Iz Splita mladi bračni par se preselio u Crnu Goru- izabrali i posao i porodicu u Baru

Bračni par Mia i Alajdin Bajrović napustili su Split i doselili se u Bar gdje su započeli novu životnu priču. Mia, profesorica matematike, rođena Splićanka, a Alajdin je u hrvatskom gradu živio 20 godina gdje je završio Srednju umjetničku školu, zatim studirao arhitekturu. U eri kada mladi iz Crne Gore razmišljaju o boljem životu u državama Evropske unije, Bajrovići su napustili Hrvatsku i u Baru započeli privatni posao.
Na pitanje Primorskog portala- kako su reagovali prijatelji, kolege… kada ste im saopštili da napuštaju Dalmaciju i odlaze u Crnu Goru, Mia ne skriva da su mnogi bili začuđeni.

-Postavljali su mi pitanja – šta ćeš tamo. Ljudi imaju osjećaj da Evropska unija ima puno opcija. Tačno je, drugačije su neke stvari posložene, ali srž se izgubila, a srž je za mene porodica. Cijenim porodične vrijednosti, za mene je dijete najvažniji dragulj porodice. Mi u Hrvatskoj smo počeli toliko brzo da živimo, mnogo se radi, a zapostavlja se porodica. Sve je manje vremena za porodična druženja. Ljudima ostaje sve manje vremena od dana da suštinski budu roditelji, suprug, žena…bilo da su preduzetnici, ili profesori. Počeli su da se zanemaruju prioriteti, a to je porodica, međutim, život leti. Zato smo suprug i ja smo izabrali mirnije mjesto za život. Uz posvećenost poslu želimo biti posvećeniji roditelji našoj kćerki, kazala je Mia.

Alajdina i Miu uz kćerku, vezuje zajednička ljubav prema umjetnosti, opredjeljenje da uče i stvaraju, ali kako ističu i želja da imaju više zajedničkih porodičnih trenutaka.
– Ja sam po struci profesorica matematike i fizike. U Splitu sam radila pet godina u školi. Međutim, od djetinjstva imala sam dvije ljubavi- jedna je matematika, druga umjetnost. U zrelijoj dobi umjetnost je osvojila tron. Napustula sam prosvjetu i pokrenula privatni posao u Splitu gdje sam uspješno radila pet godina. U salonu ljepote imala sam puno kljenata, termini su bili popunjeni po dvije –tri sedmice unaprijed. Mnogo se radilo. Suprug i ja, donijeli smo zajedničku odluku da se preselimo u Bar jer smatram da je to bolje za naše djete. U Baru živi familija mog supruga. Dolazili smo ljeti na odmor. U Baru je toplija okolina i ljudi. Odlučili smo se za taj korak. Uvjerena sam da je Bar preljepo mjesto za živjet, kaže simpatična Splićanka za Primorski portal.


U zajedničkom privatnom poslu bračni par Bajrović spajaju estetiku i umjetnost u cilju uljepšavanja dama čime su se bavili poslednjih pet godina i u Splitu. Talenat za slikarstvo, Alajdin razvija od djetinjstva. Počeo je da slika kao dječak, sa 12 godina imao je samostalnu izložbu slika u Baru koju je otvorio slikar Mihail Milo Pavlović.
Alajdin u šali kaže da je bio likovna nada. Ljubav prema umjetnosti ne jenjava, ali je odlučio da ženska lica imaju prioritet u odnosu na slikarsko platno i projektovanje.

-Želja nam je da na tržište Crne Gore donesemo nešto novo. Supruga i ja smo perfekcionisti. U Baru smo otvorili Studio ljepote, specializirani za obrave i trepavice. Fokus nam je na trajnoj šminci. Usavršili smo najnovije trendove izrade ekstenzija trepavica, takođe, laminaciju obrava i trepavica- po sistemu svaka dlaka na svom mjestu. Volim to sitno crtanje. Uživam kao što sam uživao na fakultetu dok sam radio sitne makete. Sve što se sitno radi rukama, to mi je zadovoljstvo. Mišljenja sam da se bolje fokusirati na obimno manju ponudu usluge čiji će kvalitet biti savršen. To nosi svoju draž, kaže Alajdin za Primorski portal.
Njegova supruga Mia dodaje – „uspjeh smo postigli u Splitu i namjeravamo porodični posao razvijati u Baru“.

Alajdin potiče iz porodice koja živi od zanatstva. Zahvaljujući njegovoj mami Kjmet Bajrović Kimi pozamanterija se u Baru opire vihoru modernih vremena i ona se jedina u gradu pod Rumijom bavi izradom kožnih proizvoda i garderobe – tašni, kaiševa, jakni.. Zanate u rukama imaju Alajdinov otac i brat. Stric mu je bio slikar.

-Moji roditelji su preduzetnici, zanatlije. Od kada znam za sebe uvijek su radili nešto rukama. Očigledno sam nasledio dar za manuelno i estetsko. Otac moje supruge je, takođe, slikar. Njena majka je profesorica matematike. Kod oboje je vjerovatno jači i dominantniji taj umjetnički kod. Ljubav prema estetici je bila jača od računskih radnji i brojeva, ističe Alajdin dodajući da je za preduzetništvo važna i matematika te je dobro da supruga ima talenta za ovu prirodnu nauku.


Profesori matematike su u Crnoj Gori deficitarni. Da li bi prihvatili posao u prosvjeti ?
-Jako sam pedantna i volim profesionalno se baviti poslom. U Hrvatskoj u prosvjeti ima mnogo stvari koje ja kao pojedinac u sistemu nisam mogla popravit. Mala frustracija u početku prelazi u veliku frustraciju, na kraju čovjek je frustriran svojim poslom. Iako želi dati maksimum od sebe, to se često jednostavno ne može u takvom sistemu. Zato sam odlučila napustiti taj sistem, preuzeti sve u svoje ruke. Postati preduzetnik i sama kontrolisati svoj napredak i svoj obim posla koji radim, i što ja mogu napraviti. Da mi se sad ponudi opet neki posao u prosvjeti, vjerujem da bi odbila jer ne volim se vraćati na stare stvari. Radije bi skroz nešto treće otvorila. Volim da učim kroz život. Suprug i ja razvijamo posao za koji vjerujemo da je dobitni recept za uspjeh, tako da ne sumnjam u nas. Pokazali smo da možemo u Splitu, uspjećemo i u Baru samouvjerena je Mia.

Nije baš često vidjeti muškarca u salonu ljepote za žene, još rijeđe arhitektu.
-Arhitektura jeste atraktivna, ali ima i mnogo barijera da dođete za posao. Nekada se kockice ne slože i život vas odvede drugim tokom. Zaposlite se u neku firmu, ali ta plata nije dovoljna za izdražavanje porodice. Prinuđeni ste za dodatne poslove. Za nekoliko dana taksiranja u Splitu zarađivao sam mjesečnu platu koju sam primao u arhitektonskom birou. Ali, radeći dva posla, ostao sam bez vremena za moju porodicu. Kad smo shvatili da sam na procjepu- poslovi, ili porodica u Splitu, izabrali smo i posao i porodica u Baru, kazao je Alajdin.