Usvojen Budžet Opštine Bar za 2023. godinu, rekordan u posljednjih 12 godina
Većinom glasova, odbornici Skupštine opštine Bar usvojili su Odluku o Budžetu opštine Bar za 2023. godinu, sa 20 glasova za, 4 protiv i 8 uzdržanih. Budžet je projektovan na 31,3 miliona eura, što je rekordan iznos u proteklih 12 godine, a kapitalni dio iznosi 51,5 odsto, šta ga čini razvojnim.
„Bar konačno dobija status koji zaslužuje, i to može da potvrdi činjenica da je ovo treći po veličini budžet u Crnoj Gori. Milion eura koje smo opredijelili za sport je nešto što je posebno značajno, 505 hiljada je usmjereno na kulturu, 570 hiljada eura za subvencije i definitivno ono što smatram jako bitnim je da smo uvažili određene komentare i predloge sa javne rasprave, a posebno sam ponosan da se naknada za novorođenu djecu uvećava na 450 eura. Iako smo imali sličan predlog, pa je i tada traženo da taj iznos bude veći, nadam se da razumijete da bez adekvatne pripreme kroz budžet to nije moglo da se uradi“, kazao je sa skupštinske govornice predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević.
„Ovaj budžet je vrlo precizno definisan, ali sam vrlo zabrinut na koji način ćemo obezbijediti da određeni izvođači radova koje izaberemo po tenderima usled naglog povećanja cijena građevinskog materijala, nisu bili u mogućnosti da uopšte izvedu poslove, i da im se mnogo više isplatilo da raskinu ugovor, nego da nastave sa radovima. Već šest mjeseci, čekamo neku metodlogiju, koja bi nam stvorila zakonsku pretpostavku da u slučajevima kada nastupi nagli poremećaj cijena na ovom tržištu, može da dođe do usaglašavanja, a još uvijek je nemamo“, naveo je predsjednik Opštine Bar.
Opozicija podnijela veliki broj amandmana
Iz svih odborničkih klubova koji čine opoziciju pristigli su amandani na Budžet za 2023. godinu. Šest amandmana predao je Odbornički klub Demokrate – Ujedinjena Crna Gora.
„Radi se o amandmanima koji su isključivo u interesu građana Bara i ovdje je samo stvar, kao i ranijih godina, da li neko želi ili ne da radi u interesu građana. Prvim amandmanom predložili su da se u predlogu odluke o budžetu Opštine Bar za 2023. godinu, posebni dio, organizacioni jedinica 01 Služba predsjednika Opštine, izbriše stavka naslovljena „ostale usluge“, te je u skladu sa ovim izmjenama potrebno izvršiti usklađivanja na rashodnoj i prihodnoj strani budžeta“, pojasnio je odbornik Momčilo Leković.
Amadmanom, ovaj odbornički klub predložio je i dodavanje stavke „Podrška rješavanju stambenog pitanja mladih porodica i samohranih roditelja sa teritorije opštine Bar“, za šta bi bilo izdvojeno 200 hiljada eura. Novac bi se preusmjerio sa cifre predviđene za izgradnju Gradske kuće u Starom Baru.
Demokrate i UCG amandmanom su predložili su da se za Šahovski klub „Mornar“ izdvoji cifra od 25 hiljada eura, koji bi se preusmjerili od, kako je objasnila Valentina Minić, transfera ostalim klubovima, za šta je Predlogom Budžeta predviđeno 100 hiljada eura. Predlaže se i odvajanje dodatnih sredstava za pomoć Domu zdravlja.
„Imamo dopis Doma zdravlja gdje nas pozivaju da im pomognemo – neophodno je planirati izgradnju centra za djecu sa invaliditetom DZ Bar, gdje je potrebno obezbijediti značajno učešće od strane Opštine, Ministarstva zdravlja i FZO. Nisu predviđena dodatna sredstva za ova dva amandmana, već je predloženo da se dvije stavke modifikuju“, naglasila je Minić.
Odjeljenje transufzije krvi, koje funkcioniše u sklopu OB Bar, i kako je kazala odbornica Nela Dabanović (UCG) funkcioniše u više nego skromnim uslovima, trebalo bi premjestiti u centar grad.
