Predan rad i želja za novim znanjima svestranu Mateu Šćekić vodili do brojnih nagrada
Devetogodišnje osnovno školovanje za bivšu učenicu OŠ „Anto Đedović“, a uskoro barsku gimnazijalku, Mateu Šćekić proteklo je u znaku brojnih uspjeha i priznanja. Matein talenat prepoznali su nastavnici ove škole, ali, talenat je samo osnova „preko koje“ idu rad, trud, strpljenje, zalaganje, znatiželja… Te osobine krase i svestranu Mateu kojoj su, kao „kruna“ dosadašnjeg obrazovanja, na kraju devetog razreda dodijeljena tri prestižna priznanja – Đak generacije, Diploma „Luča“ i nagrada za učenika/cu koja ostvari najbolji rezultat na eksternoj provjeri znanja, uz prigodne poklone. O dosadašnjem obrazovanju, interesovanjima u sferi nauke, talentu za pisanje i muziku, iskustvima stečenim u školama nauke, razgovarali smo sa Mateom Šćekić.
Primorski portal: Izuzetno uspješno prvo poglavlje u obrazovanju završila si uz tri jako važna priznanja – jedan si od nosilaca diplome Luča i đak generacije Osnovne škole „Anto Đedović“ u Baru. Osim toga, nagrađena si i za najbolje rezultate na eksternoj provjeri znanja. Kada se osvrneš na proteklih devet godina, koji su tvoji uspjesi na polju obrazovanja na koje si naročito ponosna i koji su i doveli do toga da budeš i Lučonoša i učenica generacije?
Šćekić: Kao što ste i naveli, te dvije „titule“ su upravo kruna mog devetogodišnjeg školovanja. One su rezultat velikog rada, pažnje i interakcije na časovima, kao i samostalnog interesovanja za nastavne i vannastavne aktivnosti. Nastavnici su kod mene, još u mlađim razredima, prepoznali potencijale, predan rad i želju za novim znanjima. Pored velikog broja nagrada, pohvala i zahvalnica iz biologije, književnosti i matematike, izuzetno se ponosim nagradom/stipendijom Ministarstva prosvjete i nauke iz Fonda za talente „Za odličan 5!“. Ta nagrada mi je bila i jeste „vjetar u leđa“, baš kao i činjenica da opet postoji „neko“ ko misli na nas djecu i pomaže nam da se usavršavamo u oblastima za koje se interesujemo. Koristim ovu priliku i da pozovem Ministarstvo prosvjete i nauke, NVO sektor, ambasade i ostale organizacije da ulažu u obrazovanje, jer bez pravog i kvalitetnog obrazovanja nema ni svijetle budućnosti društva i države.
Primorski portal: Uskoro ćeš biti učenica Gimnazije „Niko Rolović“. Koji su razlozi doveli do toga da se opredijeliš za upis u ovu školu?
Šćekić: Imajući u vidu da imam širok spektar interesovanja dvoumila sam se između Gimnazije i Srednje stručne škole – farmaceutski smjer. Prevagnula je ipak odluka da to bude Gimnazija, iz razloga što se, po komentarima gimnazijalaca, discipline koje mene najviše interesuju, a to su: biologija, matematika i hemija, kao i jezici, kvalitetno, kroz razne sekcije, eksperimentalno i opširno obrađuju. Uzgred, ovakav vid stečenog znanja će mi olakšati dalje školovanje i konkretan izbor buduće profesije.
Primorski portal: Tokom ljeta, koje većina svršenih osnovaca, iskoristi za odmor, ti ćeš i dalje ostati posvećena nauci. Naime, jedna si od polaznica Škole nauke. Gdje se i kada ista održava? Kako je došlo do prijavljivanja?
