Šta su mještani slučajno otkrili u selu Zenelaj kod Ulcinja?
Sasvim slučajno u selu Zenelaj, na 17 kilometara od Ulcinja, otkriveni su ostaci pećnice crijepa i keramike za koju se pretpostavlja da je korišćena prije nekoliko stoljeća. Slučajno otkriće u maslinjaku koji je u vlasništvu porodice Hajdari dovešće na ovaj lokalitet arheologe.
Ova pećnica, kako kažu tamošnji mještani, je pronađena iskopavanjem bagerom na oko jedan metar ispod zemlje, na porodičnom imanju Hajdarija.
Arheolog iz Ulcinja, dr Anton Ljuljđuraj objašnjava da je vjerovatno riječ o maloj pećnici koja je opsluživala mještane za njihove potrebe i okolna sela.
– Pošto ne postoje arheološki predmeti koji bi ga mogli datirati, takve pećnice su poznate od rimskog perioda do modernog doba. Vrlo je moguće da je pećnica izgrađena za potrebe mejštana sela prije oko 200 godina, ali je moguće da je i starija. Moraju se izvršiti arheološka iskopavanja da bi se dokazala antika – kaže Lulgjuraj.
Prema njegovim riječima, selo Zenelaj je bogato veoma čistim glinovitim zemljištem, koje stvara uslove za proizvodnju grnčarije.
Takođe, dodaje Ljuljđuraj, ovaj kraj obiluje drvetom koje je sirovina za spaljivanje i pečenje, a u blizini se nalaze i izvori vode koji omogućavaju preradu gline, proizvodnju cigle i kuhinjskog pribora.
Izvor: RTCG/Fot: Ramiz Hajdari