„U KCCG svakodnevno se priprema 150 komponenti krvi za trudnice, hematološke pacijente, urgentna stanja… U Baru postoji problem jer u dijelu barske bolnice gdje posluje odjeljenje transfuzije ne postoji prijemno odjeljenje gdje možete odvojiti bolesnike od zdravih davalaca krvi, a ne postoji mogućnost terenskog rada, što onemogućava akcije dobrovoljnog davalaštva krvi. Predlažemo da se izgradi novi objekat, a novac bi se, uz pomoć SO Bar mogao izgraditi i od novca iz evropskih fondova. Objekat bi mogao biti i kontejnerskog tipa, čime bi se uštedjela sredstva, a mogao bi biti i većih kapaciteta, sa više dostupnih ležajeva“, objasnila je Nela Dabanović.
Obornici Demokrata i UCG su amandmanom predložili da se za Narodnu kuhinju umjesto predviđenih 50, izdvoji 100 hiljada eura.
„Pozivam vas, ne kao odbornike, nego kao roditelje, da budemo ljudi, da izglasamo ovaj amandman. Pozivam vas da se ne ogriješimo o naše gladne sugrađane, njih je samo 250 koji se hrane u Narodnoj kuhinji, ali njihov broj je mnogo veći“, kazala je Dabović, pročitavši pisma djece korisnika Narodne kuhinje, koji traže, između ostalog, i „samo hranu za novogodišnji ručak“, „metar drva“, „samo brašna da majka umijesi krofne“…
Klub odbornika Demokratski front – Nova srpska demokratija podnio je amandman da se za školski sport izdvoji 10 hiljada eura.
„Školski sport od presudne je važnosti za razvoj mladih ljudi, i to znate, ali, ono što ne znate je da već pet godina nosioci aktivnosti odbijaju saradnju sa opštinom zbog neažurnosti da da značaj školskom sportu, pa profesori samoinicijativno organizuju opštinske sportske igre, bez odgovarajuće medicinske ili bezbjednosne zaštite, plaćaju prevoz na takmičenja…“, pojasnio je Macanović, dodajući da je Opština zakonski dužna da stvori uslove za razvoj i unaprijeđenje sporta kdo djece i razvija međuopštinsku saradnju.
Odbornički klub Demokratske narodne partije podnio je, takođe, više amadmana, kojim su predložili da se za Narodnu kuhinju izdvoje sredstva od 74 hiljada eura, uvećanje iznosa za podsticaj mladim poljoprivrednicima na 100 hiljada eura, te rekonstrukciju seoskih vodovoda, za šta bi bilo izdvojeno 50 hiljada eura. Za stavku „ostale usluge“ Službe predsjedsjednika Opštine predlogom budžeta predviđen je iznos od 70 hiljada eura, a ovaj odbornički klub predložio je da se ovaj iznos preusmjeri za regulaciju vodotoka riječe Željeznice, za šta nisu predviđena sredstva. Takođe, DNP je predložio i da se umanji iznos opredijeljen za FK „Mornar“, a da se 100 hiljada eura utroši na održavanje infrastrukture opšteg značaja, odnosno, sanaciju, asfaltiranje i probijanje puteva. Uvećanje sredstava opredjeljenih za rekonstrukciju regionalnog puta R29 sa 2,4 miliona na 2,9 miliona eura.
Odbornički klub GP URA, CIVIS i Albanska alternativa amandmanom su predložili da se izbriše stavka „Transferi za lična primanja pripravnika“, a da se u skladu sa ovom izmjenom, izvrši neophodno usklađivanje na rashodnoj i prihodnoj strani, da se uveća iznos opredijeljen za Caritas sa 25 na 50 hiljada eura, kao i da se uveća iznos predviđen za Agrobudžet sa 150 na 300 hiljada eura. Četvrtim amandmanom ovaj odbornički klub predlaže da se za pomoć sportskim klubovima čiji osnivač nije opština sa 100 na 320 hiljada eura.
Odbornički klub Pokreta za promjene predložio je amandmanima umanjenje iznosa za kapitalne izdatke na 13,9 miliona eura, nabavku vozila za potrebe prevoza starijih osoba, uvećanje transfera za jednokratne socijalne pomoći na 50 hiljada eura, te odvajanje posebnih sredstava za pomoć roditeljima djece sa autizmom. Takođe, ovaj odbornički klub predlaže umanjenje iznosa opredijeljenog za naknade skupštinskim odbornicima sa 130 na 91 hiljadu, kao i umanjenje iznosa opredijeljenog za službena putovanja sa 51 na 4 hiljadu eura.
