Radnici Instituta Igalo ogorčeni: Vlada nije ispunila nijedan zahtjev
Nijedan zahtjev zaposlenih u Institutu „Dr Simo Milošević“, od posljednjeg protesta održanog 24. januara, nije ispunjen, poručeno je sa današnjeg protestnog okupljanja radnika ove zdravstvene ustanove. Radnici najavljuju da će protestovati i narednih dana, i podsjećaju na zahtjeve – isplata zaostalih zarada, potpisivanje kolektivnog ugovora, upoznavanje radnika sa kratkoročnim i dugoročnim rješenjima sa spasavanje Instituta.
Radnici Instituta su u vrijeme pauze, kako ne bi prekinuli proces rada, u polusatnom protestu ispred zdanja Druge faze iskazali nezadovoljstvo zbog odnosa države prema njima. U Institutu danas boravi oko 200 pacijenata, a neki od njih su zaposlenima pružili podršku na protestu.
Kako ističe predsjednica Sindikata, dr Marija Obradović, niti jedan zahtjev nije ispunjen od prethodnog protesta 24. januara.
„Tražili smo isplatu zaostalih zarada, potpisivanje kolektivnog ugovora, upoznavanje radnika sa kratkoročnim i dugoročnim rješenjima sa spasavanje Instituta. Takođe i ispitivanje sumnjive privatizacije koja podrazumijeva da se 250.000 m2 proda za 10 miliona eura. To je bila ponuda kada je prije četiri godine pregovarano sa tada jedinim ponuđačem. Mi sada kada razgovaramo sa Odborom direktora i sa drugim institucijama države i dobijemo objašnjenje da smo mi u fazi privatizacije, što je za radnike neprihvatljivo. Posebno po uslovima koji su raspisani na tom tenderu“, ističe dr Obradović.
Kako dodaje, zbog odnosa države i neodgovaranja na njihove zahtjeve su ljuti i ogorčeni. Smatraju da je ovo jedini grad u Evropi gdje su zdravstveni radnici nipodaštavani.
„Umjesto da sada planiramo sezonu koja će sigurno biti dobra, mi se bavimo egzistencijalnim pitanjima i imamo nezadovoljne radnike. Nama se indirektno kaže idite odavde, ovo više nije grad gdje možete da nađete svoje zaposlenje i mjesto za život. Mi nemamo ništa drugo nego da se pokupimo i odemo, ako je to plan države za budućnost Instituta onda bi bilo fer da nam se to kaže“, poručuje dr Obradović.
Agencija za zaštitu konkurencije je juče dala zeleno svijetlo za isplatu avansa koji je Institut tražio od Fonda zdravsta, a Obradović kaže da su oni to znali i krajem decembra kada su tražili taj avans.
„Mi ničiju pomoć ne tražimo, niti smo je ikad dobili. U ovom periodu zime inače teško zarađujemo novac, ali u naredna 2 do 3 mjeseca bi sve bilo opravdano kroz rehabilitaciju pacijenata. Avansno dobijamo uplate od norveških pacijenata dva mjeseca prije nego dođu. Oni na svojim Vladama ne raspravljaju da li treba ili ne, znaju da kada to uplate da će to sve biti i opravdano. Samo je ovdje potrebno da se izgubi dragocjeno vrijeme da bismo dobili odluku koju smo na početku znali, zbog toga smo dodatno ljuti“.
Jedan od njihovih zahtjeva je i kolektivni ugovor, odnosno isplata zarada koje radnicima zakonski pripadaju.
„Od 2015. godine su prve tužbe pravosnažno presuđene u korist radnika, pa se pitam ko će snositi odgovornost da mi dobijamo presude, zakonom je potvrđeno da imamo pravo na koeficijente, a plaćaju se skupi sudski procesi na ime tužbi i žalbi. Završili smo pregovaranje o kolektivnom ugovoru, 7. novembra 2022. smo ga poslali Bordu, ali nismo dobili povratnu informaciju sa čim se oni ne slažu. Sada je obrazloženje da je pokrenut ponovo postupak privatizacije i da se u privatizaciji o tome ne može razgovoarati“, ističe Obradović.
Bez obzira na tešku situaciju, odnos prema pacijentima u Institutu nikada nije doveden u pitanje. Slijede i brojni programi za nastupajući Praznik mimoze, pa Obradović pojašnjava kako će se zaposleni odnositi prema tim programima.
„I mi smo građani ovog grada i znamo koliko je bitan Praznik mimoze, ali ne možemo očekivati da će najjeftinija radna snaga u ovom gradu pošto-poto raditi, bez obzira na uslove sa kojima se susrijeću. Mi smo najjeftinija radna snaga i zato nas je najlakše angažovati za razne svečanosti. Razgovaramo i razmislićemo da li ćemo na vanrednim događajima učestvovati, jer se ne može od radnika očekivati da poštuju sve, a da se prema njima odnosi ovako kako se trenutno odnosi država“.
Dok traje Praznik mimoze, biće manje pacijenata, jer vlada veliko interesovanje za dolazak gostiju, pa će nakon Praznika nastaviti rad sa pacijentima.
Pacijent Pero Janjušević iz Nikšića je na oporavku u Institutu nakon što ga je prije četiri godine udario automobil.
„Svako poštovanje prema osoblju, od doktora do terapeuta. Izašao sam da podržim skup, zadovoljan sam do neba“, kaže ovaj pacijent.
Branko Kruta iz Grblja je takođe na oporavku u Institutu i podržao je zaposlene.
„Ovo je zdanje koje je Jugoslavija gradila da svako može da dođe da se izliječi. Imam preko sedamdeset godina i takvu ljubaznost što ovdje doživljavam nigdje nisam doživio, od smještaja, hrane, usluge, zato je Grbalj uz Igalo“, poručio je Kruta.
Zaposleni će i narednih dana ispred Instituta nastaviti sa protestima.
Izvor: Novski portal