Tiganj živi sa pčelama: med hrani i od mnogih bolesti brani
Pčelarenjem je počeo za potrebe svoje porodice. Posao se proširio. Profesionano pčelarstvom Sanel Tiganj se bavi sedam-osam godina. Nekadašnji pomorac, danas je pčelar koji ima oko 80 pčelinjih društava. Košnice su u zakupljenom maslinjaku, Tiganj nema svoje zemlje pa ne može da dobije subvencije. Tiganj razmišlja kada se otvori autoput da proširim pčelinjak, i da jedan dio košnica prenese u svoju rodnu Petnjicu.
-Posla u pčelarstvu ima tokom cijele godine. Ako se ne radi sa pčelama, onda se radi na repariranju i renoviranju košnica. Aktivna sezona počinje od marta i traje do septembra, kada se završavaju svi poslovi u vezi sa pčelama, ali i preko zime nema odmora. Tada spremamo remove, košnice, renoviramo, repariramo, sređujemo, kaže Sanel Tiganj ističući da od pčelarstva može da se živi.
– Pčelarstvo mora da se voli, sa pčelama se živi. Med je prehrambena namirnica koja ne može da se pokvari, ima bogato hranljivo i antibakterijsko dejstvo, i s pravom se u narodu kaže da osim što hrani, med i od mnogih bolesti brani, kaže Tiganj.
On je pod zakup uzeo oko 200 korijena maslina.Košnice su među stablima maslina u Kurilu i Podgrad. Tiganj ne može da dobije subvencije, jer nije vlasnik zemlje.
– Zadnje godine nisu bile medne. Ja pravim jaka društva, pomažem ih da bi one kasnije pomogle mene. Nastojim da taj prosjek od osam kila po košnici izvadima. Često mi žena kaže „ti si oženjem pčelama a ne sa mnom i porodicom”. To dovoljno govori koliko su moje obaveze u pčelinjaku, priča Tiganj naglašavajući:“ Da bi sve bilo kako treba ovih dana radim, iako je još uvijek hladno, na provjeri kako su pčele izašle iz zime. U ovom periodu pretežno ljudi sabiraju gubitke“.
-Naravno, ko nije dobro zazimio nije ih izimio. Ja zaista nijedan gubitak nisam imao u pčelinjaku. Sad se pčele kontrolišu za proljećne dane. Radi se kontrola koliko ima legla kako društvo počinje razvijati po izlasku iz zime, i polako kreće čišćenje podnjača od pogača, micanje loših ramova, sadnih osnova, topljenje voska, spremanje ramova za izvlačenje. Puno je to posla u ovom periodu godine, i u pitanju je zasigurno najveći obim posla vezan za pčelarstvo. Počinje i kovanje i spremanje ramova, što nam oduzima puno vremena, zatim dizfekcija svih ramova. Jednostavno se može reći da se pripremamo za predsezonu. Pčele pomalo izlaze jer su počele sa polenom, mada je još uvijek hladno, ali čim je unos polena, onda je pčela počela sa leglom, mladim pčelama, i to dobro, objašnjava naš sagovornik.
On ističe da izbjegava pčelama da dodaje pogačice.
– Ove godine sam stavio tri pogačice, jer sam zadovoljan kvalitetom nekih. Posebno su u pitanju pogače obogaćene vitaminima. Imaju puno pivskog kvasca sa vitaminom B, tako da sam se iznedadio prijatno i da te pogače budu tako kvalitetne. Moje pčele su imale dovoljno meda da baš prezime. No, bolje je da jedu
pogaču nego med. Poznato je da pčela uvijek jede najlošiju hranu, a donosi najkvalitetniju. To što je kvalitetno ona čuva, a mi onda dođemo kao lopovi i to joj ukrademo. Između sirupa i meda pčela će poći na sirup, a med će ostaviti u saće – kaže on.
Što se tiče bolesti, Tiganj ističe da na vrijeme obavlja sva tretiranja.
– Kad je u pitanju varoa, nisam imao problema, jer na vrijeme izvršima tretiranja. Takođe ni sa drugim bolestima. Na vrijeme djelujem preventivno, dajem im puno limuna, bijelog luka i raznih čajeva, objašnjava pčelar.
Posvećen je pčelama.
– Uvjerili su se oni koji su dolazili u moj pčelinjak da pogledaju, neće ih napasti. Mogu ih pomaziti. Prema njime se ophodim kao prema djetetu, zato su moje pčele mirne. – kaže Tiganj.