Šćekić: Iskreno, odmaram i ja, jer sam posvećana onome što volim – ovih dana idem na Ljetnju školu nauke 2023. (praktikum biologija), u organizaciji fondacije PRONA. Fondacija PRONA je organizacija za promovisanje nauke u Crnoj Gori, čiji je cilj da se afirmišu mladi, talentovani učenici (polumaturanti i srednjoškolci) širom Crne Gore i pritom popularizuje nauka. Broj polaznika je uvijek ograničen i bude oko 30. Škole nauke se organizuju na Ivanovim Koritima (Istraživačka stanica Lovćen) i to: zimi – Zimska škola nauke, a ljeti – Ljetnja škola nauke i Ljetnja škola „Planeta u tvojim rukama“. Praktikumi koje učesnici mogu da pohađaju su: biologija, hemija, fizika, elektronika, astronomija, matematika i medicina. Da bi učenik/učenica mogao biti polaznik neke od pomenutih škola, pored izuzetnog interesovanja i uspjeha u određenim predmetima, potrebno je i znanje engleskog jezika i osnovno poznavanje rada na računaru. Moram navesti da sam bila primljena kao polaznica Ljetnje škole nauke (praktikum biologija) i 2022.godine, ali sam nažalost bila spriječena zbog Corona virusa. U martu ove godine sam bila polaznica Zimske škole nauke (takođe na praktikumu biologije). Tom prilikom sam prezentovala istraživački rad koji sam, mjesec ipo dana prije održavanja same škole, pripremala uz svesrdnu pomoć i veliku podršku i stručnost mentora MSc Marije Vojinović. Tema naučno-istraživačkog rada bila je: „Citogenetika i hromozomske aberacije“.
Ove škole nauke su mi jako važne, jer kroz predavanja, radionice, eksperimentalne praktikume, filmove, kvizove, aktivni samostalni rad i testove, mi kao učesnici imamo priliku da upoznamo izazove savremene nauke i osnove istraživačkog rada. Predavači su eminentni domaći i strani profesori i naučnici. To je ujedno i dokaz da za obrazovanje i nauku nema granica.
Primorski portal: Na koji način si saznala za održavanje ljetnje škole nauke i da li smatraš da se u dovoljnoj mjeri đaci u osnovnim školama informišu o dodatnim edukacijama koje su im na raspolaganju?
Šćekić: Prilikom pretraživanja brojnih stranica edukativnog karaktera, naišla sam na stranicu Fondacije PRONA koja me je svojom ozbiljnošću i kvalitetom programa i edukacije privukla. Prema mom mišljenju, sve najviše zavisi od sopstvenih interesovanja učenika. Organizatori edukativnih programa, na društvenim mrežama, smatram, sasvim dovoljno promovišu svoje programe, ali djeca trebaju sama da se informišu i interesuju, i koriste društvene mreže i medije na najbolji mogući način.
Kad smo već kod dodatne edukacije, ovom prilikom moram napomenuti da sam, na inicijativu profesorice biologije Dragane Vukčević, bila polaznica kampa u organizaciji NVO Cellula (udruženje biologa Crne Gore) u projektu „Iskra znanja i vještina“ u Kolašinu 2022.godine. Profesorica Dragana je prepoznala moje interesovanje za biologiju, i svojim primjerom i kvalitetnim predavanjima kod mene još više stvorila želju da je izučavam, na čemu sam joj jako zahvalna. Kamp „Iskra znanja i vještina“ je jako lijepo i kvalitetno organizovan. Koncipiran je kroz edukativne radionice, predavanja i kvizove. Nakon kampa smo imali on-line takmičenje na temu „Ljekovite biljke Crne Gore“ u obliku PowerPoint prezentacije za koju sam pohvaljena.
Takođe, moram napomenuti da je i profesor matematike Nikola Dukić bio inicijator i pokretač raznih kvizova i edukativnih časova iz matematike u našoj školi, kao i organizator priprema za međunarodna „Tinker“ takmičenja na kojima sam učestvovala. Shodno tome, smatram da je jako važno i da same škole prepoznaju potencijale kod svojih učenika i usmjeravaju ih i obavještavaju o mogućnostima da se dodatno edukuju.
Primorski portal: Do titule Đak generacije vodilo te, nesumnjivo, i veliko vrijeme provedeno u učenju. Koliko je bilo teško uskladiti slobodno vrijeme i školske obaveze? Da li ti je preostajalo vremena za neke vannastavne aktivnosti?