Gradska kuća – multifunkcionalni prostor
Posebnu pažnju odbornika tokom dvodnevne diskusije o budžetu izazvala je izgradnja Gradske kuće u Starom Baru. Nekoliko odbornika lokalnog parlamenta kazalo je da ne prepoznaje svrhu ovog objekta, ali i bojazan da će se desiti scenario Kuće maslina ili sličnog objekta u Ulcinju, koji je na kraju, kako tvrdi Momčilo Leković, prešao u privatne svrhe. Raičević objašnjava da bi Gradska kuća bila objekat koji bi trebao da bude definisan kroz izvošački tender već narednih dana, ukoliko bude pristigao dovoljan broj ponuda.
„Ovaj objekat treba da u Starom Baru bude izgrađen za potrebe biroa Turističke organizacije, savjeta Mjesne zajednice i u potkrovlju se planira izgradnja multimedijalnog centra. Ubijeđen sam da će ovaj objekat biti stavljen u puu funkciju, za razliku od pomenute Kuće maslina, koji nažalost, nakon dvije godine od završetka građevinskih radova, nije dobio svoju pravu funkciju, iako smo više puta isticali da smo spremni da preuzmemo punu odgovornost za funkcionisanje ovog objekta koji treba da bude centar maslinarstva Crne Gore“, kazao je Raičević.
Govoreći o uređenju parka Gimnazije u Baru, za šta je posebno interesovanje iskazao odbornik Lazar Macanović, upitavši koliki iznos je opredijeljen, kada će radovi početi i da li će rješenjem biti predviđena i parking mesta za 150 profesora tri škole koje koriste ovo dvorište, kao i ograda, Raičević je kazao da je prvi korak raspisivanje konkursa za odabir idejnog arhitektonskog rješenja.
„Tražili smo da dođe do izmjene DUP-a, više puta upućivali zahtjev za davanje saglasnosti i Ministarstvu prosvjete i Gimnaziji, da se izjasne po pitanju toga šta žele da se konkretno uradi… Zbog ćutanja, donijeli smo odluku da se ta zona proglasi ‘zelenom zonom’. Neće biti predviđena izgradnja ograde. Nedostatak parking profesora mora se riješiti na adekvatan način, slažem se. Da li će neko od učesnika na konkursu predložiti rješenje ove problematike, ne znam, volio bih da se to predloži“, kazao je Raičević.
Više amandmana opozicionih odbornika odnosilo se na Narodnu kuhinju, a Raičević je istakao da lokalna uprava daje veliki doprinos njenom funkcionisanju.
„Smatram da je i ovo uvećanje, predviđeno Budžetom, značajan doprinos, i zahvalan sam zbog predloga da dođemo do tog uvećanja“, kazao je Raičević.
Osvrnuvši se na amadman vezan za stambeno zbrinjavanje, Raičević je kazao da je saglasan da se ovaj problem treba riješiti i pozvao predlagača da zajedno sa njima rade na izradi LAP-a kojim se definiše ova oblast, kako bi biće stvorene pretpostavke za obezbjeđivanje sredstava iz budžeta.
Bar je, priznaje predsjednik Opštine Bar, „zakazao u dijelu koji se odnosi na socijalnu politiku, a posebno socijalno stanovanje“.
„U nekim od prethodnih godina, izrazili smo želju da budemo aktivni učesnici jednog državnog programa kojim se definisao način kako da se obezbijede stanovi, ali je izostalo razumijevanje resorsnog ministarstva. Očigledno, te politike moraćemo da sprovodimo samostalno i sve vas pozivam da date maksimalan doprinos“, kazao je Raičević.
Stvoriti osnov za saradnju sa UNDP-om
Raičević je kazao da do sada Opština Bara nije imala saradnju sa programom UN za razvoj u Crnoj Gori, te sugerisao odbornicima da stvore pretpostavke za mogućnost učestvovanja u realizaciji brojnih prjekata i programa u saradnji sa njima, te generisanje donatorskih sredstava u raznim oblastima od značaja za zajednicu i usvoje zaključak koji je dostavio predsjedniku SO Bar Branislavu Neneziću.
