Ruski rulet punim revolverom: Ponižavajući status superligaških trenera

Status trenera Superlige odavno je degradiran ispod svake granice, te brojne promene na klupama timova uveliko nisu iznenađujuća pojava.
Sublimacija rokada postala je redovna rubrika većine sportskih medija, a posle februarskog “drafta” u kojem je Spartak uzeo Tomislava Sivića iz Novog Pazara, dok je klub kraj Jošanice angažovao upravo Vladimira Gaćinovića iz Subotice, delovalo je da članovi srpske elite više nikako ne mogu da iznenade javnost.
Ipak, granice su tokom produženog vikenda ponovo pomjerene, a dno po ko zna koji put probijeno s obzirom na to da smo u četiri dana bili svedoci čak šest rastanaka. Lavinu su pokrenuli TSC i Jovan Damjanović, a posledica tog rastanka bio je odlazak Slavka Matića iz Tekstilca. Trener koji je napustio klub iz Odžaka promovisan je u Bačkoj topoli, dok je njegovo mesto u novom superligašu preuzeo Bojan Krulj.
Po završetku utakmica 26. kola usledili su rastanci u još tri kluba, pa je Nikola Drinčić napustio Radnički iz Niša, Slavoljub Đorđević se rastao sa Napretkom, dok su Tekstilac i Branko Mirjačić okončali saradnju. U Nišu i Kruševcu još nisu poznata nova imena stratega, dok se u Pančevu očekuje samo zvanična potvrda dolaska Radomira Kokovića.
Od petka popodne, do utorka ujutru svedočili smo rastancima u čak šest klubova, a u kojoj meri je takva slika abnormalna i poražavajuća najbolje je oslikano kroz poređenje sa drugim ligama. Primera radi, u nemačkoj Bundesligi je od početka sezone do danas viđeno samo tri promene na klupama, pet rastanaka sa trenerima dogodilo se u španskoj Primeri od prvog kola do danas, dok je jedan trener više ostao bez posla u francuskoj Ligi 1 i engleskoj Premijer ligi.
Činjenica da je u ozbiljnim ligama za sedam meseci promenjeno manje ili isto trenera kao u Srbiji za četiri dana ostavlja opor ukus u ustima i alarmira da su hitno potrebne promene. Status trenera u domaćim klubovima daleko je lošiji i u poređenju sa šampionatima u regionu, te je Srbija miljama daleko od mađarske u kojoj je viđeno pet rastanaka, ali i od Crne Gore (6), Bosne i Hercegovine, Hrvatske (9), Albanije, Rumunije (10) i Makedonije (13).
Gledajući od početka sezone, bili smo svedoci čak 26 promena, odnosno 42 različite kombinacije saradnje trenera i klubova. Neki stratezi, stigli su da se oprobaju i u po dva kluba, pa su tako Nenad Lalatović i Branko Mirjačić ostali bez prava da do kraja takmičarske godine vode neki klub iz domaće elite, dok bi se u istoj poziciji u slučaju smene našli Marko Savić, Tomislav Sivić, Vladimir Gaćinović, Nikola Trajković i Slavko Matić.
Pravilo da treneri imaju pravo da budu registrovani kao šefovi stručnog štaba u samo dva kluba po sezoni trebalo bi da primora stratege da opreznije biraju poslove, međutim prosečna dužina njihovih boravaka na klupama ne govori u prilog istog. Sa druge strane, možda bi eventualmno ograničenje klubova na jasan broj trenera po sezoni imalo konkretan doprinos u smanjenju haotičnih rastanaka.
U aktuelnoj sezoni najviše promena viđeno je na klupama Vojvodine i Partizana gde su Srđan Blagojević i Miroslav Tanjga četvrti treneri koji predvode ekipe, dok su Crvena zvezda, Radnički iz Kragujevca i OFK Beograd jedina tri kluba u kojima su na čelu stratezi sa kojima su i počeli prvenstvo.
Ruski rulet u kojem treneri vrte burence puno metaka ne ostavlja šansu za preživljavanje, a strpljenje je odavno reč izbrisana iz rečnika odgovornih u superligašima. Imajući u vidu aktuelni trend, ali i činjenicu da tek slede borbe za opstanak i Evropu jasno je da će se brojka promenjenih trenera značajno uvećati do juna, a samim tim i dodatno degradirati kako trenerska sttruka u Srbiji, tako i superligaški fudbal generalno.
UKUPNO TRENERA U SEZONI PO KLUBU
4 – Partizan (Aleksandar Stanojević, Savo Milošević, Marko Jovanović, Srđan Blagojević), Vojvodina (Božidar Bandović, Nemanja Krtolica, Nenad Lalatović, Miroslav Tanjga)
3 – Mladost (Dejan Joksimović, Nenad Lalatović, Nikola Trajković), Novi Pazar (Nikola Trajković, Tomislav Sivić, Vladimir Gaćinović), IMT (Milan Đorđević, Milan Stojanovski, Zoran Vasiljević), Spartak (Miloš Kruščić, Vladimir Gaćinović, Tomislav Sivić), Jedinstvo (Ivan Radovanović, Miloš Obradović, Uroš Matić), TSC (Dean Klafurić, Jovan Damjanović, Slavko Matić), Napredak (Goran Stevanović, Slavoljub Đorđević, ?), Tekstilac (Branko Mirjačić, Slavko Matić, Bojan Krulj), Železničar (Marko Savić, Branko Mirjačić, Radomir Koković)
2 – Čukarički (Goran Stanić, Marko Savić), Radnički Niš (Nikola Drinčić, ?)
1 – Crvena zvezda (Vladan Milojević), Radnički Kragujevac (Feđa Dudić), OFK Beograd (Simo Krunić).