Šta je Begzić izjavio na suđenju?
Osuđujuća sudska presuda je epiloga nesvakidašnjeg dramatičnog događaja, kada se Bar tog 28. decembra 2021. našao u žiži javnosti Crne Gore, ali i regiona pošto je Baranin Edin Begzić (36) u ranim jutarnjim satima objavio preko You Tube kanala da je “spreman da umre” te da će aktivirati eksploziv ispred poslovnice NLB banke jer su ugrožena ustavna prava bivših radnika „Primorke“ ističući da za te tvrdnje ima dokumentaciju. Do tada neviđeni “performans” u Baru izveo da bi ukazao na problem radnika . Na suđenju koje je okončano danas kazao je da je postigao svoj cilj, i istakao da djelo neće ponoviti.
Nakon održanog glavnog pretresa u Osnovnom sudu u Baru sudija Tamara Spasojević donijela je presudu da je Edin Begzić oglašen krivim za krivično djelo izazivanje panike i nereda, koje mu tužilac Osnovnog državnog tužilaštva Bar Vitomir Magovčević stavlja na teret.
Sa optuženičke klupe Begzić je izrazio kajanje zbog počinjenog krivičnog djela i obećao da više ništa slično neće ponovti. On je istakao da je shvatio da je pravni put jedini način za ostvarivanje prava koja su ugrožena.
-Priznao je izvršenje krivičnog djela. Izrečena je kazna zatvora u trajanju od dva mjeseca. Po ocjeni suda, nema dileme da je počinio krivično djelo koje mu se stavlja na teret, kazala je sudija Tamara Spasojević.
Sudija je kao olakšavajuće okolnosti navela Begzićevo priznanje da je počinio krivično djelo, da je otac maloljetnog djeteta, hranitelj.
Podsjetimo, Begzić je u pritvoru od 28. decembra 2021. godine. On je od danas praktično na slobodi.
Tokom glavnog pretresa optuženi Begzić kome tužilaštvo stavlja na teret krivično djelo izazivanje panike i nereda tokom glavnog pretresa kazao je da ono što je uradio ispred NLB banke bio “ moj protest, a razlog je oduzimanje ustavnih prava radnika Primorke”.
Begzić je 28.decembra 2021.godine ispred filijale NLB banke u Baru u ranim jutarnjim satima razvukao traku, prije nego što su došli zaposleni, postavio kanistere navodeći da će aktivirati eksploziv, a prethodno je preko You tube kanala objavio snimak u kome je istakao da je “spreman da umre”. Nakon što je sedam sati držao u blokati Ulicu Maršala Tita, naglašavajući da nikome drugom život nije ugrožen, mirno se predao policiji.
-Radnja izvršenja ovog djela se sastoji u iznošenju lažne vijesti, lažnog tvrđena. U skladu sa navedenim, postupajući državni tužilac je potpuno ispravno u optužnom predlogu naveo da je okrivljeni iznosio lažna tvrđenja, da su dva kanistera za vodu odavali utisak da su eksplozivne naprave, boce sa krpama da su molotovljeni kokteli, prsluk je odavao utisak da je pancir, te da je pištolj bio zapravo igračka, kazao je u završnoj riječi Begzićev branilac advokat Nikola Knežević.
Narušavanje javnog reda ili mira, dodao je branilac, jeste posledica krivičnog djela za koje se Edin tereti.
-Kritičnog dana Edin nikoga nije objektivno ugrozio izuzev samog sebe. Za svo vreme trajanja kritičnog događaja nalazio se na nišanu snajperske puške obučenog pripadnika policijskih snaga, čime je životno ugrozio sebe, a sve sa namjerom i ciljem ne bi li pomogao drugima, istakao je branilac.
Oba njegova roditelja bili su zaposleni u preduzeću “Primorka”, u kojoj firmi im duži niz godina nisu isplaćivani lični dohotci.
– Njegov pokojni otac, koji je umro prije godinu dana, cijeli svoj radni vijek je proveo u ovoj firmi, a kao predstavnik radnika vodio je pravnu borbu radi zaštite njihovih interesa skoro 15 godina. Nažalost, nije dočekao da vidi i da doživi bilo kakav uspjeh u tom smislu. Kritične prilike Edin nije postupao iz niskih pobuda, naprotiv – postupao je altruistički sa željom da direktno pomogne desetinama radnika “Primorke”, a indirektno i svim članovima njihovih porodica, jer je osjetio na svojoj koži mnogo nedaća zbog nepravde koja je zadesila njegove roditelje, a koje su se odrazile u nemogućnosti školovanja, liječenja, kao i u vođenju dostojanstvenog života, od svog rada, naveo je u završnoj reči branilac Knežević.
Ispred zgrade Osnovnog suda u Baru prije početka suđenja okupilo se oko 60 Barana, a neki od njih su nekada radili u “Primorci”. Oni su mirnim protestom dali podršku Begziću.
CILJ POSTIGNUT
Tokom suđenja na pitanje tužioca Osovnog državnog tužilaštva u Baru Vitomira Magovčevića da li je postigao svoj cilj, Begzić je potvrdno odgovorio.
-Apsolutno. Moj protest je prekinut dobrovoljnom predajom policiji iz razloga što je dogovor između radnika, NLB banke i vicepremijera postignut. Zbog toga nije bila potreba da više stojim ispred te banke, naveo je Begzić ističući da nikada više nešto slično neće uraditi.
-Ne postoji opasnost da ću ja ponoviti djelo. Građani Bara nisu krivi za slučaj Primorka, niti dužni da strahuju, u krajnjem to nije bila moja namjera, naveo je Begzioć.
Ispred banke je, kako je opisao, došao oko 7 sati ujutro, prije nego što je poslovnica otvorena i postavio kanistere, razvukao traku…U tom trenutku u kafiću do sjedio je jedan gost, a sa lijeve strane bilo je dvoje- troje ljudi koji su čekali da se banka otvori, nešto kasnije došao je i radnik obezbjeđenja te poslovnice. Begzić ih je zamolio da se udalje sa lica mjesta.