Primorske opštine negoduju zbog najavljenih izmjena Zakona o finansiranju lokalnih samouprava
Najavljene izmjene Zakona o finansiranju lokalne samouprave u značajnoj mjeri uticaće na budžete šest opština na crnogorskom primorju. Primorske opštine su, kako ističe predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić, motor razvoja cijele države, a najavljene izmjene zakona su, prema njegovoj ocjeni, problematične i neravnomjerene.
Opština Herceg Novi protiv je najavljenih izmena Zakona o finansiranju lokalne samouprave kojima je, između ostalog, predviđeno da se primorskim i opštinama u centralnoj regiji smanji udio u ustupanju prihoda od poreza na dohodak fizičkih lica sa sadašnjih 50 na 40 odsto, ističe Katić. Podsjeća da šest lokalnih samouprava u ovom dijelu Crne Gore tek dvije godine dobijaju 50 odsto po osnovu ustupanja prihoda od poreza na dohodak fizičkih lica, a do su do kraja 2021. dobijale samo 12 odsto. Novo umanjenje prihoda po tom osnovu je problematično jer su, kako je objasnio, primorske lokalne samouprave motor razvoja cijele države, a i sada je neravnomjerna raspodjela kada se uzme u obzir državni budžet. Katić objašnjava da se najviše sredstava prihoduje iz primorskih opština, pa onda u njih treba ulagati deset puta više nego što je to bilo u prethodnom periodu. Ističe i primjer iz kapitalnog budžeta sa pozicije Uprave za saobraćaj, gdje nema nijedne investicije za Opštinu Herceg Novi.
„Tražili smo sredstva za sanaciju puta Meljine–Petijevići, za sanaciju magistrale, za put ka graničnom prelazu Kobila. Ništa od toga nemamo, a vidimo da se sjevernoj regiji izdvajaju ogromna sredstva i ponovo smanjuju prihodi primorskim opštinama da bi se njima izašlo u susret i abolirao na neki način i određeni nerad. Ako se ne bude nešto preduzelo, prvenstveno po pitanju putne infrastrukture, Crna Gora će gubiti kao turistička destinacija„, ocijenio je Katć.
Budžet hercegnovske opštine za 2024. planiran je na skoro 30 miliona eura. Stoga bi ova odluka, ukoliko bude usvojena, uticala i na tu projekciju.
„Planirali smo 3, 5 miliona eura od poreza na dohodah fizičkih lica. Sko umanjite tih 10 odsto to je 350.000 eura manje. Nije neki iznos, ali nije pravedno da se stalno oduzima od lokalnih samouprava. Zašto se država nekada ne odrekne svojih prihoda, recimo prihoda po osnovu PDV, poreza na dobit, igara na sreću ili je uvijek najlakše oduzeti lokalnim samoupravama„, pita Katić.
Predlogom Vlade o izmenama zakona o finansiranju lokalnih samouprava udio od prihoda na porez na dohodak fizičkih lica smanjuje se i opštinama na sjevera, sa 100 na 89 odsto, ali će se njima raspodijeliti deset odsto poreza naplaćenog u centralnoj i primorskoj regiji. Prema procjeni Ministarstva finansija, tako će dobiti prihod uvećan za deset miliona eura. Navedeno je da će taj novac kao donacija biti raspodeljen opštinama na sjeveru, u skladu sa stepenom razvijenosti. O tome će ministarstvo donijeti poseban podzakonski akt. Zbog ovih najava reagovali su i iz ulcinjske URA-e.
„Predlog budžeta Crne Gore za 2024. godinu Spajićeve Vlade, nažalost, nije predvidio nijedan novi kapitalni projekat za opštinu Ulcinj. Naša opština, odnosno lokalna samouprava, je za ovu godinu predložila nikad veći broj kapitalnih projekata koji su skoro svi u poodmakloj fazi, odnosno, sa završenom projektnom dokumentacijom. To znači da su spremni za tendersku proceduru i za izvođenje, ali očigledno nije postojala volja da budu dio predloženog budžeta„, saopštili su iz opštinskog odbora URE u Ulcinju.
Oni su poručili da su u Predlogu budžeta za 2024. godinu ostali samo kapitalni projekti koji su bili i u prethodnom periodu kao što su izgradnja vrtića u Ulcinjskom polju, nastavak bulevara “Majka Tereza”, kaldrmisanje ulica u Starom gradu i dogradnja Doma zdravlja, dok su značajno smanjena sredstva za novi most na Bojani.
„Nastojaćemo da kroz državni Parlament uvrstimo projekte koje smo predložili kako bi opština Ulcinj dobila adekvatnu zastupljenost u budžetu jer se radi o opštini sa najvećim razvojnim potencijalima i opštini koja doprinosi skoro 20% ukupnog turističkog prometa u Crnoj Gori, a koji će u ovoj godini iznositi oko 1,3 milijarde eura„, zaključili su iz ulcinjske URE.