Dijabetes nije prepreka za trudnoću –počinje edukativni Kamp za osobe sa dijabetesom
Tradicionalni, XI Edukativni kamp za osobe sa dijabetesom počinje danas i trajaće do 28.avgusta, a održava se hotelu Princes u organizaciji NVO Društvo za borbu protiv šećerne bolesti „Plavi krug“ Bar.
Dr Valentina Vanja Kalinić, internista- endokrinolog, osnivač NVO Plavi krug Bar i Kampa za osobe sa dijabetesom ističe da je edukacija osnov u liječenju dijabetičnog stanja.
Otvaranje kampa je večeras u 19 časova u hotelu Princess.
-Veče otvaranja će biti posvećeno mojim divnim kolegama, mojim učiteljima, od kojih sam imala podršku svih godina – nedavno preminulima dr Elzani Čikić i prof. dr Božidaru Bojoviću. Za ovaj kamp spremili smo brošura – piručnik pod nazivom „Dijabetes nije prepreka za trudnoću“ što je i glavna tema istog. Ako osoba dobije dijabates u ranom dječjem uzrastu, sigurna sam da se svi pitaju „da li će se to dijete moći ostvariti kao roditelj?“. S obzirom da dijabetes zaista nije prepreka za trudnoću, (naravno ako osoba preuzme potpunu odgovornost za svoje stanje), kasnije može očekivati podršku endokrinologa, ginekologa, porodice, saputnika. Moj zadatak je da štampanim izdanjem, u kojem su objedinjeni primjeri, savjeti, preporuke, smjernice, a napisano jezikom pacijenta, budućim mladim majkama i očevima približim problematiku. Ovo je podrška „Plavog kruga“ u najvažnijoj misiji čovječanstva – rađanju zdravog potomstva, kazala je dr Kalinić dodajući das u kolege dale veliki doprinos pacijentima I društvu kad je u pitanju dijabetes.
– Doktorki Elzani Čikić nije bilo teško da iz Bijelog Polja, nerijetko neposredno nakon dežurstva, dođe u Bar i bez ikakve nadoknade održi predavanje na Kampu. Ovo je moj način da izrazim zahvalnost nekome ko je život posvetio medicini. Takođe, o veličini i uticaju dr Bojovića svjedoči, između ostalog, i što nekadašnje njegove, a sada moje pacijentkinje, kažu da se nisu ni udavale dok njega ne pitaju. Taj detalj je još jedna potvrda da medicina nudi mogućnost da se pokažeš i kao čovjek i kao ljekar. Sljedeći dani biće posvećeni edukaciji medicinskih sestrara, izabranih doktora, endokrinologa, kaže dr Kalinić
Gost na Kampu prvog dana biće dr Dragan Likić, koji je u ime Instituta za javno zdravlje, zadužen za izradu Nacionalnog registra.
-Za sada raspolažemo podacima iz 2013. godine, kada je u Crnoj Gori bilo između 35 i 40 hiljada pacijenata sa dijabetesom. Dolazak u Bar su potvrdili vrsni predavači iz Vojvodine i Srbije. Naš gost biće i Davor Skeledžija iz Hrvatske koji nam je jako puno pomogao da bijemo bitke sa kojima se nose pacijenti sa dijabetesom. Ovaj mladi, energični čovjek vodi portal nainzulinu.com. Preko njega svi mogu da saznaju najnovije, najpraktičnije stvari u vezi sa dijabetesom. Doći će i novinar Aleksandar Opačić, koji je kao predstavnik Dijabetološkog saveza Srbije, Trećeg dana će u fokusu biti „dijabetesno stopalo“, kao gorući, vidljivi problem osoba sa dijabetesom. Svi zajedno, uz pomoć endokrinologa, vaskularnog hirurga, neurologa, medicinskih sestara, probaćemo da dobijemo najrelevantnije informacije o tome kako se ponašati i na koju adresu se obratiti, kada se pojavi rana na stopalu, kažr dr Kalinić navodeći das u komplikacije dijabetesa gubitak vida, vaskularne komplikacije, netraumatska amputacija stopala, a prilikom pojave bilo kojih virusnih infekcija u najrizičniju grupu spadaju pacijenti sa dijabetesom.
-Dobra gliko-regulacija, do sedam ujutro, devet-deset popodne, dva sata poslije jela je znak zaštite zdravlja. Porodica za osobe sa dijabetesom ima veliku ulogu. Treba da bude informisana, da motiviše. Naravno, i zdravstveni radnici, zaključila je dr Kalinić.