Zdravija Crna Gora biće properitet nacije
Strateški pravac „Zdravija Crna Gora“, sa unaprijeđenim aspektima primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite i preventive, i novim proizvodima, omogućiće veći kvalitet života, a time i prosperitet nacije. Zdravija Crna Gora je središte biomedicinskog razvoja kroz nove tehnologije, proizvodnju ljekova, ljekovitog bilja i organske hrane i uz pružanje specijalizovanih zdravstvenih usluga (poput inovativnih i standardnih terapeutskih i rehabilitacionih programa) kao gotovog proizvoda, sa ciljem privlačenja posebne grupe pacijenata i istraživača iz regiona i šire. Zdravija Crna Gora je društvo tehnologije za zdravlje, nauku, blagostanje, regionalnu saradnju i mir izjavila je Načelnica Direkcije za razvoj i planiranje zdravstvenog turizma u Ministarstvu zdravlja Nataša Žugić.
Ona je na Konferenciji „Wellbeing as a travel trend“, u organizaciji Ministarstva zdravlja Crne Gore i Udruženja za održivi razvoj (UZOR), u okviru Erasmus+ projekta DigNest, u Budvi, istakla da je cilj konferencije unaprjeđenje potencijala razvoja zdravstvenog turizma u Crnoj Gori. Prema njenim riječima, namijenjena je kao stručna podrška malim i srednjim preduzećima, edukaciji menadžera i potencijalnih preduzetnika, radi osnivanja zdravstvenih ustanova u ugostiteljskim objektima i hotelijerima, inovativnim grupama u oblasti medicinske informatike te povezivanja oblasti zdravstva i turizma u svrhu ostvarivanja strateške Vizije Programa razvoja zdravstvenog turizma Crne Gore 2021-2023. godine.
-Kako je i definisano da će, u 2024. godini, zdravstveni turizam u Crnoj Gori predstavljati najvažniji segment crnogorske cjelogodišnje turističke ponude, kojeg prate posebno dizajnirani turistički proizvodi prilagođeni za zdravstvene turiste, Ministaerstvo zdravlja u saradnji sa drugim relevantnim ministarstvima, organima državne uprave i organima lokalne samouprave mora identifikovati oblasti koje treba zaštititi za dobrobit stanovništva, i sprovodi aktivnosti u zdravstvenom sektoru radi promovisanja koherentnog privrednog razvoja. Uloga države i njenih postojećih organa su od kritičnog značaja za razvoj zdravstvenog turizma koji mora biti ugrađen u sve marketinške, ekonomske i diplomatske aktivnosti kako bi se Crna Gora adekvatno pozicionirala na svjetskoj mapi zdravstvenog turizma kazala je Žugić i naglasila da akcenat treba staviti na izgradnju konkurentnosti, kroz koju će se zajednička ponuda pripremiti za tržišni nastup prema međunarodnim standardima.
Unapređenje konkurentnosti, kako je istakla, podrazumijeva aktivan odnos države u cilju otklanjanja svih identifikovanih sistemskih prepreka kroz izgradnju okvira za planski razvoj i investicije. -Osnova zdravstvenog turizma je upravo njegov lanac vrijednosti koji čine: imidž, poruke i informacije o destinaciji, donošenje odluka o putovanju, aranžman, rezervacija ili samostalna organizacija, putovanje u destinaciju, prijem i dobrodošlica, interpretacija destinacije, receptivni kapaciteti, turističke atrakcije i sadržaj, infrastruktura, prostor i doživljaj, odlazak iz destinacije u mjesto boravka, iskustva i impresije. Pored navedenih trendova, kao dodatni faktori uspjeha izdvojeni su: posrednici u zdravstvenom turizmu, konkurentne cijene, promjene zdravstvenih propisa, marketing destinacije i zdravstveni turistički događaji, onlajn zajednice i medicinski turistički časopisi, kanali distribucije, akreditacija i sertifikacija zdravstvenih ustanova, kao i drugi eksterni faktori. Takođe, uticaj globalizacije na zdravstveni turizam, nezdrav životni stil, starenje populacije kao jedna od najvećih društvenih transformacija, pojava novih društvenih vrijednosti i uticaj Covid-19 virusa- naglasila je Žugić