Epidemiološka situacija stabilna, ali se preporučuje dodatan oprez zbog prazničnih okupljanja
Prema posljednjem presjeku Instituta za javno zdravlje u Baru je registrovan 1 novi slučaj infekcije koronavirusom, dok je trenutno aktivno 47 slučajeva. Na državnom nivou, aktivna su 564 slučaja. Za Primorski portal, epidemiološkinja u Domu zdravlja dr Ljiljana Jovićević potvrđuje da je trenutna epidemiološka situacija u Baru stabilna, ali upozorava da građani treba da budu naročito oprezni zbog vjerskih i prvomajskih praznika.
„Trenutna epidemiološka situacija u Baru je stabilna. Epidemiološki parametri koji se od strane Odsjeka za epidemiologiju Doma zdravlja Bar kontinuirano prate i analiziraju, su u odnosu na prvih kvartal ove godine, izuzev povremenih manjih dnevnih skokova, generalno u padu“, navodi dr Jovićević.
Od početka mjeseca aprila broj testiranih pacijenata koji se upućuju od strane ljekara zbog pojave simptoma infekcije korona virusom ili se sami prijavljuju zbog započinjanja ili nastavka liječenja, kretao se u rasponu od 9 do 34 pacijenta, koliko ih je bilo juče.
„Pacijenti koji se prijavljuju na testiranje zbog simptoma najčešće navode da imaju bol u grlu, kašalj, curenje nosa i malaksalost. Manji broj pacijenata ima povišenu tjelesnu temperaturu i glavobolju“, precizira naša sagovornica.
Padom broja testiranih i novooboljelih smanjena je i opterećenost COVID ambulante u Domu zdravlja Bar.
„Prosečan broj pacijenata koji dolaze na pregled tokom radnih dana oko 40, dok je vikendom nešto manji. U COVID ambulanti trenutno ordiniraju dva ljekara u dvije smjene“, ističe dr Jovićević i podsjeća da je smanjenjem broja novooboljelih pacijenata prestala potreba za korišćenjem privremenih objekata (kontejnera) u neposrednom okruženju Doma zdravlja Bar.
„Oni su uklonjeni, a PCR testiranje i ordiniranje terapije COVID pozitivnim pacijentima je organizovano u prostorijama u sklopu same ustanove“, kaže dr Jovićević, i podsjeća, takođe, da se od početka aprila imunizacija protiv COVID-19 vrši u TC “VOLI” u terminu od 9 do 16 časova, svaki dan, osim nedjeljom.
Na kraju, dr Jovićević poručuje da, imajući u vidu vjerske praznike i predstojeće obilježavanje Prvog maja, mora postojati dodatan oprez.
„Novim setom protivepidemijskih mjera koji je na snazi od 8 do 22. aprila, nošenje maski je obavezno samo u zdravstvenim ustanovama, kolektivnim smještajima i javnom prevozu. Imajući u vidu da je virus i dalje prisutan i da se iako u mnogo manjem obimu, registruju novooboljeli pacijenti, u svim situacijama kada postoji rizik za prenošenje COVID-19, treba poštovati preporuku za nošenje maski, a poseban oprez je potreban prilikom vjerskih i porodičnih okupljanja povodom uskršnjih i prvomajskih praznika“, zaključila je dr Ljiljana Jovićević.