Mornarovih stotinu godina – više od fudbala
Jubilej 100 godina postojanja Fudbalskog kluba “Mornar” obilježen je večeras bogatim programom u Domu kulture u Baru. Povodom jubileja, objavljena je monografija „Stotinu Mornarovih godina“, autora Željka Milovića i Dragana Stojanovića, a u izdanju Opštine Bar i predsjednika Dušana Raičevića.
„Stotinu Mornarovih godina“ nije priča samo o gradskom klubu, već o svima koji su učestvovali u oblikovanju „Mornara“ i dali doprinos da postane ono što danas jeste, priča o građanima koji su sa puno žara, svim srcem, navijali sa tribina i fazama koji su zajedno opština Bar i FK ‘Mornar’ prolazili.
Na 438 strana pored brojnih tekstova u monografiji se nalaze i 662 fotografije, pa se može reći da ona donosi mnogo više od istorije sportskog kolektiva. To je priča o sjajnim pojedincima koji su obilježili postojanje kluba, fanovima koji su ih bodrili, etapama razvoja kroz koje su klub i grad prošli i i dalje zajedno prolaze. Monografija stoga ostaje svjedočanstvo jednog vremena i sjećanja koje je sada sačuvano za generacije koje dolaze.
„Nije bilo lako prikupiti građu za ovako veliko djelo. Želim prije svega da se zahvalim bivšim fudbalerima i njihovim porodicama koje su nam nesebično ustupile fotografije i druge materijale iz privatnih arhiva. Mimo toga, značajnu podršku smo dobili iz svih krajeva bivše Jugoslavije, posebno Splita i Subotice, kako bi ovo djelo imalo i naučni karakter“, kazao je jedan od autora Željko Milović.
Kompletna monografija nije koncipirana kao skup statističkih podataka, već je ispričana priča o važnim ljudima i događajima koji su presudno uticali na grad i na ‘Mornar’
„Naravno, tu su i anegdote, razni kurioziteti, stvari koje čine monografiju takvom da se može čitati i za narednih sto godina. Ovo je priča o gradu i Mornaru, a to je u suštini jedna ista stvar. Ispričana je priča o važnim ljudima, čije likove možemo vidjeti i na panoima u sklopu izložbe, koji su presudno uticali na grad i na „Mornar“”, kazao je Milović, dodajući da je Dragan Stojanović “savršen za saradnika, jer zna da usmjeri, popuni praznine u pamćenju, i ima savjete kako se ponašati pri pisanju tekstova o nekim događajima i ljudima”.
Dragan Stojanović, koautor izdanja, nekadašnji trener i golman „Mornara“ zahvalio se predsjedniku Raičeviću na pruženoj prilici da bude dio autorskog tima.
„Najveći izazov bio je pronaći fotografije. Ova knjiga je još jedna moja utakmica u kojoj sam ja pobijedio i vjerujte u ovom trenutku da nema srećnijeg čovjeka od mene. Ona je kruna mg sveukušpnog fudbalskog rada i zahvalan sam što mi je predsjednik dao priliku„, kazao je Stojanović.
U ime „slavljenika“, meč koordinator Đuro Stambolić pozdravio je sve prisutne zvaničnike, bivše i sadašnje fudbalere, zainteresovane građane, zahvalio se na prisustvu, pocrtavši da je ova monografija dokaz trajanja, dokaz da je „Mornar“ izdržao teške godine i opstao, dok su se neki drugi klubovi „gasili“, dokaz da su generacije Barana živjele fudbal kroz Mornar, ne potcjenjujući druge klubove iz Bara.
„U ovoj monografiji smo mi, naši očevi, djedovi, četiri stadiona, naši grbovi, naše legende, putovanja barkom, kamionom, šunobusom, vozom, autobusom… Tu su ljudi uz koje su se mlađi uzdizali i koji su im predstavljali uzor. U knjizi su, takođe, svi koji su utkali dio sebe u istoriju ovog kluba“, kazao je Stambolić.
Željko Milović objasnio je da je knjiga podijeljena po dekadama.
„Od pobjede do pobjede, od poraza do poraza, od tuče do tuče, od prekida do prekida… Ono što mi je posebno interesantno i što sam sa merakom pisao je dio „Pod Mornarovim jedrima“, koji obuhvata priče o trenerima, malom i veteranskom fudbalu, dolascima ‘velike četvorke’...“, kazao je Milović.
Dragan Stojanović, koji je u sezoni 1994/95 sa Mornarom doživio „duplu krunu“, prisjetio se kako je izgledalo dići pehare i ispisati jednu od najslavnijih stranica u vijek dugoj istoriji kluba.
„U monografiji sam se najviše bavio igračima iz ’94 i ’95, jer sam želio da se njima da dosta prostora u monografiji, više iz razloga jer su bili ‘izvanjci’. Sretali smo se igračima, dogovarali smo se preko telefona…“, kazao je Stojanović, prisjetio se brojnih anegdota, između ostalih i one o pozivu da upravo on bude dio sarajevskog „Željezničara“, koji je stigao do njega tek godinama kasnije.
Stambolić se osvrnuo i na trenutno stanje u klubu.
„Zahvaljujući FSCG i Opštini Bar ti uslovi su zaista dobri. Naše ambicije su ove godine velike„, kazao je Stambolić.
Obraćajući se prisutnima, predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević naglasio je da je ova monografija još jedan povod da se svi podsjetimo koliko je Baru važna kultura sjećanja.
„Istorija FK ‘Mornar’ je satkana u dvije definicije – jedna je tradicija, koja je i te kako vezana za istoriju grada, jer se klub, kao i grad, iz pepela izdizao kao feniks. FK Mornar dio je brojnih porodičnih tradicija. Imamo veliki broj interesantnih primjera da su sinovi nastavljali tradiciju očeva ili čak djedova. Sa druge strane je emocija. Bez obzira što ne možemo da govorimo o značajnim sportskim rezultatima, kad god biste pitali nekoga šta za njih znači ‘Mornar’, to je emocija„, kazao je Raičević i najavio da će uskoro biti otvorena Mornarova fudbalska akademija, sa ciljem da sve više djece bude na terenima poligona Madžarice.
Promociji su prisustvovali nekadašnji i sadašnji igrači FK Mornar, bivši i sadašnji članovi uprave kluba, bivši predsjednici Opštine Bar Žarko Pavićević, Zoran Srzentić, aktuelni predsjednik Opštine Dušan Raičević…
U nastavku večeri priređena je svečana akademija povodom jubileja. U holu Doma kulture u Baru postavljena je izložba u sklopu koje je publika u prilici da vidi fotografije četrdesetak igrača i trenera koji su obilježili protekli vijek postojanja kluba, kao i dio pehara iz bogate klupske riznice nagrada.
Program je vodila novinarka Milica Marinović.