Sportski vremeplov: Krsto Todorović o jedrenju i regatama
Ilija i Krsto Todorović, Goran Banović i Miloš Praščević sasvim slučajno došli su prije godinu ipo dana na ideju da se samoorganizuju i naprave jedriličarski sastav.
Tekst napisan 2010. godine.
Možda su na njihovu odluku veliki uticaj imali profesor Lazar Macanović i Duško Vuković. U početku su, kaže Krsto Todorović, iznajmljivali brodove od Montenegro čartera.
Ovaj, sada već poznati sastav, prvu regatu odvozio je jedrilicom Elan 43 Indrešen, prošle godine, na relaciji Brindizi-Krf, i od tada sve radi u svojoj režiji, ali uz pomoć sponzora „Lovćen Osiguranjaˮ, koje je našlo svoj interes, s obzirom da je nautički turizam kao sport sve zastupljeniji.
Krsto Todorović, sa kojim smo razgovarali u njegovoj porodičnoj kući, objašnjava da postoji kalendar regata, onih koji se održavaju u Crnoj Gori, te onih internacionalnih.
– Ove godine, uz veliku pomoć naših sponzora „Lovćen osiguranjaˮ, učestvovali smo na dvije internacionalne regate, Bari – Herceg Novi i Brindizi – Krf. Na regati od Barija do Herceg Novog osvojili smo treće mjesto, u jakoj konkurenciji od preko 50 brodova, dok je na ovoj drugoj, Brindizi – Krf, na kojoj je bilo preko 120 učesnika, došlo do odustajanja zbog nedostatka vjetra, i ona nije u potpunosti uspjela. Kada je u pitanju vrijeme, odnosno pravila za regate, uzima se duže od realnog vremena za koje se može stići na određeni cilj. Dešava se, kako je to bilo na regati Brindizi – Krf, kada je 70 takmičara moralo da odustane zbog nedostatka vjetra. Na cilj su stigle samo trkačice, brodovi koji su pravljeni isključivo za trke, i koji sa vrlo malo vjetra mogu da se kreću relativno brzo. Mi se takmičimo u klasi „holidejˮ koja je dosta sporija – priča Todorović.
Nedavno su, kaže on, bili na zaista lijepoj, tradicionalnoj turističkoj regati u Baošićima, gdje su osvojili prvo mjesto.
– Regata je trajala dva dana, a jedrilo se po 3-4 sata. Oba dana smo bili prvi u našoj klasi. U mješovitom sastavu predstavili smo jedriličarski klub Mornar i Lahor iz Boke. U mješovitoj posadi bili su skiperi Peđa Pavićević, Pero Pejaković, odnosno Goran Banović, a u posadi Krsto i Ilija Todorović, Miloš Praščević i Sreten Nešković – kaže oni dodaje.
– Jedrenje nas je sve privuklo jer je veoma atraktivno, a na takmičenja dolazi veliki broj ljudi. To je izvanredna promocija kad je u pitanju nautički turizam svih zemalja na Mediteranu, jer privuče veliki broj zaljubljenika u jedrenje. Veliki broj regata se održava na Jadranu, u Hrvatskoj, Italiji, Grčkoj, Crnoj Gori… Kad je u pitanju Bar, imamo izvanredne uslove u Marini da i na ovaj način promovišemo i grad i Crnu Goru, kao i ovaj sport. Istina, radi se o prilično skupom sportu.
Prema njegovim riječima, ekipa je planirala i barsku regatu, a sve u pokušaju da na taj način zainteresuju subjekte, prije svega Luku Bar, Marinu, ljude iz Opštine, uz sponzorstvo „Lovćen osiguranjaˮ, da se napravi neka tradicionalna barska regata.
– Da li ćemo u tome uspjeti ostaje da se vidi, ali se mora reći da je barska marina jedna od najljepših u okruženju. Bilo bi dobro da imamo jednu regatu, da Bar bude prepoznatljiv po njoj, jer se zna da su jedriličari bogati ljudi, veliki zaljubljenici u nautički turizam, a da su za organizatore takvih regata ulaganja vrlo mala, tek toliko da se kupe pehari, medalje i diplome. Te regate traju nekoliko dana i takmičari traže provod, uživanje. Posade imaju i do deset članova i veliki broj ljudi se za kratko vrijeme nađe u gradu. Dovoljno je reći da je 120 posada bilo na regati Brindizi – Krf. To je oko hiljadu ljudi, a svi su oni dužni da plate kotezaciju koja iznosi oko 250 eura.