Preko 150 dana trajala ovogodišnja sezona kanjoninga u zaleđu Bara

 Preko 150 dana trajala ovogodišnja sezona kanjoninga u zaleđu Bara

Pet godina kanjoninga u Baru – za mali jubilej,  veliki pomak jer zbog  ove ponude  aktivnog odmora produžena je turistička sezona na Barskoj rivijeri,  a adrenalinske ture dovele su turiste sa svih merdijana.

Preko 150 dana  trajala je ovogodišnja  sezona kanjoninga u zaleđu Bara i oboreni su rekordi po posjećenosti, a na aktivnim  turama  atraktivnih kanjona bili su turisti iz Evrope, Amerike, Azije, Australije.
Bar je jedini  primorski grad  sa pet živopisnih  kanjona   u strmim liticama koje su planinske rijeke brusile stoljećima u borbi vode i kamena.

-Sezonu smo otvorili   13. Aprila,   a završena  je 6. oktobra.  Prošla godina je bila vrhunac od kada radimo kanjoning, a  ovogodišnja je oborila i te rekorde  po posjećenosti u svim kanjonima.  Uspostavili smo saradnju  sa agencijama koje organizuju izlete  za turista koji u Crnu Goru dolaze kruzerima i po prvi put ove godine na kanjonig su dolazili gosti sa putničkih brodova. Dolazili su u grupama i do 50 osoba u jednom danu,  kazao je za Primorski portal vodič Darko Pepđonović ističući da reakcije turista potvrđuju oduševljenost kanjonima u zaleđu Bara koji su  veliki turistički potencijal za aktivni odmor.

Pepđonović potvrđuje  da su ove godine pomjerene i granice kad su u pitanju godine turista koji prolaze kroz kanjone.

-Najmlađa učesnica kanjoninga imala je 4,5 godine. Ona je sa roditeljima, braćom i sestrom lagano prošla kroz kanjon Rikavac, zatim jedan petogodišnji dječak iz Engleske.  Imali smo  i turiste u sedmoj deceniji životne dobi.  Mogu reći da godine nisu prepreka za kanjonig . Potreba je dobra volja i malo fizičle spremnosti. Prije početka kanjoning sezone   postavili smo sigurnosnu opremu, boltove, sidrišta da prolaz za sve učesnike bude bezbjedniji i za ove koje mi vodimo, a i za druge vodiče, navodi Pepđonović.

U kanjonu Rikavac počinje i završava se kanjoning sezona u zaleđu Bara.

– Turistička tura  kroz kanjon Rikavac  traje oko tri sata i to je najlaganiji kanjon, pogodan za početnike. U prvoj polovini maja “otvorena je “Vruća Rijeka” i to je dosta iscrpna tura koju prporučujemo profesionalcima. Ne preporučujemo je osobama koje idu prvi put u kanjon i koji nisu fizički pripremljeni.  Prolazak kroz impresivan  kanjon Vruća rijeka u zavisnosti od grupe  traje od šest do devet sati. U kanjon se nosi i hrana i voda. Početkom juna počeli smo  ture kroz  Međureč, po mnogima najljepši kanjon u Crnoj Gori, sa prvom vertikalom od 30 –tak metara. Bujna vegetacija i prirodni bazeni kanjona Međureč, nesvakidašnji  adrenalinski doživljaj,  razlozi su zbog kojih se turisti  vraćaju u Bar,  kaže Pepđonović koji se sa vodičem Božom Pejovićem petu godinu bavi kanjoningom u zaleđu Bara.

Pepđonović navodi da NVO Crni krš/ Black stone nastavlja sa  postavljanjem opreme u kanjinima zbog podizanja bezbjednosti na još veći nivo  i lakšeg prolaska učesnika, ljubitelja akativnog turizma.

–Zahvaljujući saradnji sa  Opštinom  Bar kroz podršku nevladinim organizacijama  pri kraju je realizacija projekta za postavljanja informativnih  tabli u tri kanjona kako bi  svii koji dolaze sa strane znali  gdje se nalaze kanjoni,  koje su ulazne,  a koje izlazne tačke, kolika je visina, dužina, šta se sve može vidjeti na lokalitetu, kaže Pepđonović  naglašavajući da je Bar kad su u pitanju potencijali kanjoning turizma  lider u Crnoj Gori, destinacija koja nema konkurenciju s tim što se sistemski treba posvetiti kvalitetnoj promociji ovog vida aktivnog odmora  kako preko loklane turističke organizacije, tako i preko NTO izradom smislenih brošura, digitalnim marketingom.

 Zbog jedinstvenih kanjona u zaleđu Bara sve više turista dolazi u ovu destinaciju, a ove godine oboreni su rekordi i pomjerene granice životne dobi učesnika kanjoninga koji su uživali u čarima adrenalistih tura zahvaljujući  iskustvu vodiča i postavljenoj  bezbjedonosnoj opremi.

Najave  i za sledeću sezonu kanjoninga  su optimistične.

Podijeli vijest