Žaklina Miranović o svojoj Monografiji ŽOK „Luka Barˮ – svjedok jednog vremena
Pokušaj da se otrgne, sačuva od zaborava ono što se može smatrati najbitnijim i najinteresantnijim u tridesetogodišnjoj istoriji našeg kluba.
Nije me začudilo kad sam čuo da je Žaklina Miranović objavila Monografiju ŽOK „Luka Barˮ. Znam da je bila najbolji učenik Gimnazije „Niko Rolović” i najbolji student Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu. Dugo godina je na odgovornim pozicijama u Luci Bar.
Znam da ne voli intervjue.
Sreo sam Žanu sasvim slučajno, u šetnji pored mora, i nakon prijateljskog pozdrava iskoristio sam priliku da je upitam za Monografiju ŽOK „Luka Bar” koju je upravo objavila.
Uz prepoznatljiv osmijeh i srdačnost u ophođenju, prenijela mi je svoje utiske o lijepoj noći u kojoj je promovisana monografija, noći punoj pozitivnih emocija i dobre energije, o susretu sa bivšim odbojkašicama, druženju koje je potrajalo dugo nakon završetka zvaničnog dijela programa.
– Ova monografija je svjedok jednog vremena. Pokušaj da se otrgne i sačuva od zaborava ono što se može smatrati najbitnijim i najinteresantnijim u tridesetogodišnjoj istoriji našeg kluba.
Formirala sam građu koju je trebalo sistematizovati, odvojiti bitno od manje bitnog. Uložila sam dosta truda u traženje dokumentacije, prelistala na stotine stranica bibliotečke periodike. Ukrštala podatke dobijene kroz razgovore sa glavnim akterima lučke odbojkaške priče u želji da što tačnije prikažem najznačajnije partije iz života i rada kluba. Trebalo je predstaviti trideset godina rada kluba, a izbjeći zamku pretjeranog detaljisanja, statistike, brojki, koje bi i meni, kao čitaocu, bile naporne, bez obzira na ljubav prema odbojci i sportu uopšte.
A kako monografija nije samo „suvi” tekst, uspjela sam da sa raznih strana, i iz raznih izvora, pronađem i određeni broj fotografija, kojima je, zahvaljujući kvalitetu njihove izrade, ilustrovano ovo štivo.
Monografija prati osnivanje, razvoj i rad kluba kroz tri poglavlja, koje sam nazvala: Prva pjesma „sirena” (1992-2001), Od tišine do siline (2002-2012) i Na talasima uspjeha (2013-2023). Željela sam da i kroz same naslove pojedinih poglavlja dam presjek stanja i zbivanja u klubu, od samog osnivanja, napredovanja kroz takmičarske lige, rezultatskog zatišja i borbe za opstanak, do prvih velikih trofeja i kontinuiranog uspjeha, koji se od 2006. godine do danas ogleda kroz dvanaest titula državnog šampiona i sedam trofeja Kupa Crne Gore.
Naravno, nisam zaboravila ni čuveni Port Cup, međunarodni lučki turnir, koji je svoju kulminaciju dostigao u prvoj deceniji rada kluba, predstavljajući, istovremeno, sportsku, privrednu i turističku manifestaciju evropskih razmjera.
Ukratko – rad na monografiji je bio izazovan i zahtjevan, na momente stresan, ali mi je pričinio i veliko zadovoljstvo.
Sem najbitnijih sportskih rezultata, koji se odnose kako na najveća dostignuća, tako i na grčevitu borbu za opstanak u različitim rangovima takmičenja, monografija sadrži i poneku zanimljivu priču iz sportskog života igračica, trenera, čelnika kluba, koji su dio sebe utkali u rad i djelovanje ovog sportskog kolektiva.
Odbojkaški klub „Luka Bar” uvijek je bio širom otvoren za svu djecu željnu odbojkaškog znanja i igre, stvorene su generacije uspješnih sportista, koji su, i po napuštanju rodnog Bara, nastavili da dostojno reprezentuju ime svog matičnog kluba i svog grada.
Uporedo sa sportom, bilo je i onih koji su postizali dobre rezultate u školovanju.
Osjećala sam potrebu da kroz priču o sportu provučem i neophodnost obrazovanja sportiste, koji će se, u jednom trenutku, nakon lijepih godina provedenih na sportskim terenima, naći pred pitanjem: Kuda i kako dalje? Šta nakon sportske karijere koja ima svoj rok trajanja? Možda vrhunski sportisti i obezbijede sebi sredstva za ugodan život, ali veliki je broj onih koji moraju naći novi izvor prihoda za dalje bitisanje. Stoga sam, kroz crticu o pojedinim bivšim odbojkašicama, željela da pružim primjer sadašnjim sportskim generacijama da se, kroz adekvatnu organizaciju obaveza na terenu i van njega, mogu postići dobri rezultati i u školovanju i obezbijediti neka druga znanja i vještine potrebna za život nakon povlačenja iz sporta, odnosno završetka sportske karijere.
Kad sam završila sa pisanjem, moja bratanica Karla, veliki ljubitelj književnosti, kojoj su sportske strane novina tek usputno interesovanje, pročitala je par strana monografije i rekla mi: „Sad imam želju da je pročitam do kraja”.
Nije mogla ni pomisliti da mi je tim riječima dala možda i najjaču pozitivnu kritiku onog na čemu sam radila. Upravo sam i željela da postignem da ono što stvaram bude dopadljivo i čitljivo, kako ljudima iz svijeta sporta, tako i onima kojima sport nije u fokusu interesovanja.
Zato vjerujem da sam napravila štivo koje neće samo stajati na kućnim ili klupskim policama, već da će biti rado čitano – zaključila je, naravno uz osmijeh, svoje izlaganje Žana, pa pokazujući rukom na more, obalu, fudbalske i teniske terene, iz daljine poručila – Naš Bar je mnogo više od sunca i mora. Kakva Marbelja, kakav Majami… Bar treba da bude svjetska sportska meka…