Predstavljeno „Novo groblje“ Milice Špadijer: Mirenje sa životom kroz mirenje sa smrću

 Predstavljeno „Novo groblje“ Milice Špadijer: Mirenje sa životom kroz mirenje sa smrću

Milica Špadijer pažnju šire čitalačke javnosti privukla je 2019. godine, kada je za svoju prvu zbirku pjesama „Šar planina“ dobila značajno priznanje „Mladi Dis“. Nakon „Šar planine“ hvaljene i od kritike i od publike, ove godine objavila je drugu zbirku pjesama, naslovljenu „Novo groblje“. U razgovoru sa Majom Simović, Špadijer je sinoć pred publikom Barskog ljetopisa, govorila o svojim zbirkama i poeziji uopšte, motivu smrti, pjesničkoj hrabrosti i iskrenosti, ali i zbog čega je za Crmnicu i Bar vežu neraskidive veze.

Prvo predstavljanje „Novog groblja“ inače je bilo upriličeno u biblioteci na Virpazaru, što je autorki bilo izuzetno drago, budući da su Crmnica i Bar, kako je i sama kazala, „njena postojbina“. Sjećanja iz ranog djetinjstva na ove predjele očigledna su i kroz njene pjesme, pogotovo one iz prve zbirke – „Stara kuća“, „Skadarsko jezero“, „More“…

Kako je primijetila moderatorka Maja Simović, „Šar planina“ je nježno skućavanje sjećanja i predstavlja kolaž u kojem autorka istražuje sebe, dok je druga zbirka Milice Špadijer „skućavanje gubitaka“. Poredeći dvije knjige, Špadijer je kazala da ih povezuje činjenica da je obije napisala ona, ali da se načinom na koji su nastale i stilom prilično razlikuju. „Šar planina“ je, naime, pisana deset godina, neplanski, dok je „Novo groblje“ nastalo za tri godine i posvećeno je njenoj preminuloj kumi Tanji Popović. I upravo motiv smrti dominira ovom zbirkom, koja je podijeljena u tri cjeline.

„Meni se čini da su te knjige pisale dvije različite osobe. ‘Šar planina’ bila je neka vrsta borbe za život, borbe da naučim da se izborim sa naučenim, stečenim, opovrgnutim i svim onim što život čini u nekim ne tako blagim formama i neke situacije koje su opisane u toj knjizi dovele su do toga da mogu drugu zbirku da napišem na jedan mirniji način. ‘Novo groblje’ posvećena je mojoj kumi koja je preminula prije dvije godine, i ona je jedno mirenje sa životom, kroz mirenje sa smrću“, pojasnila je autorka, istakavši da smrt u „Novom groblju“ ne voli da posmatra kao temu, već više kao lajtmotiv.

Svojom poezijom, dodala je, željela je da obuhvati neka čuda.

„Ajnštajn je rekao da se može živjeti kao da čuda nema, ili kao je sve čudo. I ja sam odabrala ova drugi način i voljela bih da se to vidi kroz moju poeziju“, kazala je Špadijer.

Na pitanje koliko je u poeziji važna hrabrost, Špadijer je istakla, citirajući jednog muzičara, da joj je strah veliki pokretač u životu.

„Strah jeste dominantna stvar prema kojoj se postavljamo ili tako da se sa njim borimo, pa se izborimo, ili tako što se sklonimo… Nije mi toliko prijatno što imam zapisane bolne trenutke u svojim pjesmama, ali i to prođe, takođe. Hrabrost dolazi sa godinama, jer vidimo šta sve možemo da preživimo, pa se na neke stvari lakše odlučujemo, isto kao što nam može oduzeti mogućnost da se uopšte suočavamo sa stvarima, ako je to dovelo do neke katastrofe u prošlosti“, smatra Špadijer.

Za pisanje poezije, prema njenom mišljenju, potrebna je i potpuna iskrenost.

„Poezija, dobra poezija ili barem poezija kakvu ja želim da pišem, od mene podrazumijeva potpunu iskrenost. Nju nije zapravo lako u životu primijeniti na mnogo stvari. Ne znam mnogo poslova koji zahtijevaju potpunu iskrenost. Iskrenost nije nešto što olakšava praktičnu stranu života, ali mislim da je nužna za onu stranu života koja će zapravo da nam pomogne da budemo dovoljno sposobni da možemo i to praktično da izvedemo. I onda kada dođe do toga da moram da napišem pjesmu, to je vrijeme kada sjednem sama sa sobom i zapravo neke stvari moram da prođem, da svedem račun, i da vidim šta mi šta znači i šta kakav problem pravi. Posle toga uvijek postane lakše, to je nevjerovatno. Kao rezultat toga imamo pjesme u kojima ljudi mogu zaista da osjete to što je bilo u meni kada je pjesma nastala“, kazala je Špadijer, dodavši da je poezija kao magija – Unutrašnjost jednog bića približi se drugom preko riječi.

„Jako sam srećna što su moje knjige imale čitaoce, što je to moglo da se desi“, kazala je Špadijer.

Predstavljanjem zbirke poezije Milice Špadijer otvoren je književni program 35. Barskog ljetopisa, čiju selekciju potpisuje Milun Lutovac.

Podijeli vijest

Sonja Jovanović

https://primorski.me