„Ovim zaključkom bi se ovlastio predsjednik Opštine Bar da u skladu sa Odlukom u budžetu opštine Bar za 2023. godinu može sa UNDP-om zaključivati sporazume i druge akte o realizaciji projekata od javnog interesa“, pojasnio je Raičević.
Zašto se odbornici vlasti nisu juče vratili u skupštinske klupe?
Drugi krug rasprave o budžetu obilježilo je pitanje – zašto se odbornici vlasti nisu juče vratili u skupštinsku salu, u 17 časova, za kada je zakazan nastavak rasprave.
„Kolege koje nisu prisustvovale nastavku skupštinske rasprave pokazali su nepoštovanje prema kolegama, predsjedniku Neneziću i građanima“, jasan je bio odbornik Pokreta Evropa sad dr Marko Stoiljkov, kazavši i da su razloge svog odsustva trebali dostaviti na vrijeme.
Sa njim je saglasan i lider Biram Bar Radomir Novaković Cakan koji je kazao da su na ovaj način opozicioni dobornici „poniženi“, dok odbornik Momčilo Leković (Demokrate) ističe da su odbornici vladajuće koalicije juče „cijeli dan pričali da ih zanima budžet“, a da ih u popodnevnom časovima „nije bilo“.
Ispred kluba odbornika Prava stvar – zajedno Bar Asim Andrić jučerašnji nedlazak objasnio je namjerom da spriječe opoziciju da opstruira usvajanje Budžeta i kazao da je sa kolegama iz ovog odborničkog kluba procijenio da je pet sati rasprave dovoljno, da im je trebalo vrijeme da razmotre amandman Pokreta Evropa sad, te da bi, ako bi skupštinsko zasjedanje počelo u 18, 19 časova, trajalo do kasno u noć.
„Kolega iz Pokreta Evropa sad povukao je amandman, jer mu nije bio bitan taj dokument, već je opozicija htjela da iskoristi odsustvo predstavnika vlasti… Budžet će biti usvojen i obezbijeđeno će biti redovno funkcionisanje, a to se ne bi desilo da su prihvaene neke inicijative da sjednica bude održana u petak. Juče je bila planirana opstrukcija sjednice“, kazao je Andrić, dok odbornica Tanja Spičanović iz istog kluba odbornika ističe da „oni nisu zalazili u razloge napuštanja sjednice“ na prethodnoj sjednici.
„Nismo zalazili u razloge zašto su oni napustili sjednicu. To je njihovo pravo. Budžet i potrebe građana nama su najbitniji“, kazala je Spičanović.
Osvrnuvši se na budžet, Spičanović ga je okarakterisala kao odlično koncipitan, razvojni i izbalansiran, istakavši da će u fokusu grada biti ulaganje u infrastrukturu. Posebno se osvrnula na podršku ženskom preduzetništvu, kazavši da je za tu namjenu izdvojeno 100 hiljada eura, što je zaista respektabilna suma.
„Kada smo prvi put predstavljali program preduzetništa, od nekih odbornika je ocijenjen kao ‘lijep seminarski rad’. Kroz taj ‘lijepi seminarski rad’ podijeljeno je oko 700 hiljada eura pomoći našim sugrađanima za unaprijeđenje biznisa, podržano je 165 lica, privukao je velika donatorska međunarodna sredstva“, kazala je Spičanović.
Odbornik Branimir Lakićević iskazao je žaljenje što ni u Budžetu za narednu godinu nije predviđena izgradnja Doma za stare u Baru, kazavši da su brojni projekti ostali nedovršeni.
„Kada možemo očekivati otvaranje TV Bar, koja je obećana u prvom mandatu Žarka Pavićevića? Sramota je što Bar, koji bi trebao da bude motor razvoja ove države, uopšte ima Narodnu kuhinju. Mi se hvalimo što smo izdvojili duplo veća sredstva, što imamo duplo više gladnih, a uspjeh će biti kada se ta kuhinja zatvori, kada gladnih ne bude… Takođe, predviđena je izgradnj Gradske kuće. Interesuje me čemu će ina služiti? Zgrada u kojoj smo sada izgrađena je nakon zemljotresa, kao privremeni objekat. Kada će biti izgrađena nova zgrada Opštine Bar? Od Drugog svjetskog rata prošlo je 78 godina, a mi UBNOR-u dajemo 24 hiljade eura“, kazao je Lakićević.
