Radnici Instituta Igalo i danas blokiraju granične prelaze prema Hrvatskoj
Dvočasovnom blokadom graničnih prelaza ka Hrvatskoj, Debeli Brijeg i Kobila, od 18 do 20 sati, radnici Instituta „Dr Simo Milošević“ iz Igala i danas će upozoriti nadležne da ne odustaju od svojih zahtjeva – potpisivanja Kolektivnog ugovora, rješavanje problema duga prema Jugobanci, otukupa akcija od strane države i očuvanje ovog bisera crnogorskog zdravstvenog turizma.
Radnicima Instituta Igalo u proteklih sedam sedmica isplaćene su majske i junske plate, a očekuje se realizacija najavljene pozajmice od strane Odbora direktora EPCG u iznosu od 600 hiljada eura. Da bi to uplate došlo, potrebno je da država da garanciju da će novac biti vraćen u naznačenom periodu. Prema navodima ministra finansija Aleksandra Damjanovića, ta pozajmica bi se tretirala kao državna pomoć ukoliko bi išla preko trezora, a Elektroprivreda, kako je dodao, ima zakonskog osnova da direktno finansijski pomogne Institutu. Ipak, iz tog preduzeća, u kojem su iskazali dobru volju da pomognu Institut da prevaziđe trenutne probleme, kazali su da uplata neće biti realizovan dok država ne prihvati da taj novac vrati iz budžeta.
Vršilac dužnosti izvršnog direktora dr Savo Marić objasnio je nedavno za RTHN da im je saopšteno da EPCG ne može direktno da uplati sredstva jer je Institut dužnik po osnovu utrošene električne energije.
Rješavanje duga prema Jugobanci bila je tema i sastanka predsjednika Crne Gore i Srbije, Jakova Milatovića i Aleksandra Vučića koji su se sastali u Grčkoj. Milatović je nakon sastanka poručio da će dvije zemlje pronaći održivo rješenje za otplatu duga Instituta Igalo, gdje bi jedan dio bio umanjen za iznos duga stare devizne štednje Srbije prema Crnoj Gori, u skladu sa dogovorom ministara finansija.
„Predložio sam da glavni dio duga bude otplaćen kroz liječenje građana Srbije u Institutu, o čemu će detaljnije razgovarati resorni ministri„, naveo je Milatović na Tviteru.
Podsjetimo, ministar finansija Crne Gore Aleksandar Damjanović i njegov srpski kolega Siniša Mali sastali su se 9. avgusta u Beogradu, a jedan od fokusa sastanka bilo je i pitanje duga Instituta Dr Simo Milošević prema Jugobanci. Vlade Crne Gore i Srbije će, kako je nakon sastanka saopšteno, u najkraćem mogućem roku dogovoriti način i dinamiku rješavanja uzajamnih otvorenih pitanja, kako bi se umanjile ukupne obaveze Instituta „Simo Milošević“ i otklonila najveća prijetnja uvođenja stečaja.
– Imajući u vidu da se radi o pravosnažnoj sudskoj presudi koja je izvršna, i koja je obaveza Crne Gore, razgovarano je o modelu izmirenja duga po pomenutoj sudskoj presudi, uz istovremeno rješavanje pitanja neizmirene obaveze Srbije prema Crnoj Gori za staru deviznu štednju. Dogovoreno je da se, kako bi se izbjegla eventualna blokada Instituta, a time i gotovo izvjestan stečaj, u najkraćem mogućem roku između dvije vlade dogovori način i dinamika rješavanja ta dva pitanja – saopštili su 9. avgusta iz Vlade Crne Gore.
Potpisi podrške građana prikupljani su u brojnim crnogorskim opštinama i do sada su na ovaj način podršku dale hiljade crnogorskih građana.