Kako opstaje kajakaški klub „KajakSport“
Za sada jedino sportsko – rekreativno društvo “KajakSport” iz Podgorice održava tradiciju kajaka na obalama podgoričkih rijeka. Osnovano je prije četiri godine. Uz mnogo volje, entuzijazma i ljubavi prema ovom sportu Vukašin Pejović, Đorđe Đurović i Ana Klikovac zajedničkim snagama se bore da ovaj klub okupi što veći broj ljubitelja brzaka, rijeka i veslanja.
Za agenciju Media Biro govorio je sekretar KajakSport – a Vukašin Pejović koji je kazao da klub broji 20 – ak članova. Vesla se tokom cijele godine, bez pauze nezavisno od vremenskih uslova.
“Baza nam je na Morači, gdje su nam i prostorije, međutim, u toku ljetnjeg perioda veslamo i na drugim mjestima,rijeci Tari, Pivskom jezeru…generalno se trudimo da naša ponuda bude raznovrsna i da osmislimo što zanimljivije sadržaje za naše članove”, kazao je on.
Pejović je naglasio dobru saradnju sa Glavnim gradom od kojih su, kako je istakao dobili prostorije na korištenje, što im je umnogome olakšalo logistički dio, odnosno prilaz Morači gdje su smješteni sami kajaci. Kako je napomenuo, finansiraju se iz sopstvenih sredstava i sve prihode preusmjeravaju za obuku instruktora i nabavku adekvatne opreme.
“Kajak nije ni malo jeftin sport, za njega je potrebno dosta kvalitetne opreme, logistike i same organizacije. Kao i u svim ekstremnim sportovima mora se voditi računa o svemu. Klub nastoji da svim kajakašima obezbijedi svu potrebnu opremu, shodno tome u posljednje vrijeme smo se dosta trudili da tu flotu proširimo i da osposobimo što više instruktora. Napomenuo bih da je ovo sve volonterizam, sva sredstva koja zaista nisu prevelika preusmjeravamo na kupovinu potrebne opreme, nije ni malo lako održavati klub”, poručio je Pejović.
Kako je saopštio, u narednom periodu imaju za cilj proširenje flote, koja bi ujedno i poboljšala samu ponudu kluba. Nabavkom još kajaka i potrebne opreme klub bi, prema riječima Pejovića, mogao primiti mnogo više zainteresovanih za ovaj sport nego što je to slučaj sada.
Trener i član KajakSporta, Zorana Jokmanović objasnila je da u ovoj disciplini mogu da se oprobaju samo punoljetna lica. Kako je navela, sa treninzima se obično počinje u maju mjesecu kada je vodostaj dovoljno velik, ali ne previše kako bi stvarao napore samim kajakašima.
“Jul i avgust su mjeseci kada je vodostaj adekvatan za učenje, kada je Morača mirnija i lakša tako da su to idealni mjeseci za početne korake. Otprilike za nekih mjesec dana može da se stekne početno znanje za vožnju kajakom”,rekla je ona.
Prema njenim riječima, ostalim mjesecima je takođe moguće voziti kajak ali uz mnogo veće znanje, bolje vještine i dosta bolju kondiciju.Kazala je da su treninzi poprilično intezivni. Zorana je objasnila kako izgleda jedan trening članova KajakSporta.
“Kreće se sa plaže Galeb, uzvodno se vesla do Vranjskih njiva što je nekih 3, 5 km uzvodnog veslanja. Zatim se rade vježbe na brzacima, napomenula bih da to zavisi od vodostaja i da su svaki put vježbe drugačije i onda se ekipa vraća nazad do početnog mjesta. Cijeli trening traje oko dva i po do tri sata”, pojasnila je ona.
Klub trenutno broji 6 žena koje koje se aktivno bave kajakom. Za prethodnih 4 godine oko 50 članova se oprobalo u ovoj disciplini. Kako je kazala Zorana, za aktivno bavljenje kajakom potrebna je volja, kontinuitet i prije svega disciplina.
“Ovo upoznavanja tokom jula i avgusta mjeseca je jedan odličan način da ljudi vide šta im je sve ovdje dostupno i da se bliže upoznaju sa kajakom kao sportom. Nakon toga potreban je rad. Pored rada na tehnici, jako se vodi računa o bezbjednosti. Morača nije naivna rijeka, zahtjeva dosta, prije svega mirnu glavu što je i benefit sporta”, kazala je Jokmanović.
Sportsko – rekreativno društvo KajakSport vikendima organizuje spustove Moračom ili Tarom, ili posjeta nekom od jezera. Aktivno učestvuju na regatama kao što je regata na Pivskom jezeru koja se organizuje svake godine u Plužinama. Redovni su učesnici na manifestacijama Turističke organizacije Podgorice kao što su Ajmo na Moraču i brojnim drugim.