Sportski vremeplov: U Atletskom klubu Mornar zadovoljni rezultatima
Kraj jula, početak avgusta što bi se reklo, špic sezone u atletici. Ove godine već je održano Prvenstvo Crne Gore za seniore, mlađe juniore i juniore.
Tekst napisan 2010. godine
U narednom periodu planira se organizovanje Kupa Crne Gore za skakače i nekoliko atletskih mitinga na kojima bi se takmičili trkači.
– To je iz razloga da bude što više takmičenja, jer je jedno značajno takmičenje, prvenstvo Balkana za sve kategorije, pred blagim zastojem zbog opšte finansijske krize, posebno u Grčkoj, koja je nosilac Balkanske atletske Federacije. Zbog toga će ove godine biti održati prvenstvo Balkana za mlađe juniore, a već su otkazana ostala Balkanska prvenstva, što je veliki minus za atletiku, odnosno za napredak mlađih atletičara koji ne mogu da učestvuju na prvenstvu Evrope i Svjetskom prvenstvu. Atletičari Mornara su ove godine, moram biti malo kritičan, u blagom zastoju, a razloga je puno. Osnovni razlog je finansijske prirode. Mi imamo podršku skupštine grada, međutim, ta sredstva za sada nisu dovoljna, i zbog toga, kao i nekih drugih razloga, čim atletičar pređe u kategoriju juniora vrlo ga je teško zadržati. Za seniore su potrebni posebni uslovi, nadoknade, stipendije, posebna oprema, što je nama problem. Ipak, mi se borimo i pokušavamo da zadržimo atletičare – kaže Boro Ičević, sportski direktor Atletskog saveza Crne Gore.
On ističe da je ove godine praktično na kraju karijere Ilija Ranitović, koji je prošle godine proglašen za najboljeg sportistu Bara.
– Upravo iz ovih razloga koje sam sad naveo, on je počeo da radi i formira porodicu, a tu je kraj atletike. Mi pokušavamo da sačuvamo atletičare, ali je to zaista teško u uslovima finansijske krize. Mi nismo veliki potrošači, ali i to koliko nam treba je teško obezbijediti – kaže on i dodaje:
– Plasmanom naših atletičara sam, moram reći zadovoljan, s obzirom na ovakve uslove. Imamo određeni broj prvaka Crne Gore u svim kategorijama, takođe određeni broj reprezentativaca Crne Gore u svim kategorijama. Od mlađih, Ljiljana Matović je stipendista Olimpijskog komiteta Crne Gore, i ona će najvjerovatnije biti učesnik prve Olimpijade mladih, koja će biti održanakrajem avgusta u Singapuru. Koliko će ona uspjeti zavisi najprije od nje, ali nešto što je pozitivno u ovoj priči je da će nastaviti školu u Novom Sadu, zajedno sa bratom koji je upisao fakultet, i oboje će živjeti tamo gdje je sjajna atletska tradicija, sjajan atletski klub Vojvodina, i treneri su spremni da nam pruže podršku. Odnosno, kada su oni ovdje imaju našu punu saradnju, i na taj način će pružiti ruku nama, a zapravo najviše bratu i sestri Matović. Mislim da to može bude prekretnica za njihovu atletsku karijeru. Oboje su reprezentativci Crne Gore, i oboje će se takmičiti za Mornar.
U atletici je, kaže, nimalo komplikovan, čak gotovo nemoguć prelazak u inostrane klubove zbog državljanstva.
– Za Vojvodinu će nastupati na osnovu dvojne registracije, ali to je samo kad nastupaju za ekipu. Međutim, na pojedinačnom prvenstvu mogu nastupati samo za državu čije državljanstvo imaju. Takođe, ima i mlađih atletičara, koje je u rad uključila Sanja Đurnić, već treću godinu, a i njoj treba velika podrška. Sanja je bivša vrhunska atletičarka, jedini diplomirani trener atletike u Crnoj Gori. Kreće sa novim generacijama, i mislim da je ona dobra garancija za uspjeh.
Prema njegovim riječima, postoji interesovanje djece za atletiku, ali ne toliko kao za odbojku, rukomet, fudbal.
– Ali, to je realnost. Atletika je teška za treniranje, gotovo da nema pauze tokom cijele godine. To su ciklusi gdje se rade određene vrste treninga zavisno od predtakmičenja, takmičenja, predtakmičarske sezone, posttakmičarske sezone, zimske sezone. Sada je posebno interesantna zimska sezona, gdje su takmičenja u dvorani u gotovo svim disciplinama, i gdje takođe postoje takmičenja, od prvenstva Balkana do Svjetskog prvenstva – kaže on i dodaje:
– Mi smo napravili dobru saradnju sa školama, i već dva puta je bio „Dan atletike”, takmičenje specijalizovano za škole, a napravićemo ga i ove godine, ali da bude uz sugestiju nastavnika i direktora, koji su nam dali tu ideju, da bude takmičenje do četvrtog razreda, za peti i šesti, te za sedmi i osmi. Pokušaćemo to i sa srednjim školama, da na taj način uključimo učenike u ta takmičenja, pa neka njih desetak ostave u atletici mi bi bili prezadovoljni. Takođe smo pokušali, i uspjeli da napravimo isturena odeljenja, u Mrkojevićima, u Sutomoru, u OŠ „Meksiko”, Starom Baru, gdje bi nastavnici okupljali djecu, jer je zaista teško organizovati i trening, i prevoz, povratak, učenje. Zato bi onda u školama pokušali da animiramo nastavnike koji bi se uključili, i oni su zainteresovani, što je veoma dobro.
Koprivica vrhunski veteran
U našem klubu postoje vrhunski veterani, kako Dragoljub Koprivica, koji je prije nekoliko godina bio najbolji sportista Bara. Nedavno je učestvovao na prvenstvu Evrope za veterane, gdje je u trci na 10 kilometara u Mađarskoj osvojio sjajno 11. mjesto, u konkurencija atletičara nakon 35 godina života, do 40, i to je ta prva kategorija veterina – navodi Ičević.
– Konkurencija je bila vrlo jaka, i ja sim se u trci drži te zlatne sredine. Možda sam mogao i biti bolji mjesto ili dva, ali moram istaći da sam jako zadovoljan osvojenim mjestom. Bilo je oko 25 prijava atletičara. Sama činjenica da je deset takmičara bilo prijavljeno sa 31 i 32 minuta, što niko od seniora ovdje ne trči, dovoljno govori o kvalitetu trke – kaže Koprivica.