U Starom gradu Šas počinju arheološka istraživanja
Opština Ulcinj i Polimski muzej – Berane krajem decembra potpisali su ugovor za arheološke radove rekognosciranja zapadnog dijela antičkog lokaliteta Šas. Vrijednost radova je 17.396,00 eura.
– Ovaj ugovor je potpisan u sklopu projekta Heritage Revived, koji finansira Evropska unija preko Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014.-2020, za rekognosciranje zapadnog dijela arheološkog nalazišta antičkog grada Šas, u opštini Ulcinj-, kazao je predsjednik opštine Ulcinj Aleksandar Dabović.
Kako je naveo, ova radnja podrazumijeva izradu elaborata koji sadrži evidenciju fizičkih struktura na ovom djelu lokalitata, uz pomoć potrebnih sondi radi definisanja dosezanja zapadnog djela lokaliteta i stratigrafiju.
-Valorizaciji kulturno-istorijskog nasljeđa u službi razvoja turizma moramo pokloniti posebnu pažnju , poručio je Dabović.
Ranije je arheolog Mladen Zagarčanin izjavio je da stari grad Šas nije arheološko istražen ni tri odsto.
Zagarčanin je prethodnih godina vršio istraživanja na ovom lokalitetu u sklopu projekta Ministarstva kulture „Putevi kontinuiteta“.
Prema riječima Zagarčanin “ Šas jedan od najinteresantnijih gradova na istočnoj obali Jadrana i predstavlja neiscrpno blago za arheologe”.
Interesantni su navodi arheologa Mladena Zagarčanina prema čijim riječima “Šas je u srednjem vijeku, odnosno na vrhuncu svoje moći, bio veći grad od Kotora!”
– Jer, sve do nedavno se smatralo da nije imao podgrađe, već da su ljudi živjeli samo u teško pristupačnoj tvrđavi iznad Šaskog jezera. Tek sada kada smo sistemski radili i raščišćavali teren možemo nedvosmisleno izvesti taj zaključak. Grad se prostirao na velikom arealu koji je obuhvatao dio sa obje strane brda, a sama varoš površinu od pet do šest hektara. Dolje, prema Šaskom jezeru nalazio se sistem odbrambenih kula i kapija i malo pristanište za barke“, kazao je arheolog Mladen Zagarčanin.