Krajem sedmice otvaranje termina za specijalističke preglede za prva tri mjeseca sledeće godine
U ovom trenutku prvi slobodan termin za pregled kod ortopeda u Kliničkom centru je 5. januar 2024. godine, dok nema slobodnih termina za specijalistički pregled kod neurologa. Do kraja ove nedjelje će biti ,,otvoreni” kvartalni redovni termini za specijalističke i supspecijalističke preglede i dijagnostičke procedure za oblast ortopedije, neurologije i psihijatrije, i to za januar, februar i mart 2024. godine. Time će našim pacijentima isti biti dostupni za zakazivanje – kazao je za MNE magazin dr Rifat Međedović direktor Poliklinike KCCG, nakon što smo ga kontaktirali jer su redakciji čitaoci javili da u Domu zdravlja ne mogu dobiti termine za preglede ortopeda, neurologa i psihijatra.
Osim toga, dodatni termini za dopunski rad, smjenski rad i prekovremeni rad za decembar biće ,,otvoreni” krajem ovog mjeseca, a odnose se na najopterećenije” ambulante u kojima u redovnom radu nema dovoljno termina, te će i ti raniji termini biti dostupni pacijentima za zakazivanje.
– U slučaju potrebe za hitnim ortopedskim, neurološkim ili psihijatrijskim pregledom, sistem zdravstvene zaštite podrazumijeva pregled u hitnoj medicinskoj pomoći i u Urgentnom centru KCCG, gdje je kolegama koji su zaposleni u Urgentnom centru 24 h-ovno dostupna konsultacija naših kolega ortopeda, neurologa, psihijatara – objasnio je.
Sistem centralnog zakazivanja za redovne preglede funkcioniše na način učestalog i ponovnog “otvaranja” termina za specijalističke i supspecijalističke preglede i dijagnostičke procedure, te su liste čekanja u različitim vremenskim tačkama i različite.
– Na primjer, u momentu “otvaranja” termina, odnosno, puštanja termina za zakazivanje, liste čekanja mogu biti i kraće od mjesec dana za neke specijalističke i supspecijalističke preglede, dok nakon određenog vremena i popunjavanja istih mogu biti i do dva mjeseca, ali i da ih nema sve do otvaranja novih termina. Sistem centralnog zakazivanja omogućava zakazivanje pacijenata kako u nadležnim domovima zdravlja od strane izabranog ljekara (kada su u pitanju prvi i kontrolni pregledi, i dijagnostičke procedure), ali i zakazivanje u KCCG (kada su u pitanju kontrolni pregledi i dijagnostičke procedure). Na tromjesečnom nivou se “otvaraju” termini za redovan rad, dok se krajem prethodnog mjeseca i početkom tekućeg mjeseca “otvaraju” termini za prekovremeni, dopunski i smjenski rad, za specijalističke/supspecijalističke preglede i dijagnostičke procedure – istakao je dr Međedović.
Ministarstvo zdravlja i Klinički centar Crne Gore kontinuirano rade na smanjenju lista čekanja, i mišljenja su da je preopterećenost zdravstvenog sistema najveći uzrok listi čekanja.
– Za pojedine oblasti liste čekanja i jesu svedene na najmanju mjeru, gotovo da ih nema, dok u pojedinim oblastima (tradicionalno “najopterećenijim”, kao što su endokrinologija, reumatologija, kardiologija, oftalmologija, gastroenterohepatologija) kontinuirano se radi na smanjenju listi čekanja, prije svega kroz veliki obim prekovremenog i dopunskog rada u Kliničkom centru. U ovim oblastima i postoji deficit ljekarskog kadra, no KCCG u saradnji sa Ministarstvom zdravlja kontinuirano radi na edukaciji novih i starih kadrova, te se u bliskoj budućnosti očekuje prevazilaženje deficita – naglasio je.
Izvor: MNE magazin