Poteškoće sa kojima se romska zajednica suočava nisu i ne smiju ostati problemi Roma
Izazovi i problemi sa kojima se Romi i Egipćani suočavaju su brojni, a na putu ka njihovom rješavanju zajednički moraju raditi državne institucije, drugi relevantni subjekti i sami građani. Opština Bar je donošenjem i sprovođenjem Lokalnog akcionog plana napravila važan korak i u narednom periodu biće posvećenja stvaranju povoljnijeg ambijenta i socijalnoj inkluziji romske zajednice, poručeno je sa svečane akademije koja je povodom 8. aprila, Međunarodnog dana Roma, upriličena danas u Velikoj sali SO Bar.
U znak podrške, i danas je na zgradi Opštine Bar istaknuta romska zastava, a po prvi put, u sali SO Bar intonirana je himna Roma – „Đelem, đelem“.
Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević kazao je da je Opština Bar prepoznata kao inkluzivna lokalna samouprava, koja vodi računa o interesima i potrebama svih svojih građana – „ne praveći nikakve razlike, štaviše – trudimo se da u najboljem duhu Bara prevaziđemo sve razlike i živimo kao jedno“.
„Obilježavajući ovaj dan kao dan slavljenja romske kulture, činimo nasleđe našeg Bara još bogatijim, i zajedničku multikulturalnu tradiciju, koja krasi naš grad i državu kroz vjekove. Bar je uvijek različitosti prepoznavao kao bogatstvo i uspijevao da na najbolji način prihvati svakog čovjeka dobre volje, bez obzira na bilo kakve razlike, obogaćujući i šireći svoju kulturu i pokazujući ne samo toleranciju, već i iskreno prihvatanje drugih“, kazao je Raičević, dodavši da Opština Bar sa posebnim senzibilitetom vodi računa o svim kategorijama stanovništva, a posebno manjinskim grupama i njihovom položaju i jednakosti, pa tako i o romskom narodu.
„Kroz Lokalni akcioni plan i različite programe koje sprovodimo u kontinuitetu nastojimo da kreiramo društvo jednakih šansi za sve, društvo slobode i prihvatanja, stvarajući bolje uslove za Rome u našem gradu i unapređujući kvalitete njihovog svakodnevnog života, obrazovanja i ekonomskog položaja. Lokalna uprava tome će i nadalje biti posvećena i u nama će Romi uvijek imati partnera i pruženu ruku“, poručio je predsjednik Opštine Bar.
Načelnik agencije za inkluziju Roma i Egipćana u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Sokol Beganaj kazao je da je ove godine ovaj značajan datum obilježen u velikom broju opština, i u tom pravcu, posebno se zahvalio Opštini Bar na organizaciji.
„Ovaj datum i te kako je bitan za romsku zajednicu. Ovo je zapravo model za sve građane Crne Gore – kako treba da pokazuju otvorenost i međusobnu saradnju sa pripadnicima romske populacije, kako da upoznaju njihovu kulturu, istoriji, identitetu, a sve u cilju razbijanja predrasuda, stereotipa i diskriminacije koja je vjekovima zastupljena prema romskoj zajednici“, kazao je Beganacij.
Kada govorimo o romskoj populaciji i njihovoj socijalnoj inkluziji i unapređenju položaja, moramo, kako je naveo Beganaj, istaći da je Crna Gora postigla određeni napredak u svim oblastima koje su vezane za njihove integraciju u društvene procese, uključujući i napredak u obrazovanju, zapošljavanju, stanovanju, zdravstvenoj, pa i socijalnoj zaštiti.
„Međutim, ono što takođe možemo zajednički primijetiti jeste da su ti rezultati još uvijek nepovoljni za napredak ove zajednice u društvene procese. Taj proces se veoma, veoma sporo, ili čak lagano odvija u našem društvu i na tome ćemo ubuduće zajednički svi morati da radimo, kako bi se socijalna inkluzija Roma i Egipćana znatno ubrzala“, poručio je Beganaj.
