Avanturistički doživljaj Pariza dvočlane posade drvenog broda i spašavanje na Seni
Milioni ljudi na turističkoj mapi planiranih, omiljenih putovanja upisuju Pariz. To nije bez razloga, jer Pariz je evropska metropola koja u sebi krije toliko različitosti, ali uspijeva da zadrži svoj, prepoznatljiv stil te nije bez razloga na vrhu liste zaljubljenika u putovanja. Na svom avanturističkom putovanju bračni par iz Bara, Dejana i Duško Vuković, koji su krajem aprila drvenim brodom iz engleske luke Southampton krenuli prema Baru poseban doživljaj i neplanirane avanture imali su u Parizu.
Dvočlana posada prije uplovljavanja u Pariz uspješno je okončala akciju spašavanja oca i sina kojima se pokvario motor te su bili u nemilosti riječnih struja. Neplanirana okolnost na vodi sa srećnim epilogom ostaje Vukovićima za sjećanje na ovo putovanje uz sve ljepote i draži divnog Pariza.
Na ruti plovidbe brodom“Flyng Spur Guernsey” koji je napravljen prije 70 godina, Vukovićima je Grad svjetlosti bio nezaobilazan.
Dvoje Barana su evropsku metropolu mnogobrojnih turističkih atrakcija, doživjeli iz drugačijeg ugla. Krstareći rijekom Senom ispod njenih impozantnih mostova, između kojih se duž obala sa vode “otvaraju” velelepna zdanja i znamenitostima Pariza, uz zvuke francuskih šansona uživali su gradu svijetlosti.
Svoj doživljaj podijeli su za čitaoce Primorskog portala.
– Pariz je impresivan. Gledano sa rijeke Sene to je veličanstveno. Ulazak brodom u Pariz je jedinstven. Uplovljavanje traje oko dva sata. Na Seni u centaru Pariza je neopisiva gužva, što na rijeci, što na kopnu. Mimoilaze se na desetine brodova koji voze turiste. Mostovi, šetačke zone uz obale su puni ljudi, opisuje Dejana koja je kamerom zabilježila djelić nesvakidašnjeg putovanja.
U blizini rijeke Sene izdiže se Ajfelova kula, simbol Pariza. Metalni toranj sagrađen je 1889. kao eksponat za Svjetsku izložbu povodom proslave stogodišnjice Francuske revolucije nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
U srcu Pariza, Notr Dam, katedrala posvećena Bogorodici Mariji, gotička je građevina na obali rijeke, vjekovima jedna od najvećih građevina zapadne civilizacije. Inspiracija Vikotoru Igou za roman „Zvonar Bogorodične crkve” . Dejana navodi da je u toku rekonstrukcija jedne od najposećenijih turističkih atrakcija u Parizu. Katedrala Notr Dam ozbiljno je oštećena 2019. godine u požaru koji je uništio njen drveni krov i veliki dio unutrašnjosti.
-To je samo dio centra Pariza. U užem gradskom jezeru nema marine. Sa obje strane Sene su vezani brodovi, turistički, restorani, privatna plovila. Gdje se nađe mjesto tu se i veže. Čak i od ranog proljeća, u užem jezgru Pariza, na Seni je prosto nemoguće naći mjesto, kaže Dejana.
-Isplovljavanjem iz Pariza završili smo drugu etapu našeg putovanja. Od Le Avre do Pariza napravili smo oko 210 nautičkim milja. Rijekama i kanalima nastavljamo plovidnu kroz Francusku. Plovimo kroz Šampanju, istorijsku oblast na sjeveroistoku Francuske u svijetu prepoznatoj po proizvodnji pjenušavog bijelog vina- šampanjca. Zelena prostranstva pod vinogradima su praznik za oči. Vidjeli smo i region Burgonja, kaže Duško dodajući da su trenutno na trećoj etapi njihove plovidbe, od Pariza preko Liona do Marselja.
-Od Liona rijekom Ronom stižemo blizu Marselja, objašnjava Duško.
Uz tekuće dnevne potrebe, potrošnju goriva kroz Francusku se za plovidnu rijekama plaćaju vinjete. Duško navodi da su platili 160 eura vinjete za sve rijeke, kanale i lokove od Le Avra do Marselja.
-Plovidba rijekema nije monotona. Plovi se pored prekrasnih mjesta. Vidimo divne kuće, parkove, zanimljive predjele, kaže Duško koji je usresređen na upravljanje brodom.
-Što se tiče broda jako je maritimno sposoban. Vožnja brodom je fantastičana. Mogu reći – kao stijena na vodi, jako dobro drži more. Postizali smo brzinu 24 milje na okeanu. U rijekama plovimo uzvodno, struja je 2-4 milje protiv nas tako da te neke velike brzine nisu za dizanje jer je potrošnja goriva enormna, a ne postiže se mnogo. Ima tu „igre“ sa ekonomijom. Velike brzine na rijeci dižu i talase koji nisu ugodni za one koji žive na plovilima uz obalu. Krećemo se brzinom od 7-12 milja zavisno od relacije, kaže Duško.
Tokom avanturističkog putovanja, Vukovići su srećno okončali akciju spašavanja dok su plovili Senom.
-Otac sa sinom je bio u malom gunenom čamcu. Pokvario im se motor, tako da su ih jake struje vukle nizvodno niz Senu. Čovjek je, kako nam je objasnio, pokušavao da vesla dva sata i već je bio pri kraju snage. Kad smo ih ugledali nismo znali da preživljavaju dramu. Običaj na rijeci je da svako pozdravlja svakoga… Mi smo im mahali da ih pozdravimo, a oni su počeli da zovu u pomoć. Prišli smo im, bacili konop i odvukli ih do mjesta odakle su krenuli. Usledila je njihova zahvalnost, a naše zadovoljstvo što smo uspjeli pomoći, zaključuje Dejana.
Srećno okončana akcija spašavanja na rijeci Seni
Kakva su iskustva plovidbe u lokovima, na koju nadmorsku visinu se dižu plovila na ovoj ruti putovanja, koje su razlike plovidbe morima i rijekama….kroz jedinstveni doživljaj Dejane i Duška Vukovića u sledećem tekstu Primorskog portala.