Predsjednik IPO Montenegro Ivan Pekić učesnik NATO konferencije u Rimu
Predsjednik IPO Montenegro mr Ivan Pekić i predsjednik IPO na globalnom nivou dr Mareglen Tomori učestvovali su na NATO konferenciji pod nazivom „Balkanske i crnomorske perspektive 2022“, koja se organizuje u Rimu pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Italije. Događaj je je okupio donosioce odluka, zajedno sa stručnjacima za bezbednost i politiku, sa ciljem intenziviranja dijaloga o najhitnijim pitanjima u regionu, u aktuelnim geopolitičkim okolnostima.
Jugoistočna Evropa, kako je ovom prilikom ocijenio bivši zamjenik generalnog sekretara NATO-a Alesandro Minuto – Rico značajnija je nego ikada prije zbog svoje strateške uloge. Taj značaj, naglasio je, sada je konačno prepoznala i međunarodna zajednica i podsjetio da je NATO fondacija u proteklom periodu iskazivala dosljedno interesovanje za region kroz projekat „Strateški Balkan“.
„Jugoistočna Evropa je uvijek bila ključna za evropsku bezbjednost, na raskršću mnogih interesa i ambicija“, rekao je Minuto-Rico.
Govoreći o zajedničkim problemima zemalja u regionu, koji su u fokusu konferencije, Minuto – Rico istakao je krhkost demokratija i prijetnje stabilnosti koju predstavljaju postojeći sporovi, ali i širok spektar ekonomskih i demografskih pitanja po kojima je region karakterističan.
Prema njegovim riječima Zapadni Balkan i Crnomorski region treba da postanu sastavni dio evroatlantske zajednice i da region treba da se kreće u „smeru inkluzije“ i dodao da je „ruska agresija na Ukrajinu dodala određeni osjećaj hitnosti po ovom pitanju“, prenosi EWB.
Generalni direktor za javnu i kulturnu diplomatiju pri italijanskom Ministarstvu spoljnih poslova Paskale Teračijano izjavio je da Zapadni Balkan i Crnomorski region doživljavaju relevantan stepen političke neizvjesnosti i nesigurnosti što ima implikacije i na EU i NATO.
Kako je dodao, ova dva regiona imaju stratešku ulogu kao „mostovi između Rusije i Sredozemnog mora“.
Italijanski diplomata je istakao značaj regionalne integracije koja „izgleda da pliva u nemirnim vodama“ zbog sporog i neujednačenog tempa EU integracija Zapadnog Balkana. On je takođe pomenuo nedozvoljenu trgovinu i kriminalne mreže koje nastavljaju da podrivaju demokratije u regionu, ugrožavajući time i stabilnost uz ocjenu da bi međunarodni akteri poput EU i NATO, ali i UN i OEBS, trebalo da se aktivnije uključe u region i efikasno dijele teret.