Prvi put u Crnoj Gori obilježen Dan masline- uručeno priznanje za ostvarenja dr Ksenije Miranović, promocija filma „Ukusi kulture“
U Kući maslina, prvi put ne samo u Baru već u Crnoj Gori, obilježen je 26. novembar, međunarodni Dan masline. Dan masline,koji je proglašen na 40. Generalnoj konferenciji UNESCO-a 2019. godine, organizovan je u sklopu programa obilježavanja 80 godina oslobođenja Bara. Veći dio programa je posvećen podsjećanju na rad i djelo svjetski priznate dr Ksenije Miranović, zatim je premijerno prikazan film „Ukusi kulture“ , a istaknut je i značaj gastronomske ponude za turističku destinaciju.
Odbor direktora društva „Kuća maslina“ je prepoznao značaj ustanovljenja nagrade „Dr Ksenija Miranović“ heroini mediteranske poljoprivrede, kojom će se ubuduće nagrađivati najistaknutiji maslinari i proizvođači maslinovog ulja. Nagrada će se dodjeljivati svake treće godine.
Na svečanosti direktorka DOO „Kuća maslina“ dr Marija Markoč dodjelila je priznanje Igoru Remsu, sestriću dr Ksenije Miranović. Remsova tetka, dr Ksenija Miranović za života je mnogo učinila za maslinarstvo, rezultati su respektovani ne samo u Jugoslaviji i Crnoj Gori, nego i na svjetskom nivou, zasluge su velike. U emotivnom obraćanju Rems je kazao da njegova tetka, nažalost, nije dočekala da uđe u Kuću maslina, što joj je bila velika želja.
-A, onda se pojavljuje jedna osoba, puna energije, znanja i poštovanja i predlaže da se ustanovi nagrada. Hvala, Marija, kazao je Rems, izražavajući očekivanje da će monografija „Maslina“ dr Ksenije Miranović doživjeti novo izdanje.
Direktorica DOO “Kuća maslina” dr Marija Markoč istakla je da obilježavamo Međunarodni dan masline, po ugledu na vodeće maslinarske zemlje svijeta, a ujedno obilježava i 67. rođendan od kada je naša Stara maslina na Mirovici zaštićena tadašnjim Zakonom o zaštiti spomenika kulture i prirodnih rijetkosti Narodne republike Crne Gore.
-Pečat koji je Kuća maslina snažno ocrtala prepoznat je širom Bara, ali i Crne Gore i naše pregalaštvo uvaženo je od strane Međunarodnog savjeta za maslinu, krovne institucije za maslinarstvo sa sjedištem u Madridu. Večeras su sa nama zvaničnici ove internacionalne organizacije koji svojim prisustvom iskazuju iskrenu namjeru da podrže naš put u spajanju tradicionalnog sa savremenim, dajući nam podršku da istrajemo na inovativnom putu, u korist svih maslinara i proizvođača maslinovog ulja Crne Gore, kazala je dr Markoč ističući savršenu priluku da se zahvalimo onima koji su postavili temelje crnogorskog maslinarstva i dali nemjerljiv značaj u razvoju ovog sektora, te postigli stručne rezultate na svjetskom nivou.
-Prva među njima, karijatida crnogorskog maslinarstva je dr Ksenija Miranović. Osjećala sam moralnu obavezu i odgovornost da ime dr Ksenije Miranović ostane zauvijek utkano u zidine Kuće maslina, koja i postoji zahvaljujući njoj. Osim prema maslini, dijelile smo još jednu veliku ljubav. Iako je Ksenija imala ponude za rad i napredak koje su finansijski mogle obezbijediti sve njene potomke, nikada se nije usudila, govoreći – „Ja ne mogu da ostavim moju Crnu Goru“. Draga Ksenija, večeras Tebi Crna Gora pjeva odu zahvalnosti, istakla je dr Markoč.
O biografiji i radu dr Ksenije Miranović, zanimljive priče, sjećanja i uspomene na najveću crnogorsku ekspertkinju u oblasti maslinarstva evocirali su novinar i publicista Željko Milović i prof.dr Biljana Lazović sa Biotehničkog fakultea koja je svojevremeno biila student dr Miranović.
Milović je istakao izvanredan naučni doprinos dr Miranović u Crnoj Gori i u inostranstvu – Francuskoj, SAD, Albaniji, Kini, Španiji… Podsjetio je i na „presudni barski glas ‘protiv’, glas dr Miranović kada je zajedno sa Boškom Miloševićem i doktorom Petrom Vukasnovićem, koji su žestoko stali na njenu stranu, bila je istrajna da se u Baru ne gradi fabrika sinter magnezita.
Dr Ksenija Miranović se zalagala za “žuticu”, tradicionalnu sortu masline na našem primorju, a naročito za Staru maslinu na Mirovici. Proučavala je, pisala radove i prezentovala je širom svijeta. Od nekoliko predsjednika Opštine tražila je da je posebnim aktom zaštite i da postane vlasništvo grada, kao opšte dobro, a ne kompanije „Primorka“. Nije joj pošlo za rukom kao ni, podsjetio je Milović, projekat za koji se, takođe, svesrdno zalagala, popis maslina u Crnoj Gori. Kao krunu pedesetogodišnjeg rada objavila je monografiju „Maslina“, koja je postala nezaobilazna literatura profesorima, studentima, proizvođačima maslina i maslinovog ulja, kao i svim ljubiteljima ove biljke.
Ispred Međunarodnog savjeta za maslinu, krovne institucije za maslinarstvo sa sjedištem u Madridu prisutnim se obratila Bairao Balula.
U okviru 22. Maslinijade u saradnji sa organizacijom „Taste Montenegro“ sprovedena je degustacija 28 maslinovih ulja koja su učestvovala u takmičarskom dijelu manifestacije , kao i na izložbenim štandovima. Tom prilikom su rađene vođene degustacije i u nominaciji „izbor gostiju“ ulje „Barski cekin“ proglašeno je najboljim. Ulje je proizveo Fahrudin Haverić kome je plaketu dodijelio fotograf Sergej Zabijako. On je istakao značaj gastronomske ponude Bara i Crne Gore u turističkoj valorizaciji destinacije.
Veče je upotpunjeno promocijom filma „Ukusi kulture“, koji najavljuje dokumentarni serijal „Bubulj produkcije“. Maestralno su ga realizovali Dejan Senić i Aleksandra Bojić Ivanović. To je projekat koji je po Javnom pozivu za NVO sektor finansirala opština Bar.
Na kraju večeri uslijedilo je bogato i ukusno posluženje koje su za ovu priliku pripremile vrijedne Žene Bara i talentovani učenici Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole iz Bara.