Šćekić: Prioritetna obaveza mi je, i ostaće, obrazovanje. Smatram da je sve stvar organizacije, jer koliko god bila posvećena školskim obavezama, uvijek imam i slobodnog vremena. Vrijeme provedeno sa porodicom i prijateljima, šetnje u prirodi, kao i gledanje filmova i slušanje kvalitetne muzike su momenti kada „punim baterije“. Možda je baš i muzika pravi izbor, jer sam, između ostalog, završila i ŠOMO „Petar II Petrović Njegoš“ u Baru, odsjek klavir i solo pjevanje, takođe sa odličnim uspjehom. Ujedno član sam i hora Antivari Musica. Vjerovatno sve to s razlogom, jer kažu da između muzike i nauke postoji „nevidljiva“ veza.
Uvijek sam imala i imaću vremena i raspoloženja da pomažem društvu u savladavanju gradiva, te i to smatram korisno i kvalitetno provedenim vremenom. U slobodno vrijeme, pravim PowerPoint prezentacije o raznim temama, a i volim informatiku i kvalitetnu fotografiju. Smatram da živimo u digitalnom društvu i okruženju, tako da se i sve naše aktivnosti svode na primjenu IT, a IT se od nauke, mada i od ostalih oblasti, ne može odvojiti.
Primorski portal: Posebno se izdvajaju tvoji uspjesi na literarnom planu. Koliko je, prema tvom mišljenju, važno odvajanje vremena za čitanje kvalitetne literature?
Šćekić: U saradnji sa literarnom sekcijom i nastavnicama koje su je vodile, uvijek su nam bile dostupne informacije vezane za literarne konkurse. Kako u pisanju pjesama, tako i u stvaranju igrokaza uvijek koristim svoje znanje iz prirodnih nauka i života. Nažalost, u poslednje vrijeme, zbog drugih obaveza prema školi, nisam imala puno slobodnog vremena da se posvetim literarnom stvaralaštvu, ali uvijek nađem vremena za čitanje. Prvenstveno se baziram na čitanje literature vezane za školu, pa slijedi „lakša“ stručna literatura i edukativni sadržaji sa interneta.
Jako je važno da odvojimo vrijeme za čitanje literature koje odgovaraju našem trenutnom raspoloženju ili interesovanju. Smatram, onako iz ugla djeteta, da su enciklopedije odličan start za svakog učenika, jer pružaju informacije iz različitih oblasti, a kasnije se ta interesovanja iskristališu.
Primorski portal: Koje oblasti te posebno interesuju i kojim predmetima koje ćeš izučavati u Gimnaziji se posebno raduješ?
Šćekić: Kao što sam navela moja velika ljubav su prirodne nauke, ali i informatika i strani jezici, mada i svi ostali predmeti. Smatram da je uvijek dobro sticati nova i različita znanja.
Primorski portal: Da li si već razmišljala o budućoj profesiji?
Šćekić: Moram priznati da jesam i razmišljanje mi ide ka nekim oblastima iz medicine i biologije, a posebno me interesuju mikrobiologija, anatomija, genetika i virusologija. Vjerujem da ću u narednom periodu u Gimnaziji malo suziti spisak interesovanja i imati konkretan izbor u kome ću dati svoj maksimum.
Primorski portal: I na kraju, kada se osvrneš na školovanje u Osnovnoj školi „Anto Đedović“, kakve uspomene i utiske nosiš?
Šćekić: OŠ „Anto Đedović“ u Baru je već godinama prepoznata kao obrazovna institucija koja uvijek iznjedri najbolje, ne samo odlične učenike, već i sjajnu i uspješnu djecu, koja će biti prvenstveno dobri ljudi. Slobodno mogu reći da je to i očekivano, jer na svakom polju (edukacija, organizacija nastave i saradnja sa roditeljima) se ogleda harmonija i međusobna koordinacija između nastavnog kadra i učenika. Iza svake uspješne generacije stoji i uspješan kolektiv škole, koji je, uz obrazovanje, učinio da škola bude mjesto puno osmijeha, razumijevanja, podsticaja i podrške. Upoređujući prve korake u obrazovanju sa poznatim prirodnim fenomenom (evo opet biologije), da biseri nastaju od zrnca pijeska, metaforički rečeno, naša škola je školjka koja stalno stvara nove bisere. Iskoristila bih ovu priliku, ako mi dozvolite, da se zahvalim cjelokupnom kolektivu škole na velikoj podršci i znanju koje su mi pružali prethodnih devet godina, a školu ću uvijek s radošću posjećivati, jer me za nju vežu samo lijepe uspomene.