Anja Bujković: Rukomet je postao sastavni dio mog života
Anja Bujković, Foto: Privatna arhiva
Rukomet, kao jedan od najvažnijih sportova u Crnoj Gori, iz godine u godinu dobija nove talente. Jedna od njih je i Anja Bujković (17), rukometašica Mornara 7, koja svoj sportski put gradi kroz veliku ljubav prema ovom sportu.
Anja već četiri godine trenira rukomet, igra na poziciji lijevog krila i kapiten je ekipe. Kako kaže, rukomet je dio njenog života.
– Odrasla sam u porodici u kojoj se rukomet uvijek pratio i volio. Moja majka i tetke bavile su se rukometom, a od malih nogu gledala sam utakmice i slušala priče o ovom sportu. Posebno mjesto u tome imaju moj tetak Goran Simić, nekada vrhunski rukometni golman, kao i moj brat od tetke Nebojša Simić, reprezentativac Crne Gore. Tu je i Božidar Simić, koji se takođe bavi rukometom.

Zahvaljujući njima, rukomet je uvijek bio prisutan u Anjinom životu.
– Zanimljivo je da ranije nisam ozbiljno razmišljala o tome da počnem da treniram. Upravo mi je tetak Goran predložio da pokušam, vjerujući da bih mogla da se pronađem u ovom sportu. Danas sam mu zahvalna na tome, jer je to bila jedna od najboljih odluka koje sam donijela.
Kad je počela da trenira, nije bila među najboljim igračicama i mnogo toga joj nije dolazilo lako.
– Međutim, nikada nisam tražila prečice. Trudila sam se da redovno dolazim na treninge, da slušam savjete trenera i da iz dana u dan radim više. Uz podršku svojih trenera Dragana Gvozdenovića, Indire Mujić i Gorana Simića, uspjela sam da napredujem i da pokažem koliko se rad i upornost mogu isplatiti. Trudim se da budem prisutna na svakom treningu i da uvijek dam svoj maksimum. Nije svaki trening lak, niti je svaki dan isti, ali vjerujem da se upravo kroz rad i disciplinu postaje bolji igrač. Zbog toga nikada ne odustajem i uvijek pokušavam da pružim najbolje od sebe.
Protekla sezona, dodaje Anja, bila je izazovna za tim.
– Najmlađa smo ekipa u ligi, i ovo nam je prva sezona nakon odlaska starijih igračica, zbog čega smo morale da naučimo da igramo zajedno i preuzmemo veću odgovornost. Iako rezultati možda nisu bili onakvi kako smo željele, ponosna sam na svoju ekipu jer smo tokom cijele sezone davale maksimum, vrijedno trenirale i borile se do kraja – kaže ona i dodaje:
– Kao kapiten tima, trudim se da svojim primjerom pokažem koliko su rad, disciplina i zajedništvo važni. Želim da budem podrška svojim saigračicama i neko na koga mogu da se oslone u svakom trenutku. Svaka utakmica za mene je prilika da pomognem ekipi i dam svoj doprinos na najbolji mogući način. Moje saigračice su moja druga porodica. Kroz treninge, utakmice, pobjede i poraze, izgradile smo posebno prijateljstvo i zajedništvo koje nas čini jačim timom.

Anja je učenica Gimnazije „Niko Rolović” u Baru, sa odličnim uspjehom i prosjekom 5.00.
– Trudim se da budem uspješna i na sportskom i na školskom planu, jer vjerujem da su rad, odgovornost i upornost ključ svakog uspjeha. Moj cilj je da nastavim da napredujem, da vrijedno treniram i da jednog dana dobijem priliku da predstavljam Crnu Goru u reprezentativnom dresu. Svjesna sam šta je sve potrebno za ostvarenje tog cilja, ali sam i spremna da dam sve od sebe kako bih ostvarila svoje snove.
Na kraju, Anja poručuje:
– Rukomet me je naučio da nijedan uspjeh ne dolazi bez truda, i upravo zato ću nastaviti da radim, učim i borim se za svaki naredni korak na svom sportskom putu.


