Šta ukazuje da je djetetu neophodna pomoć, kako probleme prepoznati na vrijeme – prijaviti nasilje

Prevencija bolesti zavisnosti i nasilja kroz informisanje učenika o štetnim uticajima droge, alkohola, kockanja… kao i negativnog uticaja intemeta na djecu i mlade, te osnaživanje osnovaca i srednjoškolaca da prijave nasilje, u fokusu su radionica koje su realizovane u školama na teritoriji Opštine Bar.
Nasilje je ozbiljna, osjetljiva i kompleksna tema koja zahtjeva sveobuhvatno bavljenje ovim problemom od nivoa porodice, preko škole, medija, institucija.
Djeca koja trpe nasilje postaju plašljiva, ne ide im se u školu, tužna su, nisu raspoložena za druženje, imaju nisko samopoštovanje, osjećaje patnje, ljutnje i samosažaljenja. Zato je bitno da se problem prepozna na vrijeme.

-Potrebna je edukacija. Mnoga djeca i ne znaju kome da se obrate ako imaju problem, nisu upoznati sa mehanizmima podrške koji već postoje u našoj zajednici, navodi za Primorski portal samostalna inspektorka za suzbijanje maloljetničke delinkvencije i nasilja u porodici iz Centra bezbjednosti Bar Alma Hot ističući: “Kroz edukativne radionice pomažemo djeci da prepoznaju nasilje, ohrabrujemo ih da prijave nasilje, a takođe, naglašavamo da svako ponašanje koje nije primjereno zakonom je kažnjivo. Maloljetnici od 14-18 nisu nedodirljivi. Postoji sankcija za svaki uzrast. Postoje mjere koje se primjenjuju i za mlađe od 14 godina.”
Kako prepoznati nasilje i šta ukazuju na to da je djetetu neophodna pomoć osobe od poverenja
– Djeca često nisu svjesna da je neko ponašanje drugih osoba prema njima u stvari nasilje. Dešava se da misle da je to normalno ponašanje koje su dužni da trpe, bilo u kući, na ulici, u školi. Niko ne treba da trpi nasilje, ni u kući, ni u školi, niti na ulici. Naše je da djecu usmjerimo kako da prepoznaju nasilje, osnažimo kako, kome da prijave bilo koji oblik nasilja, kazala je inspektorka Alma Hot naglašavajući – Ne možemo opravdavati nasilje. Nasilje je izabrano ponašanje, nasilni nismo rođeni. Prema riječima inspektorke Hot -Svakako je dobro da se djeca bave sportom, prate kulturna dešavanja te da manje slobodnog vremena provode na ulici.

Inspektorka Alma Hot i psihološkinja Jana Šekularac, Fot: Biljana Dabić
-Fokus je na kvalitetnom provođenju slobodnog vremena. Težnja da djeca imaju više aktivnosti kako bi se razvijali u svestrane ličnosti, adekvatno integrisali u društvo, u svijet odraslih, kazala je psihološkinja Jana Šekularac savjetnica za prevenciju bolesti zavisnosti u Sekretarijatu za sport i mlade u Opštini Bar ističući da veoma važno da svi, svakako i mladi vode računa o mentalnom zdravlju.
-Kad je potreban razgovor – obratite se za pomoć. Nikada ne ostati na tome – niko nas neće čuti. Postoje ljudi koji će i da vas čuju i da vas vide. Ukoliko vam ne odgovara jedan psiholog, potražite drugog. Izuzetno je važno da radimo na sebi, da razvijamo samopouzdanje. Ukoliko se osjećamo loše, ne treba oklijevati, razgovaramo, savjetuje Šekularac.

Kako neka psiho aktivna supstanca može da utiče na osobu, učesnici radionica su mogli da se uvjere korišćenjem specijalnih interaktivnih naočara koje je obezbijedila Opština Bar.
-Naočare simuliraju negativne uticaje alkohola i narkotika pri obavljanju najjednostavnijih zadataka kao što su hodanje po pravoj liniji, stajanje na jednoj nozi, hvatanje loptice, sakupljanje sitnih predmeta, otključavanje vrata… koliko osobe koje koriste supstance mogu ugroziti sopstvene, a i živote osoba oko sebe, zaključuje Šekularac

U novembru, lokalna uprava će sprovesti i aktivnosti pod nazivom „Sportom protiv droge“, koje će obuhvatiti posjetu sportskim klubovima u gradu i demonstraciju negativnog uticaja alkohola i psihoaktivnih supstanci.