Povodom Dana planete Zemlje, Pokret Evropa sad poklanja sadnice čempresa

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana planete Zemlje, OO Pokreta Evropa Sad u Baru simbolično će pokloniti 30 sadnica čempresa. Građani mogu po jednu od tridest sadnica preuzetiu ponedeljak 24. aprila i utorak 25. aprila u terminu od 8:30-10:00 u kancelariji Pokreta.
„Međunarodni dan planete Zemlje se obilježava 22. aprila, širom planete, kako bi se ukazalo na značaj: odgovornog postupanja prema planeti, smanjenja negativnog uticaja na životnu sredinu i očuvanja prirode. Današnji praznik se proslavlja još od 1970. godine. Obilježavanje ovog važnog datuma je inicirao američki senator Gajrold Nelson. Značaj proslavljanja ovog datuma je i upozorenje na opasnosti koje prijete životu na Zemlji, ekosistemima i urbanim sredinama, uslijed nekontrolisanog razvoja industrije, povećane potrošnje energije, globalnog zagrijavanja i klimatskih promjena, kako bi stanovnici planete Zemlje postali svjesniji svoje odgovornosti prema planeti koju nastanjuju i na taj način umanjili negativan uticaj na životnu sredinu“, saopštili su iz Pokreta Evropa sad.
Napominju da je tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planete Zemlje „Uložimo u našu Planetu”.
„Shodno tome predstavljena su 53 načina, kojima svaki pojedinac može doprinijeti očuvanju planete Zemlje, a neki od njih su: računanje ličnog karbonskog otiska, suprostavljanje deforestaciji, prelazak na kese sa višekratnom upotrebom, upotreba prirodnih đubriva, promovisanje organskih sastojaka, štednja električne energije i upotreba ekološki prihvatljivih proizvoda za čišćenje“, kažu u saopštenju.
Dodaju da eksperti ističu da je veliki broj biljnih i životinjskih vrsta širom svijeta pred izumiranjem, što ozbiljno narušava ekosisteme i biološku raznovrsnost.
„Kao ključne razloge izumiranja vrsta, biolozi navode uništavanje staništa uslijed antropogenih aktivnosti, kao što je nekontrolisana eksploatacija svih izvora Zemlje i njenog biljnog i životinjskog svijeta. Ljudi su uslijed svojih aktivnosti kao što su: krčenje šuma, trgovina i krivovolov, neodrživa poljoprivreda, i upotreba pesticida najveći krivci za mijenjanje klime na čitavoj planeti kao i narušavanje prirodne ravnoteže.
Globalno zagrijavanje (porast temperature na našoj planeti) izaziva: – topljenje polarnih kapa i glečera, – porast nivoa mora (prosječan nivo mora porastao je za preko 20 cm od kraja 19. vijeka), – promjene obrazaca padavina, što prouzrokuje češće poplave i duže sušne periode, čime se remeti obrazac rasta agrokultura, – povećanje učestalosti ekstremnih vremenskih događaja, što pogoduje isušivanju rijeka, jezera i močvara; – acidifikaciju okena, što uzrokuje promjene biodiverziteta, a topliji okeani su ,,pogonsko gorivo” ekstremnih meteoroloških događaja, koji postaju učestaliji“, naveli su iz Pokreta Evropa sad.