Odbornika Aleksandra Lekića interesovalo je da li je prilikom projektovanja budžeta uzeta u obzir inflacija, kao i iz kog razloga se investicije za javnu rasvjetu nalaze na dva mjesta u Odluci o budžetu.
„Prilaz gradu nije osvijetljen, dosta je neosvijetljenih djelova… Kada biste pitali građane, šta njima treba, sigurno bi rekli da žele više parking mjesta, bolje ulice, uklanjanje divljih deponija, rješavanje problema kanalizacije, Dom za stare, TV Bar… I najbolji predlog budžeta može biti još bolji“, kazao je Lekić i pozvao odbornike da razmotre amandmane.
Odbornica Valentina Minić (Demokrate) pohvalila je uvećanje budžeta, ali je kazala da je zabrinjavajuće i uvećanje rashodne strane za 21 odsto, te iskazala sumnju da će se kapitalni budžet realizovati.
Budžet za 2023. godinu pohvalila je odbornica Tanja Bokan (Prava stvar – Zajedno Bar), koja je istakla da je izdvajanjem milion eura za sport, lokalna samouprava pokazala spremnost da pomogne razvoju sporta, ali da i dalje nedostaje veća pažnja centralne vlasti „ko god je činio“. Da je u pitanju pažljivo i racionalno planiran dokument, smatra i Ammar Borančić, koji je istakao da je budžet za 36 odsto veći u odnosu na 2022. godinu.
„Otvorili smo azil, problem pasa lutalica je riješen, riješen je i problem smeća u prigradskim naseljima, uvezani su djelovi grada, popravljeni lokalni putevi, otvorena su sva naselja prema centru grada, uređena je kaldrma, obnovljena 3,4 objekta u Starom gradu, održana Noć tvrđava, Sutomore je dobilo novi sjaj, sasvim novo lice, i sve to uprkos opstrukcijama sa centralnog nivoa, posebno kada govorimo o vodosnabdijevanju Velikog pijeska i putu kroz Mrkojeviće. Takođe, uvećane su naknade, pomogli smo školstvu, Domu zdravlja, iako to nije u nadležnosti lokalne samouprave, jer njihova nadležna ministarstva ne okreću glavu za njima“, kazao je Borančić.
Radomir Novaković Cakan upitao je zašto su uvećani transferi u sportu sa 5 na 50 hiljada eura, te istakao da je jedino FK Mornar u stoprocentnom vlasništvu Opštine Bar, a da u ostalim klubovima kojima je data finansijska podrška, on učestvuje sa određenim procentom u osnivačkom kapitalu.
„U KK Mornar Opština učestvuje sa 30 odsto, RK Mornar 70 odsto, a 40 odsto u slučaju AK Mornar. Smatram da bismo trebali više da pomognemo malim klubovima. Naš brend je, nesumnjivo, Mornar“, kazao je Novaković i dodao da bi se na strateški način trebalo pristupiti daljem razvoju sporta u gradu.
Osvrt na nacert Budžeta dao je i Branislav Nenezić, ispred svoje partije, naglasivši da Bar može da se pohvali trećem po veličini budžetom u državi.
„Jedina smo partija koja je imala hrabrosti u predizbornoj kampanji da pomene Narodnu kuhinju. Juče je neko od odbornika upitao je li ovo novo vrijeme za Bar? Imamo 4 godine da to dokažemo. Ponosan sam što je u Budžetu milion eura izdvojeno za sport, trudićemo se da napravimo opštinsko sportsko društvo, koje bi sve klubove uvezalo, da probamo da što više klubova pomognemo. Baru treba dvorana za borilačke sportove. Za FK Mornar izdvojeno je 350 hiljada eura i siguran sam da će to donijeti barem duplo veće investicije u grad. Dalja ulaganja slijede, uskoro će biti izgrađen još jedan teren“, kazao je Nenezić, kazavši da će se svaki euro uložen u sport vratiti trostruko.
U posijepodnevnom radu odbornici su usvojili većinom glasova (21 za i 3 uzdržana) Predlog Programa uređenja prostora Opštine Bar za 2023.
Nastavak 3.sjednice Skupštine Opštine Bar predsednik Skupštine opštine Branislav Nenezić je zakazao za petak.