U Budvi održan program „Vidovdan između istorije i predanja“
Kulturno-umjetničko veče pod nazivom „Vidovdan između istorije i predanja“, održano je sinoć u u organizaciji NVO „Serdar“, a uz podršku Crkvene opštine Bečići i „Akademije znanja“ Budva, u porti Crkve Svetog Tome u Bečićima.
Otvarajući veče, predsjednik borda direktora „Akademije znanja“ Aleksandar Franeta istakao je značaj praznika Vidovdana koji je u političkom i duhovnom životu vezan za Kosovski boj i kako je naveo „simbolizuje čitavu srpsku istoriju, istoriju narodnog poraza ali i njegovog uzdignuća, istoriju njegovog stradanja, patnji i muka, ali isto tako i istoriju njegove duhovne i moralne snage i veličine kao i veru i nadu u bolje dane” .
Rodoljubive stihove kazivao je Radomir Puco Dragićević, iz knjiga „Vidovdane evo nas ponovo“, „Kosti greje zemlja Metohije“, „Metohijski bezgrobnici“, „Od pepela spomenici“, „Krvavi tragovi“, „Ubijeni pragovi“, „Metohijo sretni sina“, „Ne prati me sa suzama“, „Pokrite me sa pepelom“ i „Zakletva“.
„Tokom večeri prisutni su se i kroz istorijske činjenice mogli da se upoznaju šta za pravoslavni narod znači ovaj veliki praznik istakavši tom prilikom da je Vidovdan poseban značaj dobio u vrijeme stvaranja nove srpske države, a kao zvaničan državni praznik uveden je na 500. godišnjicu Kosovskog boja 1889. godine, i objeležavan kao Spomen-dan palima u borbama za otadžbinu. Godine 1889. na 500. godišnjicu Kosovskog boja upriličena je proslava miropomazanja kralja Aleksandra Obrenovića u manastiru Žiči. Od tada u Sabornoj crkvi i svetinjama širom zemlje držan je svečani pomen vidovdanskim herojima, uz prisustvo kraljeva, članova kraljevske vlade i pobožnog naroda. U Sarajevu je mladi Gavrilo Princip na Vidovdan 1914. izvršio atentat na Franca Ferdinanda. Prvi Ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca donijet je na Vidovdan, i nazvan Vidovdanskim ustavom. Na Vidovdan 1928. u prisustvu kralja Aleksandra Karađorđevića osvećena je spomen-kosturnica u Tekerišu palima u Cerskoj bici. Na Vidovdan 1934. na vrhu Avale, Nj. V. kralj Aleksandar osvetio je kamen temeljac novog spomenika Neznanom junaku, koji se podiže kao „veliki i večiti simbol zahvalnosti naroda onima koji su svoje živote položili za današnju slobodu Jugoslavije”, saopštili su organizatori.
U programu je učestvovao i narodni epski guslar Nikola Krivokapić.
1 Komentar
A ode li ko od velikana kod naroda na Kosovo..ili se samo junace iz dobroga.A nemojte branit Kosovob tako..
Komentari su zatvoreni.