U riziku osobe sa neizgrađenim higijenskim navikama
Uslovi čuvanja namirnica su otežani pri visokim temperaturama, posebno pri boravku na otvorenom, tokom putovanja… Koliko je važna bezbjednost hrane i kako hranu čuvati tokom ljetjih dana da bi se izbjegle crijevne zarazne bolesti, za Primorski portal govori dr Marija Mrdak specijalista higijene u Domu zdravlja Bar.
Dr Mrdak ističe da su u najvećem riziku osobe sa neizgrađenim higijenskim navikama, zatim djeca, te osobe koje imaju neka hronična oboljenja i oboljeli od malignih bolesti. Od izuzetnog značaja je redovno održavanje lične higijene – često i temeljno pranje ruku.
-Crijevne zarazne bolesti predstavljaju najmasovniju grupu zaraznih bolesti koje se prevashodno prenose zagađenom hranom, vodom i prljavim rukama. Visoka spoljašnja temperatura pogoduje razmnožavanju infektivnih agenasa u hrani i kvarenju iste. Najznačajnije namirnice u tom smislu su meso, jaja, mlijeko, ribe, morski plodovi, voće i povrće. Istovremeno, određene navike poput konzumiranje neopranog ili nedovoljno i nepravilno opranog voća i povrća,kao loša higijena, pogoduju obolijevanju od crijevnih zaraznih bolesti, objašnjava dr Mrdak i naglašava “Osobe koje imaju stomačne tegobe, simptome prehlade, ili imaju upalne promjene na koži ili sluznicama, ne treba da učestvuju u pripremi i serviranju hrane”.
Primorski portal: Kako ispravno čuvati hranu od prodavnice do trpeze?
Dr Mrdak: Svjetska zdravstvena organizacija dala je 10 univerzalnih, takozvanih „zlatnih“, pravila za čuvanje i pripremu bezbjedne hrane:
1- Odabrati bezbjedan postupak obrade životnih namirnica
2- Prati ruke prije, tokom i nakon pripreme hrane
3- Brižljivo i temeljno kuvati sve namirnice životinjskog porijekla na temperaturi višoj od +70°C (posebno bitno za živinu, svinjetinu, jaja i jela od drugih vrsta mesa)
4- Pripremljenu hranu odmah – konzumirati, najkasnije 2 h od pripreme.
5- Termički obrađenu hranu za koju je predviđeno da se čuva duže od dva sata treba brižljivo čuvati, na temperaturi višoj od +60°C ili nižoj od 10°C, (najbolje na +4°C u frižideru) i to u plitkim, pokrivenim posudama po mogućnosti staklenim.
6- Jednom pripremljenu hranu prije konzumacije treba temeljno (dugo i na visokoj temperaturi) podgrijati ( da provri)
7- Spriječiti kontakt sirovih namirnica i termički obrađene hrane ( gotovih jela)
8- Besprekorna čistoća kompletnog kuhinjskog pribora
9 -Zaštititi hranu od insekata, glodara i drugih životinja
10- Koristiti higijenski ispravnu vodu za pripremanje hrane, te održavanje higijene osoba.
Primorski portal: Na što treba obratiti pažnju prilikom kupovine hrane u cilju bezbjednosti namirnica?
Dr Mrdak:Prilikom kupovine namirnica posebno trebamo obratiti pažnju da li su namirnice svježe: datum proizvodnje i rok trajanjat istih, odnosno do kada ih je najbolje upotrijebiti. Sve ove informacije ćemo saznati čitanjem deklaracija na namirnicama, kao i o porijeklu istih, njihovom nutrritivnom sastavu, gramaži, da li sadrže alergogene sastojke, aditive, emulgatore …
Primorski portal: Koliko god da zvuči nevjerovatno, mnogo se griješi po pitanju pranja namirnica. Kako se ispravno pere hrana, voće i povrće?
Dr Mrdak: Najbitnije je da kupljeno voće i povrće sa korom, prije konzumiranja dovoljno dugo i detaljno operemo pod mlazom tople higijenski ispravne vode za piće, jer ćemo na taj način otkloniti pesticide, koji ako se dugotrajno unose putem hrane u naš organizam imaju kancerogeni efekat na naše zdravlje.
Primorski portal: Asocijacija za ljeto su putovanja, i najviše se putuje tokom ovog godišnjeg doba. Šta jesti tokom putovanja? Koju hranu nositi na izlete, putovanja?
Dr Mrdak: U toku ljetnjih mjeseci , kada organizujemo izlete na otvorenom, ili putujemo, vrlo je bitno koju hranu ponijeti za konzumiranje, pa bi bila preporuka da to bude lagana hrana , poput salata od povrća, voća, integralna peciva, boca sa vodom, znači sve što ne zahtijeva čuvanje na niskim temperaturamai i ne sadrži sastojake od mlijeka, jaja, raznih majonez preliva, čokoladnih kolača i slično. To važi pogotovo za djecu koja spadaju u najosjetljiviju grupu i sklona su stomačnim tegobama, poput povraćanja i proliva. Tako da tokom izleta i putovanja, nositi hranu koja je higijenski i zdravstveno bezbjedna, da bi nam isti protekli prijatno i ostali u što ljepšem sjećanju.