Koliko unos šećera utiče na oboljenja koljena, kukova…
Prevencija degenarativnih oboljenja zgloba kuka i koljena su zdrava ishrana, sa minimalnim unosom šećera, fizička aktivnost i ravna obuća.
-Degenarativna oboljenja zgloba kuka i koljena, po najnovijim istraživanjima koja su rađena na Harvadskom univerzitetu, mogu se dovesti u poziciju da zavise od upotrebe šećera u ishrani, koji se reflektuje na koštano zglobni sistem primarno na kukove i koljena. Ranije kad se forsirala paleo ishrana, kada se jelo manje šećera, bilo je znatno manje oboljenja zgloba kuka i koljena- istakao je za Primorski Portal dr Dejan Miljković fizijatar sa Vojno medicinske akademije u Beogradu i stručni konsultant ZU „Tesla Medical“ u Beranama.
Prema Hardvarskom istraživanju, objašnjava dr Miljković, sada se ne forsiranju patike, nego se treba vratiti na ravnu obuću, gdje je biomehanika i biostatika potpuno drugačija.
– Da je to tako potvrđuju istraživanja da osobe koje nose ravnu obuću nikada ne osjećaju bol u koljeninima ili kukovima, nego u mišićima. Sve to govori da se moramo vratiti takvoj obući i da je to jedan vid prevencije ali i preporuke u liječenju degenarativnih oboljenja zgloba kuka i koljena.
Degenarativno oboljenje zgloba kuka i koljena je dosta često oboljenje na ovim prostorima. Prema riječima dr Dejana Miljkovića, specijaliste fizijatra, češće je izraženije kod žena nego muškaraca i praktično između 80 i 90 posto ljudi ima problem, ili imao nekada problem u toku svog života sa bolom u koljenju, ili zglobu kuku.
Dr Miljković naglašava da u svijetu se koriste regenenes protokoli koji podrazumijevaju primjenu matičnih ćelija, plazme obogaćene trombocitima i helurona u zglobu kuka i koljena.
-Operacija kuka, tačnije ugradnja vještačkog zgloba kuka u 90 posto slučajeva do sada je uspješna, i ukoliko pacijenti u ovom trenutku imaju problem sa zglobom kuka i koljena najbolje je savjetovati hiruršku intervenciju, odnosno ugradnju vještačkog kuka. Ali ne preporučujem na koljeni zglob. Čim se traže nove metode u liječenju koljena, a da nije to operacija, to govori da nije preporučljivo, jer i sami ortopedi kažu bolje i bolesno koljeno od operisanog. Uspješnost operacije zgloba koljena je od 60 do 70 posto, što je malo kada se govori o medicini, jer se uspješnost u ovoj grani mjeri i do preko 90 posto- obajšnjava dr Miljković.
Prema njegovim riječima, problemi, tačnije degenarativna oboljenja zgloba kuka i koljena se dijagnostifikuje rentgenom i laboratorijskim analizama. Ukoliko to zahtijeva klinički interes, kako je kazao dr Miljković, onda se radi magnetna rezonanca, mada je u većini slučajeva dovoljan rentgen.
-Preporuke i prevencija kada je u pitanju tretiranje degenarativnih oboljenja zgloba kuka i koljena su isključivo zdrava ishrana, sa minimalnim unosom šećera, fizička aktivnost i ravna obuća- savjetuje dr Miljković.