Šah doživljava renesansu na svjetskom nivou, i u Crnoj Gori sve više amaterskih šahista
Šah razvija logičke i intelektualne sposobnosti, uči djecu fer-pleju i odgovornosti, šahistima obično idu od ruke matematika i prirodne nauke… U Crnoj Gori raste broj šahista amatera koji prate svjetska dešavanja u ovom sportu, a doprinos popularizaciji kod djece dao je ove godine i Kulturni centar Bar, u čijoj organizaciji će, pod mentorstvom fidemajstora Miloša Pečurice, tokom ove školske godine biti realizovane besplatne radionice šaha. Za Primorski portal, Pečurica govori o konceptu radionica koje se organizuju u Biblioteci „Ivo Vučković“, značaju ovog sporta za intelektualni razvoj djece, idealnom uzrastu za početak igranja…
Primorski portal: Ove školske godine, u Biblioteci „Ivo Vučković“ u Baru svakog petka vodićeš šahovske radionice. Prva je održana prošle sedmice– kakav je bio odziv učenika, koja su pitanja imali i komentare? Koliko su upoznati sa šahom?
Pečurica: Prije svega bih iskoristio ovu priliku da se zahvalim upravi biblioteke na inicijativi koju je preduzela da napravimo ove radionice i da šah približimo djeci. Već su održane tri radionice i zadovoljan sam odzivom. Posebno me raduje to što među polaznicima ima kako onih najmlađih, koji se tek upoznaju sa pravilima i uče prve korake, tako i šahista koji su već poznati crnogorskoj šahovskoj sceni (jedan od polaznika je Damjan Pešić, aktuelni prvak Crne Gore do 12 godina).
Primorski portal: Kome je radionica namijenjena, kom uzrastu i da li je potrebno određeno predznanje?
Pečurica: Šahovske radionice su prvenstveno namijenjene djeci mlađeg uzrasta kako bi naučili osnove šaha, ali su takođe i prostor za samo igranje šaha. Jedino ograničenje koje imamo u vezi sa predznanjem je to da djeca moraju znati pravila igre, odnosno pravila kretanja figura.
Primorski portal: Kako je radionica zamišljena?
Pečurica: Plan rada varira u odnosu na početni nivo igre polaznika. Što se tiče najmlađih učenika, u radu sa njima odlično se pokazala serija knjiga „Kroz svijet šaha sa rakunom“ koju koriste i u Rusiji, a šahovski savez Crne Gore je omogućio da se one nađu u prodaji u našim knjižarama. Oni će uskoro naučiti i sve osnovne matove i neke početne principe igre u otvaranju. Malo iskusniji polaznici će se baviti učenjem osnovnih završnica, počevši od pješačkih, uz nezaobilazan pregled partija starih majstora. Naravno, glavni aspekt šahovskih radionica i najveći fokus je na samoj igri, pa se trudim da na svakoj radionici djeca odigraju što više partija. Već su se u ove tri radionice polaznici dovoljno dobro upoznali i stekli nove drugare van table i rivale za tablom, pa iščekuju svaki naredni petak za revanš.
Primorski portal: Zbog čega je važno da se djeca upoznaju sa šahom? Koje su koristi i da li vještine koje se stiču igranjem šaha mogu da pomognu ili da primijene i u svakodnevnom savladavanju školskog gradiva?
Pečurica: Šah je u mnogim zemljama svijeta obavezan predmet u školi, a razloga za to ima na pretek. Svima nam je poznato da šah razvija logičke i intelektualne sposobnosti, kao i da šahistima obično idu od ruke matematika i prirodne nauke. Iz ličnog iskustva, kao nastavnik hemije, mogu svjedočiti u prilog tome. Posebno bih naglasio da šah uči djecu i fer-pleju, kao i odgovornosti. To je individualni sport i šah im govori od malih nogu da svaki potez koji povuku ima svoje posledice i da mora biti dobro promišljen. Za razliku od drugih sportova, uloga sudije je uglavnom protokolarna i za svaku pobjedu su lično zaslužni, kao i za svaki poraz. Ne može se bježati od odgovornosti n ikriviti druge za svoj neuspjeh ili loše odigran potez. To se drastično razlikuje od većine sadržaja koji je pristupačan današnjoj djeci i od većine vrijednosti koje nažalost današnje društvo njeguje.
Primorski portal: Kada bi najranije djeca mogla da krenu sa igranjem šaha?
Pečurica: Najmlađa kategorija na svjetskim i evropskim prvenstvima u šahu je do 8 godina. Smatra se i da je najbolje vrijeme za početak igranja šaha podudarno sa prvim razredom osnovne škole, ali naravno da to zavisi i od individualnih karakteristika djeteta. Mnogo je poznatih slučajeva djece koja sa samo četiri godine igraju šah. U poslednje vrijeme sve je više ljudi koji u poznim životnim godinama počinju da igraju, tako da u suštini nema ograničenja i sve zavisi od toga da li volite šah.
Primorski portal: Šah je dio najranijih sjećanja brojnih starijih generacija, onih koje su odrastale u prošlom vijeku, igrali su ga naši djedovi, očevi… Da li je šah vremenom izgubio na broju svakodnevnih amaterskih šahista i na koji način ga, prvenstveno kod djece, dodatno popularizovati?
Pečurica: Da ste me ovo pitali prije pet ili deset godina, sigurno bi odgovor bio potvrdan. Međutim, od 2020. korone i ‘zaključavanja’, kao i sa pojavom serije „Queen’s gambit“, šah doživljava renesansu. Popularnost koju trenutno ima je najveća još od završetka Hladnog rata. U Crnoj Gori je sve više nešahista i šahista amatera koji prate svjetska dešavanja u šahu. Idealna prilika za popularizaciju šaha kod nas je već u novembru kada je Crna Gora domaćin ekipnog Evropskog prvenstva u šahu. To će biti jedan od najvećih sportskih događaja ikada održanih u Crnoj Gori a učešće je potvrdio i Magnus Karlsen, po mnogima najbolji šahista svih vremena. Ponovo imamo emisiju o šahu na javnom servisu i najčitaniji pisani mediji imaju nedeljne rubrike o šahu. Ove godine se šah prvi put prenosio uživo na televiziji u Crnoj Gori, imao sam tu čast da moja partija bude prva koja je prenošena. Ponovo kažem, to mi je bilo nezamislivo prije samo nekoliko godina. Sigurno je da još ima mnogo prostora za napredak ali i da su ovo krupni koraci nakon decenija koje je šah proveo u izolaciji i daleko od očiju nešahovskog dijela svijeta.
Miloš Pečurica je hemijski tehnolog po struci, predaje hemiju u OŠ „Kekec“, OŠ „Jovan Tomašević“ i OŠ „Srbija“. Fidemajstor je od 2017. godine, imam sve tri potrebne norme za titulu internacionalnog majstora i nedostaje mu još 50 rejting poena. Licencirani je Fide instruktor od 2017. godine. Trener kadetske reprezentacije Crne Gore(do 16 godina), četvorostruki kadetski šampion Crne Gore(2008. 2009. 2011. i 2012.) i omladinski prvak Crne Gore(2013.), osvajač Premijer Lige Crne Gore sa ŠK „Crnogorac“ 2019. i 2023. godine, a od nedavno član ŠK „Budućnost“.