Špic sezone na Barskoj rivijeri trajao je tridesetak dana
Na Barskoj rivijeri špic turističke sezone trajao je 30-tak dana. Početak turističke sezone na području opštine nije bio na očekivanom nivou, a kasnio je u početak sezone. Takođe, slabija posjeta gostiju bila je vidna i u privatnom smještaja.
Prema riječima predsjednika Udruženja hotelijera, ugostitelja i privatnog smještaja Čanj, Momčila Šćekića, ozbiljniji priliv gostiju u Čanju zabilježen je 20. jula, kada se u dva dana privatni smještaj popunio i tražio se ležaj više. I to praktično znači da je špic sezone bio nekih 30 dana. Za sada ima gostiju, kao i lijepih nagovještaja da se sezona produži i u septembru. U razgovoru sa gostima najviše im je bila prepreka što je kod nas politička nestabilnost. To je poseban problem kada se radi o dolasku na ljetovanje sa porodicom, jer razmišljaju da li uopšte da krenu na ljetovanje. Oni kažu da je apsolutno najvažnija bezbjednost porodice – kaže Šćekić, i ističe da se na rekordne posjete turista teško može računati.
– Moramo da sa najvišeg nivoa u našoj državi sredimo stanje, i ne donosimo nekakve mjere ograničenja za vrijeme trajanja turističke sezone. Svakako da treba ograničiti aktivnosti pojedinaca ili partija da zbog nekih ličnih interesa blokiraju raskrsnice, ulice i slično, što dodatno uliva nesigurnost porodicama koje planiraju da dođu na more. Ako je Crnoj Gori zaista prioritet turizam onda se moramo ponašati u skladu sa tim, i prilagoditi zakone kako bi poslali jasnu poruku da je Crna Gora bezbjedna destinacija – kaže on i dodaje:
– Naše mišljenje je da treba više ulagati u promociju atraktivnih turističkih destinacija, kao i samog Čanja. Formirati jedno zajedničko radno tijelo u saradnji sa Ministarstvom turizma Crne Gore, gdje bi bili uključeni direktori turističkih organizacija, kao i predstavnici hotelijera, NVO udruženja koja zastupaju hotelijere, ugostitelji i privatni smještaj. U ove projekte treba uključiti što više subjekata, koji bi dali i svoj doprinos, kao i sugestije i predloge, učestvovali u realizaciji tih projekata, manifestacija revija gostovanja. Takođe, i Promo spotova, a iste bi svako od njih preko društvenih mreža dalje realizovao, jer je svakome u interesu da se njegov objekat nađe u Promo spotu, i time bi pospješili i proširili lepezu turističke ponude.
Opština mora jako hitno da nađe alternativna rješenja za obilaznicu Sutomore-Bar.
– Svjedoci smo svi saobraćajnog kolapsa koji se dešava u špicu sezone. Turističku sezonu uvijek prati stomačni virus, koji najviše pogađa djecu i teško je doći do Hitne u takvim uslovima. Moramo da razmišljamo i o otvaranju sezonske ambulante i apoteke u Čanju, i lično smatram da je idealno rešenje prostora škola u Mišićima koja je napuštena, a sa vrlo malo sredstava mogla bi da se prilagodi namjeni. Nalazi se na magistralnom putu i do nje je vrlo lako stići iz destinacije Petrovaca, Buljarica, Čanja i Sutomora – kaže Šćekić.
BOKS Opština i Ministarstvo turizma moraju da pomognu
– Sugerisali bi i „Komunalnom preduzećuˮ da, kada je u pitanju čistoća, moraju da peru ulice nakon odnošenja smeća. U suprotnom, otpad se odlaže pored šetališta na trotoaru, i često različite tečnosti, kao i masnoća, ostanu na trotoarima. Opština i Ministarstvo turizma moraju da pomognu turističkoj destinaciji Čanj, i da polako počne da se razvija taj rekreativno-sportski turizam. Svi se moramo potruditi da turistička sezona traje kao nekada u ovoj prelijepoj uvali, oko 150 dana. Ono što je takođe potrebno su banka ili pošta. Godinama već tražimo, i svo to vrijeme nismo dobili nikakav odgovor, zatim za regulisanje izlaza iz Čanja za prevozna vozila, autobus, i skretanje prema Budvi, jer zbog te neriješene raskrsnice putnike ostavljaju na magistrali što predstavlja ogroman problem za ovu destinaciju – kaže Šćekić.
Izvor :DAN