Učenici OŠ „Anto Đedović“ učili o saobraćajnoj kulturi i poštovanju saobraćajnih propisa
Predavanje na temu „Saobraćajna kultura i poštovanje saobraćajnih propisa“ održano je u Osnovnoj školi „Anto Đedović u Baru“, u sklopu projekta „Bezbjednost mladih na drumovima“. Projekat je finansiran od strane Ministarstva za kapitalne investicije Crne Gore, a realizuje ga Internacionalna policijska organizacija Crne Gore (IPO Montenegro) sa partnerima iz NVO „Sistem“.
Prisutne đake pozdravili su direktorica Osnovne škole „Anto Đedović“ Stanka Vukčević i predsjednik IPO Crna Gora mr Ivan Pekić, koji se zahvalio na svesrdnoj dobrodošlici i saradnji.
Predavač Boris Janković, specijalista Sci menadžmenta javnog sektora, koordinator u IPO Montenegro učenike je upoznao sa saobraćajnom kulturom, važnosti poštovanja saobraćajnih propisa, osnovnim pravilima u saobraćaju, a sa posebnim naglaskom, grupi učenika ukazani su pozitivni aspekti korišćenja sigurnosnog pojasa, kao i bezbjednosni rizici zbog nepažnje i kršenja saobraćajnih pravila, opasnosti od upotrebe mobilnih uređaja prilikom učestvovanja u saobraćaju.
„Saobraćajna kultura i poštovanje saobraćajnih propisa međusobno su povezani jer kulturan učesnik u saobraćaju poštuje saobraćajne pravila, a odlikuje se smirenošću, odgovoran je za svoje postupke tokom upravljanja vozilom ili drugim načinom kretanja u saobraćaju. O Saobraćajnoj kulturi, poštovanju saobraćajnih propisa kao i bezbjednom učestvovanju u saobraćaju uči se od malena, tako da porodica ima važnu ulogu u sticanju znanja, vještina navika djece, neophodnih za bezbjedno učešće u saobraćaju. Porodica je prvo mjesto u kojem se oblikuju vrijednosti, stavovi, kontrola emocija i ponašanja u mnogim segmentima života, pa tako i u saobraćaju“, kazao je Janković.
Kako dodaje, mladi nisu svjesni svih opasnosti koje na njih vrebaju u saobraćaju pa je zato uticaj društva veoma bitan.
„Mlađe osobe više razmišljaju, što može da ometa njihovu pažnju u saobraćaju. Često postanu preopterećeni i njihova sposobnost da izvršavaju više akcija istovremeno je relativno loša. Pored toga, mladi rijetko dobijaju povratne informacije o saobraćajnim nezgodama sa teškim posljedicama u kojima učestvuju njihovi vršnjaci – tako da nisu dovoljno podstaknuti da budu oprezniji u saobraćaju. Oni su često motivisani da stignu na odredište što je prije moguće i znaju da žure, a često su izloženi pritisku svojih vršnjaka, ili želje da se pokažu pred drugima, a u saobraćaju su prije svega u opasnosti zbog neiskustva i zbog toga nisu uvijek u stanju da predvide rizične situacije ili da brzo donesu ključne odluke“, kazao je Janković i naglasio da je, takođe, uticaj okoline veliki.
„U mentalitetu našeg naroda važi narativ da je dobar vozač onaj koji vozi brzo, pa tek onda sigurno. Tako mladi često imaju potrebu da se dokažu kroz brzu vožnju – što je naravno velika greška. Pored neiskustva na povećanje opasnosti od nastanka saobraćajne nezgode utiče i nedovoljno poznavanje pravila i propisa, jer mladi imaju lošiju procijenu stepena rizika, precijenjuju svoje sposobnosti i vole da svojim ponašanjem privuku pažnju i testiraju svoje mogućnosti, tj. skloni su avanturizmu i najveći rizik za mlade predstavlja njihova fizička i emocijalna nezrelost. U našoj državi mnoge propise, mnoga pravila ne poštujemo ili ih izbjegavamo, a problem postoji i u strukturi saobraćajnica, broja vozila spremnosti za rješenje tog problema koji je evidentan“, kazao je Janković.
Za bezbjednost u saobraćaju, zaključio je, veoma je bitno poštovanje već postojećih pravila i ukoliko se u društvu podigne svijest o najčešćim uzročnicima narušene bezbjednosti – sigurni smo da će se i sama bezbjednost učesnika u saobraćaju poboljšati!
Na samom kraju Generalni sekretar IPO Crna Gora Momčilo Šćekić govorio je iz dugogodišnjeg iskustva koje je stekao u MUP-u na šta sve mladi trebaju da obrate pažnju prilikom učešća u saobraćaju.