Čuveno srpsko pastirsko jelo proglašeno za jedan od najboljih obroka sa sirom na svijetu

Spremaju ga uglavnom muškarci:
Čuveno srpsko pastirsko jelo, svrljiški belmuž, proglašen je za jedan od najboljih obroka sa sirom na svijetu, objavio je gastronomski magazin „Tejst atlas”.
Ovo jelo neobičnog imena osvojilo je, kako se navodi, srca gurmana i u kategoriji jela od sira pretekao i gruzijski hačapuri i banicu sa sirom koja je čuveno bugarsko jelo, a treće banica sa sirom iz Bugarske.
Jela sa sirom zauzimaju posebno mjesto kod gurmana, a portal „Tejst atlas” je napravio listu od 10 najboljih jela sa sirom na svijetu. Ono što je posebno privuklo pažnju je to da se svrljiški belmuž našao na prvom mjestu ove prestižne liste, navedeno je na ovom sajtu.
Kako stoji u objašnjenju belmuž je tradicionalni specijalitet iz planinskih krajeva jugoistočne Srbije, od Negotina, preko Svrljiga do Pirota. Pravi se od mladog ovčjeg i kravljeg sira i projinog brašna i na listi je nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.
– Prema nekim tumačenjima, belmuž je dobio ime po bijelom siru i po tome što su ga češće spremali muževi, jer je za neprekidno okretanje smjese u kazanu potrebna jaka muška ruka.
On je u prošlosti bio svakodnevna hrana balkanskih pastira – navodi se u obrazloženju ove ocjene.
Na listi najboljih jela od sira se nalaze i gruzijski hačapuri, pecivo punjeno sirom i jajetom, najčešće u obliku čamca, zatim bugarska banica, lisnato tijesto punjeno bijelim sirom i jajima. Tu je i saganaki iz Grčke, koji je u stvari prženi sir, zlatno hrskav spolja, topao i mekan iznutra. Na listi se našla i argentinska provoleta ili grilovani sir sa začinima koji se služi uz roštilj, kao i francuski fondi sa vinom i aromom trešnjevače. Među prvih deset mjesta našli su se i guruli hačapuri, kesadilja ili tortilja punjena sirom, ponekad i drugim nadevima, pa zapečena, švajcarski raklet i rimska pita sa pekorino sirom i biberom.
Belmuž je inače u prošlosti bio svakodnevna hrana balkanskih pastira. Iako je jednostavno jelo karakterističnog ukusa i načina pripreme, do danas je zadržao specijalno mjesto na trpezama istočne Srbije i služi se u većini restorana u tom kraju.
Od 2006. godine se u Svrljigu, u čast ovog jela, održava Belmužijada, tradicionalna manifestacija. Prema nekim podacima, spremanje ovog jela je i običaj koji se vezuje za Đurđevdan, jer se, navodno, priprema od mlijeka dobijenog, a posle muže ovaca na ovaj praznik, što je obavezno tokom proslave Đurđevdana. Uoči Đurđevdana, u selima brdsko-planinskog dijela vlasotinačko-crnotravskog kraja, bere se cvijeće, pletu vijenci, pravi belmuž i odvajaju se jaganjci od ovaca. Tada je navodno počinjala i prva muža i od tog mlijeka se spremao belmuž, kako bi, prema vjerovanju ovce te godine imale više mlijeka.