije do ljeta biti napravljena uz poštovanje konzervatorskih uslova koje će izdati Uprava za zaštitu kulturnih dobara (UZK). Kompromis je postignut na sastanku rukovodstva Opštine Tivat sa Majom Ćetković, direktoricom Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore i njenim saradnicima. Sastanku su prisustvovali i arhitekte konzervatori Gordana Ražnatović i Srđan Marlović koji rade na aktuelnom projektu rekonstrukcije i konzervatorske zaštite kule ljetnjikovca Biča, kao i direktoruca JU Muzej i galerija Tivat (MIG) Danijela Đukić.
Predsjednik Opštine Tivat Željko Komnenović saopštio je da će „biti scene i biće ‘Purgatorija’, a sve u skladu sa konzervatorskim uslovima koje će izdati Uprava za zaštitu kulturnih dobara.
„Nova scena će biti mobilnog tipa, demontažna i zaista sezonskog karaktera. Funkcionisaće u toku ljetnjih mjeseci i ni u kom smislu neće naruštati djelatnosti JU Muzej i galerija“, kazao je nakon sastanka Komnenović, i najavio da će uskorio biti izrađen idejni projekat partetnog uređenja atrijuma ljetnjikovca koji je inače, povjeren na upravljanje i gazdovanje MIG-u, te da će u jednom dijelu tog prostora biti uređen i lapidarijum, a u drugom dijelu, zavisno od konzervatorskih uslova i arhitektonskiuh rješenja, biće postavljena scena koja će biti uklopljena u ambijentalnu cjelinu. Takvo rješenje problema koji je proteklih dana izazvao burne reakcije u crnogorskoj i javnosti regiona, predložila je Opština Tivat, a UZK se sa tim saglasila.
„Imamo sve preduslove da se to završi do početka ljetnje sezone i na ovaj način dobijamo rješenje koje u sebi sublimira sve ono što sa jedne strane želi konzervatrotsko-restauratoska struka, a sa druge ono što dijeli i javnost u pogledu funkcionisanja kulturne scene grada u ljetnjim mjesecima“, zaključio je on.
Direktorica UZK Maja Ćetković je istakla da, uprkos tome što Elaborat o revalorizaciji kulturnog dobra za kompleks Buća –Luković iz 2013. koji je u konzervatorskim mjerama propisao uklanjanje donedavne scene „Atrijum“ CZK-a Tivat iz tog kompleksa, „sa konzervatorskog stanivišta nije uopšte problematizovano postojanje te scene“.
„Elaborat nije obavezujući akt za UZK. Lično sma pročitala Elaborat iz 2013 i smatram da se radi o korektnom materijalu, međutim u pojedinim njegovim djelovima postoji nesaglasje a to je dio „stanje“ i „mjere““- istakla je Ćetković i podsjetila da su Ministarstvi kulture i tadašnji Republičlki zavod za zaštitu spomenika kulture 2003. formirali komisiju koja je tada napravila izvještaj o stanju kulturne baštine Crne Gore, pa i komplaksa Buća-Luković.
„U izvještaju te komisije, a mala scena CZK Tivat koja je atrijumu ljetnjikovca postavljena 1999., nijednom riječju se ne pominje ova konstrukcijka privremenog karaktera kao element koji degradira kulturno dobro…. Znajući da se ona tu nalazi već skoro 25 godina i da ima neke svoje vrijednosti u smislu unapređenja kulture življenja ne samo opštine Tivat i njenih gradana i da daje dodatni doprinos kulturi kolektivnog sječanja, prosto nismo našli za shodno naložiti njeno demontiranje i uklanjanje“, kazala je.