Vapaj „slijepih putnika“ pred likovnom publikom u Budvi
Izložba slika akademskog umjetnika Gorana Ćetkovića, naslovljena „Slijepi putnici“, otvorena je sinoć u Modernoj galeriji „Jovo Ivanović” u budvanskom Starom gradu.
Otvarajući izložbu, direktorica JU Muzeji i galerije Budve, mr Lucija Đurašković, istakla je da je „središnja tema cjelokupnog Ćetkovićevog slikarskog opusa, između ostalog čovjek“, te da već više od dvije decenije ovaj umjetnik istražuje čovjekovu sudbinu: njegovu zadatost postojanjem, njegove granice, padove, mogućnosti, nade, očekivanja, propadanja i čežnje.
„Kao podstaknut tajnovitom snagom energije Džanovljevog „primalnog krika”, koji podrazumjeva i primarni pokret, gdje, oslobođeni nemušti munkovski krik izvire iz tamne monotonije ništavila, Ćetković nesvakidašnjim, spontanim umijećem ekspresivnog nanošenja kolorističkih prepleta čistih i valerski iznijansiranih jarkih boja, uspijeva da formira figuralne obrise ljudskih tijela, glava i lica, što ukazuje na umjetnikovu maestralnu sposobnost da čistim pikturalnim postupkom likovno iskaže emotivno-misaoni sadržaj“, navela je Đurašković.
Konstantno bavljenje čovjekom i njegovim ključnim egzistencijalnim pitanjma odvodi Ćetkovića u svijet tajni, stradanja, emocionalnog i psihološkog očaja, praznine i životnog sunovrata iz kojeg, kroz vapaj, teži da dosegne krajnje domete i mogućnosti koji bi oslobodili iskonsku prapočetno utisnutu ljudskost.
„Energija Erosa, energija vječite enigme čovjekovog bića, zarobljena je sjenom suprotnog nagona – Tanatosa, dok u toj dualističkoj borbi naslućujemo datost trenutka, kao opiranje nestajanju kroz čežnju iskoraka iz tjeskobe u drugačije jeste. Ovaj sukob živog i neživog, odraz je sukoba čovjekovog bića sa samim sobom i svijetom u kojem postoji, sukoba sa okovima u kojima smo rođeni i univerzalnog pitanja: da li nas vraćanje prabiću preko nestajanja, pa makar to bio i privid, oslobađa egzistencijalnog pritiska manifestovanog kroz vrijeme, odnosno prolaznost. A fenomen prolaznosti uglavnom je poduprt osjećanjem samoće, izdvojenosti, otuđenja, nemira, patnje i bola, umne poremećenosti i straha od smrti, kroz koje se nužno ubiru prvi gorki plodovi buđenja i samosvjesnosti postojanja u okruženju svijeta u kojem vlada konstanta zla sa tendencijom totalnog uništenja, što nam večeras likovno oblikovani, potvrđuju i Ćetkovićevi “Slijepi putnici”, koji se u izvjesnom likovnom smislu, na određen način, nadovezuju na predstavu i najnovije izvođenje Šekspirovog „Magbet”-a, ovogodišnju premijeru festivala „Grad Teatar”, koja se upravo odigrava, kao i na duboku bol kojom je ovih dana u nevjerici potrešena i obavijena cijela Crna Gora“, kazala je Đurašković.
Kustoskinja izložbe je Tanja Jovetić, viši kustos. U muzičkom dijelu programa nastupio je Mihailo Kovriha, učenik 4. razreda ŠOMO BUDVA u klasi prof. Ljubice Gavrilović, koji je izveo kompoziciju Roberta Šumana – Divlji jahač.