Na kafi sa profesorom Lazarom Macanovićem i učenicima Mihailom Roćenovićem i Matijom Vojvodićem
Gimnazija „Niko Rolović” učestvovala je na Olimpijskim igrama srednjih škola, tkz. „Gimnazijadi” u Bahreinu od 23. do 31. oktobra, gdje su atletičari Mihailo Roćenović i Matija Vojvodić, sa svojim profesorom Lazarom Macanovićem, predstavljali Crnu Goru na najvećoj svjetskoj smotri školskog sporta.
U pratnji je, kao vođa puta, bio i Zoran Jojić, direktor Direktorata za sport pri Ministarstvu sporta.
Prema riječima profesora Macanovića, plasman na svim ovim takmičenjima su izborili pobjedama na državnim prvenstvima.
– I ranije je bilo mogućnosti da neka od crnogorskih ekipa otputuje na neku od dosadašnjih „Gimnazijada”, međutim, zbog nedostatka sredstava u Nacionalnom školskom savezu to do sada nije bilo moguće. Ipak, na ideju AK „Mornar”, a uz finansijsku pomoć Školskog sportskog društva „Niko Rolović”, Opštine Bar, Ministarstva sporta, kao i Crnogorskog školskog sportskog saveza, po prvi put na Olimpijskim igrama učenika srednjih škola nastupala je i Crne Gora, a nju su predstavljali trojica Barana – kaže profesor Macanović i dodaje:
– Ostaje žal što zbog dalekog puta i nedostatka sredstava nije otišlo i više takmičara. Samo iz barske gimnazije ima sigurno 20-tak mladih sportista kojima je bilo mjesto tamo, koji bi bili konkurentni i koji bi se borili za najviši plasman na ovoj smotri sporta. Uspješni odbojkaši i odbojkašice, teniseri, karatisti, atletičari, šahisti, košarkaši… su mogli dostojno predstavljati grad i Crnu Goru na ovoj Gimnazijadi.
Kako ističe, samo otvaranje igara bilo je spektakularno.
– Defile 5.500 učesnika iz 71 države svijeta na nacionalnom stadionu Bahrein, kao na pravim Olimpijskim igrama, uz pun stadion, direktno je prenosila i Bahreinska televizija, a prenos je bio i na ISF televiziji (televizija Svjetske školske federacije), uz veličanstven vatromet koji je trajao najmanje 20 minuta.
Nakon otvaranja, već sjutradan su počela i takmičenja.
– Prvi je na borilište izašao Mihailo Roćenović u kvalifikacijama trke na 800 metara. Takmičenje je trebalo da počne u 16,00 h, pa su se takmičari i pripremali i zagrijavali za taj termin, no, zbog tehničkih problema domaćina dosta se kasnilo, pa su prve grupe počeli sa trčanjem u 17,30. Mnogi se u ovom velikom kašnjenju nisu snašli, pa među njima i naš Mihailo, te je trčao daleko od svojih najboljih rezultata i kao peti u grupi nije uspio da se plasira u finale.
Mihailo Roćenović ističe da su dolazak i boravak na „Gimnazijadi” bili veličanstveni.
– Biti dio ovog spektakla i biti među 5.500 srednjoškolaca iz cijelog svijeta je nešto što se pamti za čitav život. Najviše smo se družili sa Bugarima, sa kojima smo bili u istom hotelu i koji su se pokazali kao veliki prijatelji. Ali i svi ostali su bili veoma srdačni, počev od domaćina, koji su uz osmjehe, podršku i pomoć pružali pravi osjećaj gostoprimstva. Zaista smo uživali u boravku svih dana. Ostaje ovo takmičenje kao jedna lijepa uspomena u mojoj daljoj karijeri u sportu, ali i u školskim obavezama – kaže on.
Narednog dana nastupio je i Matija Vojvodić u svojoj rezervnoj disciplini 110 metara sa preponama. U granicama svog najboljeg rezultata u kvalifikacionoj trci u svojoj grupi zauzeo je drugo mjesto, međutim, samo najbolji se presirao u finale. Mađar, koji je bio najbolji u Matijinoj grupi, kasnije je u finalu osvojio bronzanu medalju.
Prema riječima Vojvodića, on je predstavljao Crnu Goru i do sada, na Igrama malih zemalja, Evropa Kupu i brojnim drugim takmičenjima, ali ovo je nešto što se pamti.
– Ovo je, ipak, ostvarenje nekih mojih snova. Ovakvih druženja nema nigdje, samo na Olimpijskim igrama. Družili smo se sa sportistima iz čitavog svijeta i vidjeli da i mi tamo pripadamo. Posebno sam ponosan i mojim sportskim rezultatom, gdje sam tri puta obarao svoj lični rekord, koji je sada za 25 cm bolji nego onaj sa kojim sam došao. Posebno se zahvaljujem i mom treneru u klubu, Bojani Đurković – kaže Vojvodić.
Uslijedio je dan pauze za sve sportove, koji je domaćin iskoristio za izlete učesnika. Posjetili su tvrđavu Salman Bin Ahmed, grad – pijacu Bab al Bahrain, stadion Muharaq, a svima se najviše svidjela staza Formule 1, gdje se vozi trka za Veliku nagradu Bahreina. Uveče je uslijedilo „Veče Nacija”, gdje su sve reprezentacije uz pjesmu i igru predstavljali svoje zemlje i običaje.
Sledeća dva dana, kako kaže Macanović, takmičenja su im posebno ostala u sjećanju.
– U kvalifikacijama skoka u dalj nastupio je Matija Vojvodić, gdje je u tri svoja skoka dva puta popravljao svoj lični rekord, i sa skokom od 6,85 kao deveti se plasirao među 12 u finale skoka u dalj. U kvalifikacijama je nastupilo 36 takmičara. Sjutradan je u finalu, u drugom skoku, ponovo popravio svoj lični rekord i skočio 6,89, što je 25 cm bolji rezultat od rekorda sa kojim je došao na ovo takmičenje. U veoma jakoj konkurenciji, gdje pojedini takmičari imaju svoje lične rekorde i preko 8 metara, Matija je na kraju finala zauzeo 9. mjesto. Iako su i sedmi i osmi imali isti rezultat od 6,89, imali su bolji drugi skok, pa je Matija ostao na 9. mjestu, što je svojevrstan veliki uspjeh za njega lično, ali i za školu, klub, grad i državu koju je predstavljao – priča profesor.
I ceremonija zatvaranja je bila veličanstvena.
– Uz zajednički defile svih učesnika i prigodan program organizatora završena je još jedna „Gimnazijada”, ovog puta i sa učesnicima iz Crne Gore. Ova „Gimnazijada” je mnogima bila i ostvarenje njihovih dječakih snova. Uz suze učesnika i neizostavne razmjene majica i dresova, brojeva telefona i toplih pozdrava, učesnici su otputovali svojim kućama, uz nadu skorašnjem susretu i pozdrave „doviđenja Bahrein”, te „dobrodošli u Srbiju”, jer će naredna „Gimnazijada” biti na Zlatiboru. Blizina ovog takmičenja bi mogla omogućiti i mnogo više učesnika iz Crne Gore, pa očekujemo i prve medalje – kaže Macanović.