Uspješno realizovan projekat „Učinimo pristupačan saobraćaj za OSI“
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj (ORSLIBRUL) uspješno je okončala osmomjesečnu implementaciju projekta „Učinimo pristupačan saobraćaj za OSI“, koji je za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i dosljednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima. Projekat je podržan od komisije Ministarstva kapitalnih investicija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju, u 2021 godini.
Predsjednik ove organizacije Veselin Joketić ističe da su direktne ciljne grupe bile osobe sa invaliditetom koje imaju poteškoće u korišćenju usluga u saobraćaju, predstavnici pružaoca usluga u saobraćaju, članovi porodice, prijatelji, komšije, ukupna javnost, dok su indirektne ciljne grupe bili građani, lokalne zajednice u kojoj borave i žive lica sa invaliditetom, zainteresovana javnost i mediji.
„Konvencija UN o pravima osoba sa invaliditetom, koja je od 2009. godine dio pravnog sistema Crne Gore, prepoznaje i definiše ‘pristupačnost’ kao jedno od osnovnih načela Konvencije, ali i posebno ljudsko pravo osoba sa invaliditetom. U članu 9 definiše obavezu država potpisnica da osiguraju pristupačnost kako fizičkog okruženja, tako i saobraćaja uopšte”, kazao je Joketić.
Aktivnosti projekta, dodaje Joketić, obuhvatale su podizanje nivoa saobraćajne kulture i kreiranje preporuka za prevazilaženje evidentnih barijera sa kojima se susreću osobe s invaliditetom u saobraćaju, uključujući tri jednodnevna seminara za osobe sa invaliditetom u sjevernoj, centralnoj i južnoj regiji Crne Gore, tri jednodnevna seminara za pružaoce usluga u saobraćaju u sjevernoj, centralnoj i južnoj regiji Crne Gore, izradu brošure “OSI kao učesnik u saobraćaju” i organizovanje jednog okruglog stola “Učinimo pristupačan saobraćaj za OSI”.
„Realizovane aktivnosti u sklopu ovog projekta nastale su kao odgovor na neke od prepoznatih potreba ciljne grupe: promovisanje ravnopravnog korišćenja usluga javnog prevoza od strane OSI, podizanje nivoa svijesti građana da oni sami mogu biti prepreka za uključenost lica sa invaliditetom u tokove saobraćaja, a isto tako svojim savjesnim ponašanjem mogu uticati na uklanjanje tih prepreka. Dakle, pristupačnost javnog saobraćaja podrazumijeva pristupačna sredstva javnog prevoza, pristupačne objekte, autobuske i željezničke stanice, aerodrome, luke, saobraćajnice i druge javne prostore koji su namijenjeni saobraćaju, informacije o prevoznim sredstvima i linijama, informaciono-komunikacione tehnologije koje pružaju i omogućavaju korišćenje usluge saobraćaja”, naveo je Joketić.
Realizacija ovog projekta, zaključuje Joketić, doprinijeće obezbjeđivanju uslova za puno i aktivno učestvovanje lica sa invaliditetom u svim oblastima društvenog života na ravnopravnoj osnovi kroz razvoj i primjenu politike pružanja jednakih mogućnosti.
„Osim toga, društvo će se upoznati sa problemima i pravima lica sa invaliditetom, sistematskom i planskom edukacijom i njihovim informisanjem“, zaključio je Joketić.