Crna Gora je, kako je dodao, multikulturalna, multinacionalna, demokratska, evropska i pravna država, ali demokratiju jednog društva – odnosno, mjerilo koliko je ona napredovala i razvijala se u nekoj zemlji, predstavlja pokazivanje odnosa države prema manjini, a naročito prema etničkoj manjini.
„To su mjerila demokratije. Zapravo, ne smijemo zaboraviti da je jedan od uslova za ulazak u EU upravo unapređenje položaja Roma i Egipćana u našoj zemlji. Nažalost, ne trebamo da budemo eksperti, da radimo istraživanja, pa da vidimo da su Romi najsiromašnija zajednica u Crnoj Gori, najviše diskriminisana, najviše se suočava sa nezaposlenošću, ima poteškoće sa uključivanjem djece u proces obrazovanja, suočava se sa pitanjima rješavanja pravnog statusa, maloljetnim brakovima, prosjačenjem… Jedan problem vuče i stvara drugi. Zapravo, romska zajednica pokušava vjekovima da riješi ove probleme i da bude ravnopravna, da se izbora za jednaka prava, pravičnost i jednakost u društvu, ali u tome ne uspijeva“, naveo je Beganaj.
To su izazovi sa kojima se uočava ova zajednica i na koje sama ne može da odgovori – potrebna joj je pomoć državnih institucija i drugih relevantnih subjekata.
„Zajednički treba da se udružimo i zajednički da djelujemo u unapređenju socijalne inkluzije Roma i Egipćana. Poteškoće sa kojima se romska zajednica suočava nisu i ne smiju ostati problemi Roma. To su problemi naše zajedničke države, to su problemi naših građana. Rješavajući njihove probleme našu zemlju pretvaramo u zajedničku demokratsku državu, ne samo deklarativno, već u punom smislu te riječi, kako bi svi građani bili ponosni“, zaključio je Beganaj.
Opština Bar aktivno je uključena u program ROMACTED, zajednički projekat Savjeta Evrope i Evropske Unije.
Projektna službenica za Crnu Goru Milica Kovačević iskoristila je priliku da u ime programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, uputim čestitke svim građaima Bara, a prije svega svim Romkinjama i Romima, povodom obilježavanja Međunarodnog dana Roma.
„Dok se okupljamo da proslavimo romsku kulturu, tradiciju i istoriju, ovo je prilika da se podsjetimo da je to zaista praznik za društvo u cjelini, jer se danas odaje počast važnoj komponenti crngorskog naroda koja crnogorsku baštinu čini raznovrsnijom i bogatijom. Iako je ovaj dan prije svega proslava, ne možemo zaobići činjenicu da je ta zajednica i dalje suočena sa brojnim preprekama i izazovima u svakodnevnom životu u Crnoj Gori. Dan Roma nam daje priliku da oživimo i ponovimo posvećenost da radimo bolje, da ojačamo naše kolektivne napore, d stvarimo prosot za veoma potrebne razmjene i diskusije, za razbijanje stereotipa i predrasuda, koji su i dalje prisutni sa vrlo realnim posljedicama. Savjet Evrope kroz zajednički program sa EU ROMACTED zajedno sa svojim partnerima nastoji da prije svega ojača sposobnost romskih zajednica, da učestvuje u procesima donošenja odluke i obezbijeodi efikasan pristup i uživanje njihovih prava“, navela je Kovaćević u pismu koje je pročitala Vasfija Tuša, facilitatorka u programu ROMACTED.
O istoriji, kulturi i tradiciji Roma ovom prilikom govorio je izvršni direktor NVO Phiren Amenca Elvis Beriša.
U okviru događaja prikazan je kratki film o Romima, a pročitan je i odlomak iz romske književnosti. Odlomke iz zbirke poezije Ruždije Seidovića interpretirala je Angelina Sokolaj, dok je barski književnik i humanista Rajko Joličić recitovao svoju pjesmu „Mali Rom“.