Za dvije godine uštedio oko 9.000 eura, vozi automobil na električni pogon
Oko 9.000 eura uštedi čovjek ako vozi automobil na električni pogon. To potvrđuje Konstantin Kosta Skorniakov koji živi u Baru deceniju i po. Za Primorski portal kaže da godišnje pređe oko 50.000 kilometara.
Kosta ističe da za ušteđeni novac na gorivo tokom 24 mjeseca, može kupiti još jedan solidan automobil. To je naglašava on odlično, ali kad je Crna Gora u pitanju za korisnike ovih vozila je problem nedostatak punionica za automobile na električni pogon.
– U oktobru 2019. odlučio sam da promijenim svoj BMW X1, a zauzvrat sam tražio nešto novo i ekonomično. Iz radoznalosti sam odlučio da pogledam automobile sa električnim motorom. Mislio da je su ovi automobili daleka budućnost. Sasvim neočekivano, vidio sam da u Njemačkoj možete kupiti BMW i3 za prilično prihvatljivu sumu, oko 20 hiljada eura. Vidio, odlučio, kupio i dvije godine vozim taj automobil, priča Skorniakov . Sa svim troškovima, carine, poreza i registracije vozilo je koštalo oko 24.000 BMW i3 je vjerovatno najneobičniji automobil njemačkog
proizvođača. Brzina kretanja – do 155 km / h, elektronski ograničena, navodi Skorniakov i priča o prvim utiscima vožnje automobile na električni pogon.
– Prvi osjećaj vožnje automobila s električnim motorom ne može se opisati. Od samog početka, tišina je upečatljiva: električni motor se uopšte ne čuje. Kada se vozite u tišini i slušate Harman/Kardon, to je neopisivo. Uživam u vožnji, kazao je Skorniakov.
Proizvođači pozicioniraju električna vozila kao „automobile budućnosti“, pa ih opremaju najnaprednijim tehnologijama. Moj auto ima automatski parking, sve vrste čitača znakova, adaptivne tempomat i druge opcije koje mi nisu baš potrebne. Sva ta tehnologija jeste zanimljiva, ali ono što je posebna realnost je ušteda. Napravio sam malu uporednu tabelu za troškove goriva/struje
Uz pređenih 10.000 km, samo ušteda na gorivu iznosi 700-900 eura. U mom slučaju, godišnja ušteda samo na benzinu je oko 4.000 eura. Odnosno, za dvije godine sam „vratio sebi“ 8.000 eura. Na dizel automobilu, servis je potreban svakih 10.000 km. Ako uzmemo cijenu usluge, onda bih za dvije godine potrošio još 700 eura. Ovo ne uključuje troškove rezervnih dijelova. Kod automobila na električni pogon promijenite filter kabine, provjerite nivo tečnosti svake dvije godine. Prilikom godišnje registracije ne plaćam porez, samo osiguranje. I time se uštedi još 70-100 eura godišnje.
Za samo dvije godine, kad računam gorivo, servis, registraciju, moji troškovi u odnosu na konvencionalni automobil smanjeni su za 9.000 eura, kaže sagovornik Primorskog portala.
Na pitanje, kako napuniti električni automobil, naš sagovornik kaže – Električni automobil se puni iz konvencionalne mreže 220 V. Uz automobil dolazi kabal za napajanje.
Auto možete brzo napuniti na posebnim stanicama za punjenje. Za sada postoji samo jedna takva stanica – u Podgorici, ali mi ne treba.
Postavio sam jednostavnu stanicu za punjenje i kad se vratim kući samo stavim “pištolj” u auto i punim . Ušteda novca je velika prednost automobila na električni pogon koji bi svima preporučio. U Crnoj Gori nedostatak su punioce, odnosno nedovoljno punioca za automobile na električni pogon. No, i to rješavamo korak po korak, istakao je Skorniakov.