Umjetnik mora u osnovi da bude filantrop, a ako to nije, on je samo šraf u nečijem mehanizmu
„Stari moj“ naziv je nove numere barskog muzičara, tekstopisca, kompozitora i dugogodišnjeg frontmena benda „Grimm“ Nebojše Đukanovića. Ova akustična numera , nastala je, kako kaže Đukanović, „iz duše „za deset minuta“ i posvećena je njegovom preminulom ocu.
„Pjesma je začudo nastala u trenutku, ja to opisujem kao udar inspiracije ili duhovni lijevak, kada imate osjećaj da su stvari već završene, a vi ih samo finiširate. To je u stvari magija stvaralačkog zanosa. I tekst i muzika su izašli u jednom dahu i bila je samo jedna korekcija na jednom stihu posle desetak dana… Dakle, pjesma je nastala za ne duže od 10 minuta“, kaže za Primorski portal Đukanović, i dodaje da je pjesmu zabilježio uz akustičnu gitru, a onda snimio akustični demo snimak i postavio ga na Youtube kanal.
„Upravo to je došlo do Pippa Corvina, alijas Filipa Gavranovića koji je jedno vrijeme živio u Podgorici, a onda otišao na Jazz Akademiju u Gracu… Sada živi, radi i stvara u Beču. Pippo je odradio kompletan aranžman i sve instrumente osim udaraljki. Njegov kolega sa akademije Balazs Balogh je u Budimpešti, svom studiju odradio perkusije. Spot su radili momci iz Meditag, Ivan Mandić i Nebojša Perković„, kaže Đukanović.
Snimanje spota trajalo je dva dana, na više lokacija.
„Jedan dan smo radili kadrove is prirode i tom prilikom sam prvi put kročio u neke kutke barske opštine – selo Livari, gdje su i čuveni bunarim selo Koštanjice, Golo Brdo Sutomore, kao i plaža iza tunela Golog brda, a tu su i kadrovi na barskoj Marini. Enterijer kadrovi su rađeni u dvorcu Kralja Nikole u Podgorici tj. Centru savremene umjetnosti“, objašnjava poznati barski muzičar i najavljuje da je u pripremi novi album grupe GRIMM, te će u tom znaku proteći i naredna, 2023. godina.
Nebojša Đukanović i grupa Grimm godinama su na crnogorskoj muzičkoj sceni i uspijevaju da njeguju autentičan, prepoznatljiv zvuk i čuvaju sopstvenu publiku.
„Imam svoj umjetnički rukopis koji mnogo volim i bukvalno ne želim od njega da odustanem. Čak i kada se stilski ili zvučno razlikuje od Grimm zvuka, opet je prepoznatljivo jer to su harmonije koje kao boje stanuju u meni. Stvaram i dalje jer me goni taj čuveni stvaralački imperativ i nikada nisam imao u vidu kako ću od toga imati materijalne koristi, ali sam želio da doprem do ljudi koji razumiju moj senzibilitet. Zato se Grimm priča tako dugo i održava jer ne zahtjeva popularnost, trend ili kalkulacije u bilo kom smislu“, kaže Đukanović.
Na pitanje na koji način se domaćim muzičarima može olakšati put od ideje o pjesmi do spota i publike, Đukanović kaže da nije kompetentan da o tome priča, jer je u početku krenuo svojim putem koji je „prilično trnovit, ali je istinit i univerzalan“.
„Umjetnik mora u osnovi da bude filantrop, ako to nije, on, koliko god bio nadaren, samo šraf u nečijem mehanizmu… Ono što zasigurno znam da svak koji se bavi ovim poslom mora biti izuzetno uporan, mora se nadograđivati, mora istraživati i mora biti jako inteligentan da to infiltrira u jedno društvo ili epohu. Ja sam dosta konzervativan umjetnik koji je izgradio svoj sistem na klasičnoj estetici koja na žalost,u ovom vremenu nije baš najbolja odskočna daska“, zaključio je za Primorski portal Đukanović.