Šestani obilježili vjerski praznik Tjelovo
Tradicionalna manifestacija u slavu vjerskog praznika Tjelovo, koji slavi Isusovo otjelotvorenje po Gregorijanskom kalendaru, održana je u Šestanima. U pitanju je, kako ističu iz Udruženja građana „Šestani“, jedan od socioreligijskih rituala sa najdužim trajanjem na području Crne Gore.
„Uz autentičan tribalni ceremonijal, koji je posvećen sveukupnom napretku zajednice i njenoj slozi, učesnici ovog događaja ističu na najvećem seoskom vrhu drveno raspeće koje je ukrašeno sa najmanje tri vrste lišća – ranku. Okončanje rituala, čije pripreme započinju dan ranije zbog spravljanja obrednog prijesnaca kojeg u Šestanima nazivaju prpeć, obilježava autentično dozivanje sa obližnjih vrhova i okupljanje žitelja sela“, kažu organizatori.
Iako ova proslava podrumijskih sela i dalje nije uvrštena kao nematerijalno kulturno dobro Crne Gore, ona svoje milenijumsko utemeljenje ima, dodaju, u svom romaniziranom nazivu banir i zbog svojih ritualnih segmenata koji ukazuju na očiglednu hristijanizaciju nekadašnjeg paganskog vjerovanja.
Ovogodišnja okupljanja u šestanskim selima bila su jedna od najbrojnijih u proteklih desetak godina i to uglavnom zbog velikog broja članova dijasapore.
I ove godine je planirano da se početkom jula i povodom obilježavanja gornjošestanske slave Svetog Petra i Pavla održi tradicionalno okupljanje na lokalitetu Selita.
„Udruženje građana „Šestani“ planiralo je da, pored promovisanja turističkih potencijala svoga kraja, nakon ljetnjih mjeseci opremi još nekoliko svratišta na kojima se nalaze veoma stari bunari i uredi planinske staze. Raduje okolnost da su na području MZ Šestani uveliko otpočeli sa radom ugostiteljski objekti koji se nalaze na atraktivnim lokacijama“, najavljuju iz ovog udruženja.
Započete su, takođe, institucionalne aktivnosti povodom obilježavanja 300 godina iseljavanja sa područja današnjih Šestana, kao i Zubaca, Spiča, Šušanja, Paštrovića, Mrkojevića, okoline Skadra, Boke i Riječke nahije, pa čak i iz Mirdite u Albaniji.
„Udruženje će povodom ovog jubileja organizovati i inicirati prigodne naučne, vjerske i kulturno-zabavne događaje i time potvrditi da čuva veze sa svojim nekadašnjim sunarodnicima, koji su od 1722. godine pod rukovodstvom barskog nadbiskupa Vicka Zmajevića otpočeli nastanjivanje okoline Zadra. Zbog okolnosti da je ova srednjovjekovna emigracija jedna od najvećih sa područja Crne Gore i da o njoj skoro da nema podataka u tzv. institucionalnom sjećanju, Udruženje građana „Šestani“ pokrenuće postupak bratimljenja gradova Zadra i Bara, kao i uputiti organizacione pozive Predsjedniku Crne Gore, nadležnim institucijama i organima državne uprave u Crnoj Gori, diplomatskom predstavništvu Republike Hrvatske i zainteresovanim nevladinim organizacijama“, navaljuju iz Udruženja građana „Šestani“.