Zajedničkim djelovanjem do održivog korišćenja i zaštite ribljeg fonda na Skadarskom jezeru i rijeci Bojani
Ekološki, ekonomski i društveno održiv ribolov na Skadarskom jezeru i rijeci Bojani, uz istovremeno njegovanje dinamičnog sektora ribarstva i obezbjeđivanje dostojnog životnog standarda ribarskim zajednicama, cil je sporazuma koji su juče potpisali ministri Vlada Crne Gore i Albanije. Potpis na Sporazum o zajedničkom održivom upravljanju ribarstvom na Skadarskom jezeru i rijeci Bojani stavili su juče ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković i ministarka poljoprivrede i ruralnog razvoja Albanije, gospođa Frida Krifca.
Sporazum ima za cilj promovisanje održivog korišćenja i zaštite ribljeg fonda, boljeg upravljanja ribarstvom, bolju razmjenu informacija, borbu protiv krivolova i krijumčarenja, kao i bolju koordinaciju u drugim oblastima na ovom području.
U skladu sa sporazumom, biće osnovan Zajednički komitet za ribarstvo za Skadarsko jezero i rijeku Bojanu, koji će se sastojati od predstavnika državnih organa, naučnika, ribara, predstavnika nacionalnih parkova i predstavnika opština iz obije zemlje. Obije države će u Komitetu imati po tri člana, koja će biti imenovana trideset dana od dana potpisivanja sporazuma.
„Komitet će redovno prilagođavati propise prema stvarnom stanju ribljih resursa“, ističu iz Vlade Crne Gore.
Cilj sporazuma jeste, kako se navodi u potpisanom dokumentu, zajednička posvećenost održavanju i razvoju ribljih resursa Skadarskog jezera i rijeke Bojane putem usaglašenih propisa o ribarstvu i koordinisanog upravljanja ribljim fondom i ribarstvom, te mjerama zaštite sa ciljem da se osigura da ribolov bude ekološki, ekonomski i društveno održiv, uz istovremeno njegovanje dinamičnog sektora ribarstva i obezbjeđivanje dostojnog životnog standarda ribarskim zajednicama
„Strane su saglasne da sarađuju pogotovo, ali ne i isključivo, u sljedećim oblastima: Održivo korišćenje i zaštita ribljeg fonda, Usaglašavanje upravljanja ribarstvom, Razmjena informacija o upravljanju ribarstvom, Borba, odvraćanje i eliminacija krivolova i krijumčarenja, Zajednička analiza podataka i informacija, Koordinacija sa drugim vrstama korišćenja voda, Javne konsultacije i informacije“, stoji u potpisanom sporazumu.
Zajednički komitet, kako se precizira, može da osnuje stalnu Zajedničku savjetodavnu grupu, koja može da okuplja naučne eksperte, predstavnike privrednih ribara, kao i druge relevantne zainteresovane strane.
„U skladu sa svojim potrebama, Komitet može da osniva i druge stalne ili ad hoc tematske radne grupe ili da angažuje pojedinačne eksperte“, navodi se.
Potpisivanje Sporazuma opravdano je činjenicom da su Skadarsko jezero i rijeka Bojana prepoznati kao oblasti sa visokim nivoom biodiverziteta i prisustvom ekonomski važnih vrsta riba čijom eksploatacijom se obezbjeđuje značajan prihod lokalnog stanovništva ove oblasti. Međutim, kao što je slučaj sa smanjenjem prisustva resursa ribe i drugih vodenih organizama u Jadranskom moru na isti način je utvrđen i pad ribljeg fonda i na Skadarskom jezeru.
„U skladu sa tim, održivo i domaćinsko upravljanje i jedne i druge države ovim vrijednim resursom je od krucijalne važnosti. Trenutno je upravljanje ribljim fondom i ribolovom fokusirano na nacionalne teritorije jezera. Međutim, kako su ribe mobilni organizmi, održiva eksploatacija ribe i drugih vodenih organizama treba da obuhvata cijelu teritoriju jezera. Analize su pokazale da je potrebno izvršiti harmonizaciju nacionalnih zakonodavstva u smislu zabrana ribolova, najmanje dozovljene veličine koje je legalno loviti, dozvoljenih ribolovnih alata, itd. Određene prakse upravljanja ribljim fondom na teritoriji koje dijele dvije zemlje su pokazale da se ono može najbolje uskladiti formiranjem zajedničkog tijela-komisije za ribarstvo, koja bi trebalo idealno da bude sastavljena od predstavnika državnih organa, naučnika, ribara, predstavnika nacionalnih parkova i predstavnika opština iz svake od zemalja koje dijele ovaj resurs. Redovno (godišnje ili dvogodišnje) prilagođavanje propisa prema stvarnom stanju ribljih resursa trebalo bi da bude zasnovano na odlukama ove zajedničke komisije“. stoji u predlogu osnovu za zaključivanje sporazuma.