Dom zdravlja Bar obilježio Svjetski dan borbe protiv dijabetesa
Dom zdravlja Bar obilježio je 14. novembar – Svjetski dan borbe protiv šećerne bolesti, akcijom besplatnog mjerenja nivoa šećera u krvi na dnevnom i tromjesečnom nivou i krvnog pritiska. Tokom akcije, korisnici usluga DZ mogli da se kod članova medicinskog tima ove ustanove informišu i dobiju savjete o načinima kako da kontrolišu ili spriječe dijabetes. Iz Doma zdravlja Bar iskazali su zadovoljstvo što je i pored lošeg vremena odziv građana bio zadovoljavajuć, što pokazuje da je briga o zdravlju prioritet.
Dijabetes je jedno od najčešćih hroničnih nezaraznih oboljenja i predstavlja veliki javno-zdravstveni problem, a prema podacima IJZ više od 50.000 građana Crne Gore boluje od dijabetesa, saopštila je ovom prilikom dr Irena Savić-Jelenić spec. porodične medicine.
„Svjetski dan borbe protiv dijabetesa se obilježava svake godine 14. novembra sa ciljem da se skrene pažnja, interesovanje javnosti na mogućnost primarne prevencije. Dijabetes mellitus Ili šećerna bolest je stanje povišene količine glukoze(šećera) u krvi. Nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno hormona insulina, Ili taj insulin nije djelotvoran. On se smatra „ključem“ koji omogućava šećer da udje u ćeliju. Bez insulina ćelije ne dobijaju iz hrane dovoljno glukoze koja im je potrebna, pa se glukoza zadržava u krvi i nastaje hiperglikemija. Povišen nivo glukoze u krvi dovodi vremenom do ozbiljnih oštećenja u radu mnogih organa“, kaže dr Savić-Jelenić i naglašava da je dijabetes mellitus je među vodećim uzrocima za nastanak poremećaja vida, sljepila, srčanog i moždanog udara, periferne vaskularne bolesti-dijabetesno stopalo sa posledičnom amputacijom ekstremiteta, neuropatijom, imptotencijom i dr…
Dijabetes se, dodaje, može držati pod kontrolom ako se pravovremeno otkrije.
„Preporuke za kontrolu dijabetesa su pravilna, zdrava i uravnotežena ishrana, povećati nivo fizičke aktivnosti, regulisati tjelesnu težinu, samokontrola – način aktivnog učešća pacijenta u liječenju svog stanja, edukacije i redovno korišćenje terapije. Relativno male promjene u stilu života, usvajanje pravilnog načina ishrane, povećanje fizičke aktivnosti, održavanje normalne tjelesne težine smanjuje rizik za nastanak dijabetesa preko 50 odsto“, kaže dr Savić-Jelenić i poručuje – „Provjerite nivo šećera u krvi, otkrijte na vrijeme dijabetes“.