Vijek barskog vrtića: Čarobna priča o bezbrižnoj ljepoti odrastanja
Veliki i značajan jubilej – stotinu godina predškolskog obrazovanja u Baru i postojanja Javne predškolske ustanove „Vukosava Ivanović Mašanović“ obilježen je sinoć svečanom akademijom u Domu kulture u Baru. U sklopu programa obilježavanja jubileja, u sali Zavičajnog muzeja predstavljena je monografija „Vijek sa djecom“ o vijeku predškolskog obrazovanja u Baru, autora Željka Milovića, svjedok bogatog prosvjetiteljskog nasljeđa Bara. Barski vrtić stoti rođendan proslavio je 2021. godine, no, pandemija koronavirusa uslovila je da se slavlje odloži.
Pozdravljajući prisutne, direktorica vrtića Ivana Milenković istakla je da je prošao cijeli jedan vijek postojanja, rasta i razvoja predškolske teorije i prakse, koja se mijenjala i transformisala zajedno sa društvom u kojem je egzistirala. Ova ustanova danas broji 1500 upisane djece, smještene u 45 vaspitnih grupa, raspoređenih u 14 vaspitnih jedinica, koje se prostiru od Virpazara do Ostrosa, a o njihovom boravku u vrtiću i realizaciji vaspitno obrazovnog rada stara se 205 zaposlenih.
„Programski uvijek okrenut ka podsticanju dječjeg razvoja, vrtić unosi radost, nježnost i ljubav u vaspitanje i obrazovanje najmlađih sugrađana našeg grada. On je kolijevka progovaranja i prohodavanja, bezazlenosti i radosti, koja se ogleda u ljepoti priče, zanesene igre u carstvu igračaka, važnom početnom druženju sa drugarima, stvaranju jednostavnih obrisa vršnjačkih saznanja i učenja, usvajanju prvih životnih iskustava, vještina i znanja izvan porodičnog okruženja. Vrtić kao takav, uz savremenu audio-vizuelno podlogu koju sa velikom pažnjom čuvamo, ostaje upečatljivo urezan u sjećanju svih onih koji su ga u djetinjstvu pohađali. Ako se nekome zbog brzine životnog toka desi, da zaboravi slike nekog događaja ili važanog trenutaka iz tog vremenskog perioda, dovoljan je samo pogled na fotografiju ili slajd filma, da se prisjeti bezbrižne, čarobne ljepote odrastanja pored vaspitača, medicinskih sestara i drugih zaposlenih u vrtićkom prostoru“, kazala je Milenković.
Ona je iskazala zahvalost svim koleginicama i kolegama, roditeljima, ali i Ministarstvu prosvjete i Opštini Bar.
„Veliko je bogatstvo imati vas za saradnike, jer doprinosite znalački, svako iz svog ugla, da se ostvare snovi i iskažu talenti onih koji su budućnost ovoga grada. Glasno kažemo veliko hvala resornom ministarstvu na požrtvovanju i obezbjeđivanju novih prostornih kapaciteta, boljih uslova rada i nabavke opreme za djecu i zaposlene u našoj ustanovi. Iskazujemo neizmjernu radost što pripadamo ovom gradu, i ističemo zahvalnost lokalnoj samoupravi, koja sa izraženim fokusom i interesovanjem brine o najmlađim sugrađanima, koji će jednoga dana kreirati društveni i privredni život naše zajednice. Posebnu zahvalnost odajem našim uvaženim penzionerima, koji večeras svojim prisustvom upotpunjuju našu veliku svečanost“, kazala je Milenković i zaključila da se nada da će povod narednog slavlja biti otvaranje novog dječjeg vrtia u Baru.
Potpredsjednica Opštine Bar Tanja Spičanović kazala je da obilježavanje vijeka postojanja jedne ustanove znači i obavezu dodatnu obavezu prema ovom važnom segmentu društva, koji je svim vremenima temelj i smjernica razvoja našeg grada i države.
„Danas, na Dan mladosti slavimo 102 godine djetinjstva, jubilej ustanove koja ima privilegiju da zauvijek bude mlada, ozarena osmijesima i protkama bezbriznošću. Danas je prilika da se prisjetimo i podijelimo uspomene koje su stvarane u najradosnijem ambijentu podrumijskog kraja tokom više od stotinu godina. A za to su zaslužni prije svega oni koji su utkali dobar dio svojih života u razvoj ove plemenite profesije. Uvijek spremni da pruže zagrljaj, riječi utjehe i ohrabrenja, da dijele i uče našu djecu vrijednostima humanosti i solidarnosti – oni koji im pružaju mogu da hrabro koračaju iz svijeta igre i mašte u svijet realnosti, učeću ih pritom da zauvijek ostanu u duši djeca, oni prvi i najbolji od svih – naši vaspitači. Stoga ovu priliku koristim da iskažen posebno poštovanje prema vaspitačima i kompletnom osoblju koje je uključeno u proces predškolskog vaspitanja i obrazovanja. Vi činite samo srce vaspitnog procesa“, kazala je Spičanović i iskazala spremnost lokalne uprave da nastavi da pruža punu podršku razvoju predškolskog i ukupnog obrazovanja u Baru.
„Uz želju da naš grad i ubuduće bude prepoznat po trajanju i zaslugama predškolske ustanove, prije svega, ove koja nosi Vukosave Ivanović Mašanović, heroine koja simbolizuje dostojanstven i prkosan otpor fašizmu i trijumf slobodarskih vrijednosti, još jednom vam čestitam ovaj značajan jubilej“, zaključila je Spičanović.
U znak zahvalnosti, a u ime svih roditelja, vrtiću je u povodu jubileja pjesmu poklonila Sanela Ramadanović Softić. U sklopu programa, prikazan je dokumentarno-igrani film „Radost postojanja vrtića 102 godine“, po scenariju Ivane Milenković, a u režiji Aleksandre Ivanović i Dejana Senića.
Publika je potom uživala u izvođenju pozorišne predstave „Priča o Pužiću“, za koju je tekst radila direktorica Milenković, a režirala je Nikoleta Dabanović, dok je autorka songa u predstavi Selma Hadrović.
U završnici večeri, publika je uživala u horskom izvođenju „Ode vrtiću“.
Cjelokupan program nastao je sopstvenim snagama, idejama i kreativnošću kolektiva vrtića i djece, uz pomoć roditelja, djece zaposlenih i svih prijatelja vrtića.
Publiku je u holu Doma kulture u dočekala izložba radova mališana iz barskog vrtića.